SZARP

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
SZARP
Logo SZARP
Logo programu
System operacyjny Linux
Rodzaj SCADA
Licencja GPL, LGPL
Strona internetowa
Główne okno programu Draw3
Program Draw3 przedstawiający 10-minutowe wartości średnich parametrów
Edycja parametrów Lua w programie Draw3
Schemat instalacji grzewczej wyświetlany w przeglądarce internetowej
Program Ekstraktor – przesyła parametry do arkusza kalkulacyjnego
Program Raporter 3 – pokazuje aktualne wartości parametrów

SZARP (System Zbierania ARchiwizacji i Prezentacji danych) – darmowe oprogramowanie klasy SCADA.

Część serwerowa, pracująca pod kontrolą systemu Linux, zbiera dane z różnego rodzaju urządzeń, np. sterowników PLC, liczników energii itp. Dane są udostępnianie za pomocą protokołu opartego na IPC oraz za pomocą HTTP programom klienckim, średnie 10-minutowe zapisywane są do plikowej bazy danych.

Programy klienckie mogą pracować zarówno pod Linuxem jak i pod Windows. Pozwalają na przeglądanie, analizę oraz eksport do formatów danych aktualnych i historycznych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

SZARP jest rozwijany począwszy od roku 1991/1992, wolnym oprogramowaniem został w roku 2007 i wtedy też został zarejestrowany jako projekt na GitHub.

W serwisie YouTube dostępny jest film prezentujący animowaną historię systemu SZARP.

O projekcie[edytuj | edytuj kod]

SZARP jest dostępny za darmo, zgodnie z warunkami Licencji Publicznej GNU 2.0. Został zaprojektowany do nadzoru miejskich systemów ciepłowniczych. SZARP jest aktywnie rozwijany od 1991 roku. Wspiera on kilka języków – jest dostępny po polsku, z polską dokumentacją, ale dostępne są też tłumaczenia angielskie i częściowo francuskie oraz niemieckie. SZARP wykorzystuje serwer działający pod kontrolą Linuxa do zbierania danych z urządzeń przemysłowych. Daje możliwość dostępu do danych z dowolnego okresu czasowego oraz konstruowania nowych parametrów na podstawie danych aktualnych lub historycznych. Do operacji na danych zawiera wbudowany język skryptowy Lua. Pozwala na dostęp do danych z wykorzystaniem sieci Internet. SZARP udostępnia programy klienckie dla platform Linux i Windows. Jest oparty na otwartych standardach.

Cechy oprogramowania[edytuj | edytuj kod]

  • jest udostępniany na licencji GPL,
  • serwery SZARP pracują pod kontrolą systemu Linux,
  • ma modularną budowę, która może być stosowany na obiektach – od pojedynczych sterowników PLC do dużych elektrociepłowni,
  • może być kompilowany na platformę i386, ale także na platformy 64-bitowe oraz architekturę ARM,
  • wyposażony jest w oprogramowanie do analizowania procesów wolnozmiennych,
  • posiada wbudowane mechanizmy replikacji danych, które pozwalają na podgląd danych historycznych z dowolnego komputera wyposażonego w łącze internetowe.

Prezentacja graficzna[edytuj | edytuj kod]

W serwisie YouTube dostępny jest 6-minutowy film prezentujący podstawy obsługi Programu Przeglądającego systemu SZARP. Film omawia dostępne operacje – uruchamianie programu, wybór wykresu i rodzaju średnich, nawigację po wykresach, korzystanie z pomocy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]