Sabat (Świat Mroku)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Sabat to w grze fabularnej Wampir: Maskarada fikcyjna sekta wampirów powstała w wyniku wydarzeń, jakie zostały określone mianem Buntu Anarchistów - względnie młodych wampirów chcących wyrwać się ze skostniałej struktury społeczeństwa wampirów narzuconej przez potężnych kilkusetletnich Starszych.

W wyniku zagrożenia ze strony młodych Anarchistów i śmiertelnych łowców czarownic, Starsi stworzyli organizację nazwaną Camarilla, której siły w końcu pokonały Anarchistów. Jednak wielu buntowników nie uznało zawieszenia broni. Część z nich nie mogła pogodzić się z porażką, inni - jak większość klanów Lasombra i Tzimisce popełnili zbyt wielkie zbrodnie wobec Starszych, by uzyskać przebaczenie. Z ukrytych band ocalałych wampirów powoli zaczęła tworzyć się wroga Camarilli organizacja, której ideologia była zaprzeczeniem idei głoszonej przez ich wrogów - władza oparta na realnej sile a nie na wieku, porzucenie ukrywania się przed śmiertelnymi, a przede wszystkim dążenie do zniszczenia Przedpotopowych wampirów, manipulujących od wieków swymi potomkami. Sekta przyjęła nazwę Sabat od pierwszych grup tego typu, które nazywano "sabatami". Wampiry należące do sekty zostały okrzyknięte wyrzutkami przez swe klany i z czasem (z wyjątkiem Lasombra i Tzimisce) uformowały się w osobne linie krwi zwane Odszczepieńcami (Antitribu).

O ile pierwotnie Sabat miał pewne powiązania z infernalizmem, szukając w demonach przeciwwagi dla potęgi Starszych, szybko zdał sobie sprawę z tego, że związki z demonami oznaczają popadnięcie w niewolę nawet gorszą niż władza Starszych. W efekcie sekta zakazała jakichkolwiek praktyk infernalnych i utworzyła organizację zwaną Inkwizycją (na wzór analogicznej organizacji śmiertelników), której celem było tępienie zakazanych kultów demonów. Karą za infernalizm była śmierć.

Obecnie Sabat pomimo nazwy sugerującej powiązania z czarownicami i satanizmem jest sektą mającą niewiele wspólnego nie tylko z czarną magią, ale i z jakimikolwiek praktykami okultystycznymi. Ostatnia ostoja nie-infernalnej magii - niewielka linia Tremere Antitribu, została unicestwiona w latach 90 przez klan, z którego pochodziła. Sabat jest sektą militarystyczną, nastawioną na ciągłą, zbrojną walkę z Camarillą i wszelkimi innymi ugrupowaniami wampirów, wierząc że wszystkie grupy wampirów oprócz nich samych są pionkami znienawidzonych Przedpotopowych.