Saccharomycetes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Saccharomycetes
Ilustracja
Saccharomyces cerevisiae
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

Saccharomycetes

Nazwa systematyczna
Saccharomycetes G. Winter
Rabenh. Krypt.-Fl., Edn 2 (Leipzig) 1.1: 32 (1884)
Typ nomenklatoryczny

Saccharomyces E.C. Hansen

Saccharomycetes G. Witer – klasa workowców (Ascomycota)[1], której typem nomenklatorycznym jest Saccharomyces[2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Szeroko rozprzestrzenione grzyby, głównie saprotroficzne. Należy tu około 1000 gatunków nazywanych drożdżami, głównie jednokomórkowych. Zwykle nie tworzą formy strzępkowej, ale czasami tworzą słabo rozwinięte strzępki z poprzecznymi przegrodami, w których jest wiele drobnych otworków. Rozmnażają się wegetatywnie przez pączkowanie i rozpad plechy. Ich charakterystyczną cechą jest także bardzo niewielka zawartość chityny. Ten typowy dla grzybów składnik ściany komórkowej w klasie Saccharomycetes występuje jedynie wokół śladów pączkowania. Rozmnażanie płciowe polega na zlaniu się dwóch komórek wegetatywnych, a powstała zygota przechodzi mejozę i staje się workiem zawierającym od jednego do kilku zarodników. Worki mają różny kształt, czasami ich ściany są asymetrycznie pogrubione (najczęściej na równiku). Powstają pojedynczo lub w łańcuszkach i czasami niewiele różnią się od komórek wegetatywnych. Ich ściany bardzo szybko zanikają[3].

Saccharomycetes syntetyzują witaminy z grupy B, żyją na podłożach zawierających cukier i powodują ich fermentację, stąd niektóre gatunki znalazły zastosowanie w piekarnictwie, browarnictwie oraz przemyśle spirytusowym. Są również ważnym obiektem modelowym w badaniach genetycznych i biotechnologii[4].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Klasę Saccharomycetes utworzył Heinrich Georg Winter w pierwszym tomie drugiej edycji „Rabenhorst's Kryptogamen-Flora” z 1884[5]:

   2. Classe: Saccharomycetes. Einzellige Pilze mit endogener Sporenbildung, ohne eigentliche Hyphen, ohne Sexualakt. Vermehrung durch Sprossung.

Według aktualizowanej klasyfikacji Index Fungorum bazującej na Dictionary of the Fungi do klasy Saccharomycetes należą dwa rzędy oraz rodzaje incertae sedis:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b CABI databases [online] [dostęp 2022-12-13] (ang.).
  2. P.M. Kirk, Index Fungorum [online] [dostęp 0204-01-18] (ang.).
  3. Joanna Marcinkowska, Oznaczanie rodzajów grzybów sensu lato ważnych w fitopatologii, Warszawa: PWRiL, 2012, s. 54, ISBN 978-83-09-01048-7.
  4. Encyklopedia biologia, Wyd. „Greg”, 2007, ISBN 978-83-7327-756-4.
  5. G. Winter, Rabenhorst’s Kryptogamen-Flora, t. 1, Lipsk: Verlag von Eduard Kummer, 1884, s. 32.