Sacha Państwowa Akademia Pedagogiczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sacha Państwowa Akademia Pedagogiczna
Саха государственная педагогическая академия
Data założenia 2001
Typ państwowa szkoła wyższa
Państwo  Rosja
Republika  Jakucja
Adres 677000, Jakuck, pr. Lenina, d. 3
Położenie na mapie Jakucji
Mapa konturowa Jakucji, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Sacha Państwowa Akademia Pedagogiczna”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Sacha Państwowa Akademia Pedagogiczna”
Ziemia62°01′48″N 129°43′48″E/62,030000 129,730000
Strona internetowa

Sacha Państwowa Akademia Pedagogiczna (ros. Саха государственная педагогическая академия) – rosyjska państwowa uczelnia wyższa typu akademickiego w Jakucku, wchodząca strukturalnie w skład Północno-Wschodniego Uniwersytetu Federalnego im. M. K. Ammosowa kształcąca w dziedzinie nauk pedagogicznych.

Akademia została ustanowiona dekretem Prezydenta Republiki Sacha (Jakucja) Michaiła Nikołajewa z lutego 2001 i władz republiki z czerwca 2001[1].

Zgodnie z zarządzeniem Ministerstwa Edukacji i Nauki Federacji Rosyjskiej nr 157 z dnia 04 lutego 2011 dokonano reorganizacji Akademii poprzez przejęcie jej struktur przez Północno-Wschodni Uniwersytet Federalny im. M. K. Ammosowa[1].

Akademia realizuje program studiów i szkoleń zapewniający wypełnianie potrzeb republiki w zakresie kadr nauczycielskich, zwłaszcza do pracy w specyficznych warunkach szkół Arktyki i oddalonych obszarów wiejskich: wykształcenie wyższe zawodowe w specjalności sztuk pięknych, pedagogiki i wychowania przedszkolnego, pedagogiki i metodyki kształcenia podstawowego, matematyki, języka rosyjskiego i literatury, języków obcych, komputera, edukacji muzycznej; studia prowadzi także według programów dodatkowego kształcenia: przygotowanie do studiów uniwersyteckich, szkolenie dla menedżerów i specjalistów w profilu uczelni - od 72 do 500 godzin, przekwalifikowania menedżerów i specjalistów w profilu uczelni - ponad 500 godzin[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Саха государственная педагогическая академия: Об Академии (ros.). 2014. [dostęp 2014-02-17].