Sack AS-6

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sack AS-6
Ilustracja
Wygląd prototypu w 1944 r.
Dane podstawowe
Państwo  III Rzesza
Producent Mitteldeutsche Motorwerke
Konstruktor Arthur Sack
Typ jednomiejscowy samolot rozpoznawczy
Konstrukcja dolnopłat o konstrukcji drewnianej i zakrytej kabinie
Załoga 1
Historia
Lata produkcji 1940-1944
Egzemplarze 1 (niezachowany)
Liczba wypadków 2
Dane techniczne
Napęd silnik Argus As 10
Moc 240 KM
Wymiary
Rozpiętość 5 m
Długość 6,4 m
Wysokość 2,45 m
Powierzchnia nośna 19,62 m²
Masa
Startowa 900 kg

Sack AS-6prototypowy samolot konstrukcji Arthura Sacka. Jedyny niemiecki samolot z okresu II wojny światowej o okrągłych skrzydłach, którego istnienie potwierdzono źródłowo.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Samolot był budowany w latach 1940-1944 przez Arthura Sacka, niemieckiego przedsiębiorcę i inżyniera-amatora. Sack postawił sobie za cel skonstruowanie samolotu o okrągłych skrzydłach. W tym celu stworzył w sumie pięć modeli. Jego pomysłem zainteresowany był Ernst Udet szefujący Urzędowi Technicznemu w Ministerstwie Lotnictwa III Rzeszy. Ostatecznie, Sack zaprezentował swój piąty model (AS-5) na konkursie modeli spalinowych sterowanych zdalnie, który zorganizowano w czerwcu 1939 r. pod Lipskiem. Model miał rozpiętość skrzydeł 125 cm i silnik o mocy 1,5 KM. Zadaniem postawionym przed uczestnikami konkursu był start i lądowanie maszyny w tym samym miejscu. AS-5 nie sprostał zadaniu (nie był w stanie wzbić się w powietrze z ziemi), ale wykonał lot „z ręki”.

Arthur Sack uznał, że jego konstrukcja jest na tyle dobra, że może rozpocząć prace nad pełnowymiarowym egzemplarzem. Pod koniec 1940 r. rozpoczął budowę AS-6. Swoją pasję Sack wykonywał chałupniczo, ale ostatecznie samolot udało się zbudować w zakładach Mitteldeutsche Motorwerke na początku 1944 r. Następnie prototyp przeniesiono do bazy lotniczej w Brandis w Saksonii, gdzie wykonano pierwsze testy.

Prowadzone w lutym 1944 r. testy wykazały liczne problemy, które należało rozwiązać przed ewentualnym wprowadzeniem samolotu do produkcji. Do najważniejszych należały: zbyt słaby ster ogonowy oraz niska moc silnika. Podczas testów uszkodzeniu uległa także prawa goleń podwozia. Ze względu na brak możliwości zmiany silnika na mocniejszy (niedobory wojenne), zdecydowano się zmienić rozmieszczenie kół i nachylenie kadłuba. Samolot dodatkowo dociążono 70 kg balastu aby zminimalizować ryzyko przechyłu do przodu. Kolejne testy przeprowadzono w kwietniu, w czasie których samolot oderwał się od pasa startowego i wykonał dwa „skoki”. Pilot stwierdził jednak, że lot jest niemożliwy bez mocniejszego silnika, a skrzydła miały zbyt małą rozpiętość. A. Sack wrócił więc do nanoszenia poprawek, a AS-6 został umieszczony w hangarze. W lecie 1944 r. do Brandis przeniesiono jednostkę szkoleniową Erganzugstaffel Jagdgeschwader 400, która szkoliła się na nowych myśliwcach Messerschmitt Me 163. Piloci z EJ 400 postanowili wypróbować znaleziony model AS-6, ale podczas próby startu doszło do złamania goleni podwozia. Egzemplarz został dodatkowo uszkodzony podczas ostrzału przez alianckie lotnictwo bazy Brandis w zimie 1944/1945.

Ostatecznie Niemcy zdecydowali się rozebrać samolot (chciano pozyskać drewno z jego konstrukcji), z którego do kwietnia 1945 r. (moment wkroczenia aliantów) pozostało tylko trochę metalowych części.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]