Sacramentum Caritatis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sacramentum Caritatis
Ilustracja
Autor

Benedykt XVI

Tematyka

chrystologia, teologia, biblistyka

Typ utworu

dokument papieski

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Watykan

Język

łacina

Data wydania

2007

Wydawca

Libreria Editrice Vaticana

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

2007

poprzednia
brak
następna
Verbum Domini

Sacramentum Caritatis (Sakrament Miłości) – posynodalna adhortacja apostolska papieża Benedykta XVI podpisana 22 lutego 2007 roku, a upubliczniona 13 marca 2007 r. Tekst, składający się z 97 punktów, jest podsumowaniem synodu biskupów zwołanego jeszcze przez Jana Pawła II z okazji Roku Eucharystii. Synod odbywał się w dniach od 2 do 23 października 2005 roku.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Adhortacja składa się trzech części, w których Eucharystia ukazana jest jako tajemnica: do wierzenia, do celebrowania, do przeżywania i świadczenia. Papież Benedykt XVI mówi w adhortacji o Eucharystii jako o tajemnicy wiary, że jest jej „streszczeniem i podsumowaniem”. Ukazuje także powiązania z posługą prezbiteratu i sakramentem święceń oraz z małżeństwem[1].

Papież mówi też o duszpasterstwie eucharystycznym. Zwłaszcza o konieczności prowadzenia w parafiach drogi mistagogicznej, która skupiałaby się na trzech elementach: wprowadzaniu wiernych w historię zbawienia, objaśnianiu znaków zawartych w obrzędach liturgicznych i sakramentach, oraz uczeniu wiązania tych obrzędów z codziennym życiem chrześcijańskim[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tadeusz Reroń. Wierzyć – celebrować – żyć!. „Nowe Życie”. 2007 (Kwiecień). [zarchiwizowane z adresu 2012-07-22]. 
  2. Krzysztof Broszkowski OP. Jedność parafii a celebracja Eucharystii w małych wspólnotach w parafii w świetle najnowszych dokumentów Kościoła. „Wrocławski Przegląd Teologiczny”. 21.2 (2013). s. 145-146. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]