Sacramentum Caritatis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sacramentum Caritatis
BXVI CoA like gfx PioM.svg
Autor Benedykt XVI
Miejsce wydania Watykan
Język łaciński
Data I wyd. 2007
Wydawca Libreria Editrice Vaticana
Tematyka chrystologia, teologia, biblistyka
Typ utworu dokument papieski
Data I wyd. polskiego 2007
poprzednia
-
następna
Verbum Domini

Sacramentum Caritatis (Sakrament Miłości) – posynodalna adhortacja apostolska papieża Benedykta XVI podpisana 22 lutego 2007 roku, a upublicznioną 13 marca 2007 r. Tekst, składający się z 97 punktów, jest podsumowaniem synodu biskupów zwołanego jeszcze przez Jana Pawła II z okazji Roku Eucharystii. Synod odbywał się w dniach od 2 do 23 października 2005 roku.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Adhortacja składa się trzech części, w których Eucharystia ukazana jest jako tajemnica: do wierzenia, do celebrowania, do przeżywania i świadczenia. Papież Benedykt XVI mówi w adhortacji o Eucharystii jako o tajemnicy wiary, że jest jej „streszczeniem i podsumowaniem”. Ukazuje także powiązania z posługą prezbiteratu i sakramentem święceń oraz z małżeństwem[1].

Papież mówi też o duszpasterstwie eucharystycznym. Zwłaszcza o konieczności prowadzenia w parafiach drogi mistagogicznej, która skupiałaby się na trzech elementach: wprowadzaniu wiernych w historię zbawienia, objaśnianiu znaków zawartych w obrzędach liturgicznych i sakramentach, oraz uczeniu wiązania tych obrzędów z codziennym życiem chrześcijańskim[2].

Przypisy

  1. Tadeusz Reroń. Wierzyć – celebrować – żyć!. „Nowe Życie”. 2007 (Kwiecień). 
  2. Krzysztof Broszkowski OP. Jedność parafii a celebracja Eucharystii w małych wspólnotach w parafii w świetle najnowszych dokumentów Kościoła. „Wrocławski Przegląd Teologiczny”. 21.2 (2013). s. 145-146. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]