Sadako Sasaki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sadako Sasaki w 1955 r.

Sadako Sasaki (jap. 佐々木禎子 Sasaki Sadako?, ur. 7 stycznia 1943, zm. 25 października 1955) - japońska dziewczynka, która w wieku 2 lat przeżyła wybuch bomby atomowej, zrzuconej 6 sierpnia 1945 na Hiroszimę. Sasaki chciała zostać mistrzynią w biegach. W wieku 11 lat zdiagnozowano u niej białaczkę będącą wynikiem napromieniowania. Sadako, wierząc japońskiej legendzie, postanowiła złożyć tysiąc papierowych żurawi (origami), by wyzdrowieć. Nie udało się jej. Zmarła rok później. Złożyła 644 żurawie. Przyjaciele dokończyli jej dzieło. Sadako pochowano z tysiącem żurawi.

W 1958 roku z funduszy zebranych przez przyjaciół dziewczyny, jak i innych młodych Japończyków w całym kraju, zbudowano pomnik dziewczynki, który stoi w parku w Hiroszimie. To ogromny trójnogi postument, na którym jest rzeźba dziewczynki trzymającej nadgłową ogromnego żurawia origami jakby chciała by poleciał. Na pomniku znajduje się napis: "To jest nasz płacz, to jest nasza modlitwa, pokój na świecie". Można tu zobaczyć rzędy papierowych żurawi. Ciągle przybywają nowe.

W 1961 r. niemiecki pisarz Karl Bruckner opisał losy Sadako Sasaki w powieści pt. "Sadako will leben!" Wydania polskie pt. "Sadako chce żyć" (1963 i 1982).