Sadun Szakir

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sadun Szakir at-Tikriti (ur. 1939 w Tikricie[1], zm. 14 sierpnia 2015 w Bagdadzie[2]) – iracki polityk.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był kuzynem i wieloletnim współpracownikiem Saddama Husajna, którego wspierał, gdy ten budował swoją pozycję w irackiej partii Baas[3].

Po nieudanej próbie zamachu stanu zorganizowanej w 1973 przez Nazima Kazzara dzięki protekcji Saddama Husajna powierzono mu reorganizację irackich służb specjalnych, czym zajmował się razem z Barzanem at-Tikritim[4]. Stanął wówczas na czele Narodowego Biura Bezpieczeństwa[5]. Następnie w 1980 został również ministrem spraw wewnętrznych, a od 1982 zasiadał w Radzie Dowództwa Rewolucji[1]. Z ministerstwa spraw wewnętrznych odszedł w 1987, zaś w 1991 przestał być również członkiem Rady i kierownikiem Narodowego Biura Bezpieczeństwa[6].

Po upadku rządów Saddama Husajna wskutek amerykańskiej interwencji w Iraku został w 2010 skazany na śmierć za udział w represjach wobec partii religijnych[7]. W roku następnym został skazany na śmierć po raz drugi za wydanie rozkazu zamordowania 8 tys. Kurdów z klanu Barzani podczas wymierzonej w Kurdów operacji Al-Anfal[8]. W osobnych procesach został skazany na 15, 10 i 7 lat więzienia za zbrodnie przeciwko ludzkości, tortury i dopuszczanie się bezprawnych uwięzień[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]