Sady Żoliborskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Warszawy Sady Żoliborskie
Osiedle Warszawy
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Miasto Warszawa
Dzielnica Żoliborz
Wysokość 105 m n.p.m.
Położenie na mapie dzielnicy
Położenie na mapie
52°16′02,76″N 20°58′13,64″E/52,267433 20,970456
Portal Portal Polska
Tradycyjny podział obszaru
Sady Żoliborskie

Sady Żoliborskie – rejon Miejskiego Systemu Informacji i osiedle mieszkaniowe na warszawskim Żoliborzu, zaprojektowane w latach 60. przez prof. Halinę Skibniewską, odznaczające się dużą ilością zieleni. Przy okazji budowy osiedla stworzono również nowoczesne parterowe pawilony ze sklepami i barem mlecznym "Sady", będącym obecnie symbolem minionej epoki. W ramach obszaru Sadów zawierają się tereny nie tylko tereny mieszkaniowe, ale i przemysłowe – obecnie aktywnie przeobrażane w kolejne, nowe osiedla mieszkaniowe.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Według Miejskiego Systemu Informacji rejon Sady Żoliborskie położony jest pomiędzy:

W rejonie Sadów Żoliborskich znajduje się również duża część dawnych Powązek - m.in. Cmentarz Wojskowy na Powązkach i miejsce po dawnych ogrodach księżnej Izabeli Czartoryskiej, jak również teren tzw. przemysłowej dzielnicy Żoliborza. Tutaj też znalazły się grunty dawnych wsi Słodowiec, Buraków i częściowo Marymont. Okolica po przejęciach deweloperów zmienia w części charakter z przemysłowego na mieszkaniowy.

Wschodnia część obszaru włączanego w MSI do obszaru Sady Żoliborskie tradycyjnie określana jest jako Serek Żoliborski[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec lat 50. XX wieku na terenach Sadów Żoliborskich zaprojektowano ogromne osiedle "Żoliborz Zachodni", według projektu Jacka Nowickiego i Haliny Skibniewskiej. Projekt po pewnym czasie uległ nieco zmian. Ostatecznie projekt Żoliborza Zachodniego podzielono na dwa odrębne osiedla mieszkaniowe: Sady Żoliborskie z pięcioma dużymi koloniami oraz Zatrasie z ośmioma małymi o modernistycznej architekturze skandynawskiej. W I etapie powstały kolejno osiedla Sady I,II i cześć Zatrasia. W II połowie lat 60. zostały wprowadzone akcje oszczędnościowe w projektach kolejnych kolonii. Na Zatrasiu podwyższono budynki o jedną kondygnację i wprowadzono stropy wielkopłytowe. Im bliżej końca rządów Władysława Gomułki, na obu osiedlach WSM, a szczególnie na Sadach, wprowadzono budynki katalogowe, tzw. unifikacja warszawska. Takimi koloniami były Sady III, IV i V, a także częściowo zachodnia cześć Zatrasia. Na planowanym osiedlu Zatrasie II, którego ostateczną nazwą osiedla była Rudawka, zbudowano monotonne jednakowe budynki katalogowe ustawione szeregowo wraz z kilkoma punktowcami, które swoim charakterem odchodzą bardzo od specyfiki WSM-owskiego Żoliborza z wielkimi tradycjami. Obecnie kolonie na Sadach, Zatrasie i Rudawka należą do jednego rejonu MSI o nazwie Sady Żoliborskie.

Ważniejsze obiekty[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michał Wojtczuk: Stare bloki urosną o piętro. Precedensowa inwestycja na Żoliborzu (pol.). W: Gazeta.pl > Warszawa > Wiadomości z Warszawy [on-line]. Agora, 2014-08-30. [dostęp 2014-09-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-09-29)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]