Sadzonki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sadzonki
Państwo

 Polska
 Czechy

Pasmo

Sudety
Masyw Śnieżnika

Wysokość

1230[1] m n.p.m.

Pierwsze wejście

w czasach przedhistorycznych

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Sadzonki”
Ziemia50°12′04,990″N 16°51′41,755″E/50,201386 16,861599

Sadzonki (dawniej niem. Seefeld) – szczyt o wysokości 1230 m n.p.m. znajdujący się w Masywie Śnieżnika w Sudetach, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Sadzonki są dość słabo zaznaczonym wzniesieniem wschodniego grzbietu Śnieżnika, na granicy polsko-czeskiej, na europejskim dziale wodnym zlewisk Bałtyku i Morza Czarnego[1]. Wznosi się powyżej Piernikarskiej Grzędy rozdzielającej Głęboką Jamę i Lej Średni i przechodzi dalej w łukowato wygięty Dziczy Grzbiet[1].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Powyżej Sadzonek na zboczu Śnieznika rośnie sztucznie wprowadzona kosodrzewina (Pinus mugo) w nielicznych grupach. Wśród rzadkich zarośli zniszczonego lasu świerkowego regla górnego na Sadzonkach znajduje się niewielkie torfowisko z charakterystyczną florą. Szczególnie ciekawa jest jednak fauna. Stwierdzono tu siedliska następujących zwierząt: miedziopierś górska (Somatochlora alpestris), muchówka Tipula subnodicornis, pająk Pirata uliginosus, chrząszcze Pterostichus diliaens i Crepitis punctatostriata, chruściki Limnophilus sparsus i Neuronia ruficrus, mrówka Formica picea i motyl Sterrhopteryx standiussi.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez Sadzonki przechodzi szlak turystyczny zielony zielony szlak pieszy z Bielic i Przełęcz Płoszczynę na Śnieżnik[1]. Roztacza się stąd efektowna, szeroka panorama na Góry Bialskie i dolinę Morawy w Czechach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 16: Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, s. 293. ISBN 83-7005-341-6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]