Saga o potworze z bagien

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Saga o potworze z bagien (ang. Swamp Thing) to amerykańska seria komiksowa z pogranicza horroru i fantasy, stworzona przez Lena Weina i Berniego Wrightsona dla wydawnictwa DC Comics w 1972 roku. Opowiada o człekopodobnym stworze obrośniętym roślinami, który walczy z nadprzyrodzonymi siłami w obronie swojego bagiennego środowiska i ludzkości. Jego zdolności obejmują telepatię, regenerację ciała i panowanie nad roślinnością.

Seria kontynuowana jest do dziś przez rozmaitych scenarzystów i rysowników. Największy wpływ na jej przeobrażenia miał Alan Moore, który pogłębił psychologizację postaci potwora z bagien, każąc mu zadawać pytania dotyczące jego natury, pochodzenia i ludzkich elementów jego osobowości.

Dotychczas powstało ponad 220 zeszytów sagi, składających się na cztery serie (wydawane w latach: 1972-1976, 1982-1999, 2000-2001, 2004-do dziś) i zebranych w 13 tzw. paperbackach (od ang. trade paperback, TPB).

Komiks ten został zaadaptowany na potrzeby serialu telewizyjnego i gry komputerowej.

W Polsce nakładem wydawnictwa Egmont Polska ukazały się dwa zbiorcze tomy Sagi o potworze z bagien w przekładzie Jacka Drewnowskiego: pierwszy w 2007 roku, drugi, zatytułowany Miłość i śmierć, w 2009 roku.