Sagem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
SAGEM
Państwo  Francja
Siedziba Paryż
Data założenia 1924
Forma prawna Spółka akcyjna
brak współrzędnych
Strona internetowa

SAGEM (Société d’Applications Générales de l’Electricité et de la Mécanique – pl. Towarzystwo Ogólnych Zastosowań Elektryczności i Mechaniki) – jedna z większych firm francuskich, zajmująca się produkcją telefonów komórkowych, projektorów, kamer cyfrowych i innych urządzeń elektronicznych. Część przedsiębiorstwa zajmuje się produkcją elektronicznych urządzeń dla wojska. Obecnie firma Sagem znajduje się w grupie Safran.

W 2008 roku sprzedaż wyniosła 951 mln euro (wraz z Safran Electronics) Przedsiębiorstwo zatrudnia (wraz z innymi zależnymi firmami) 6600 pracowników (stan z 30 czerwca 2009) w Europie, Azji Południowo-Wschodniej oraz Ameryce Północnej[1].

Działalność firmy[edytuj | edytuj kod]

Od początku istnienia firma Sagem zajmuje się technologiami łączności oraz telekomunikacji.

Swoją pozycję wśród producentów telefonów komórkowych firma Sagem stara się umacniać dzięki wprowadzaniu innowacji technologicznych, takich jak: wbudowane aparaty fotograficzne, kolorowe wyświetlacze, usługi WAP itp.

Partnerskie stosunki przemysłowe i handlowe z innymi firmami telekomunikacyjnymi umożliwiły dostęp do nowych rynków, takich jak Chiny (spółka joint-venture „Ningbo Bird Sagem Electronics Corporation Ltd.” z firmą Bird, producentem telefonów komórkowych) czy Brazylia (spółka współzależna z Gradiente mająca na celu prowadzenie produkcji i marketingu telefonów komórkowych Sagem).

Umiejętność wdrażania innowacji doprowadziła do zaprezentowania przez Sagem wielu technologicznych nowinek np.: pierwsze w Europie telewizory projekcyjne DLP z płaskim ekranem, pierwsza wbudowana korekta obrazu w terminalu, telefony bezprzewodowe DECT z funkcjami telefonu komórkowego SMS i inne.

Sagem Communication składa się z dwóch grup: Mobile Communication i Broadband Communication. Grupa Mobile Communication prowadzi centrum Badań i Rozwoju w Cergy, na północy zachód od Paryża, i zakłady produkcyjne w Fougères we francuskiej Bretanii. Grupa biznesowa Broadband Communication projektuje, opracowuje i produkuje kompletną linię produktów dla szybko rozwijających się rynków telekomunikacyjnych w zakresie szerokopasmowego dostępu do Internetu, rynków video i poligraficznych.

W Polsce Sagem, znany jest również dzięki modemom ADSL, telefonom komórkowym oraz dekoderom telewizji satelitarnej.

Historia firmy[edytuj | edytuj kod]

Firma Sagem została założona w 1924 w Paryżu przez Marcela Môme. W 1940 roku przedsiębiorstwo rozpoczęło produkcję maszyn telex.

Sagem od początku istnienia zajmuje się telekomunikacją oraz produkcją urządzeń z nią związaną.

Przedsiębiorstwo w 1961 zajęło się realizacją projektu dla Francuskiego wojska (system nawigacji dla pocisków balistycznych)

Rok 1962 Robert Labarre zostaje prezesem. W 1987 roku prezesem Sagem zostaje Pierre Faurre, w tym samym roku firma tworzy swój pierwszy fax.

Lata 90' to rozwój systemów telekomunikacji, telefonii GSM. Ważną datą w historii firmy jest rok 2005 kiedy to Sagem wraz z firmą Snecma połączyły się tworząc SAFRAN[2].

Obecnie prezesem firmy jest Jean-Lin Fournereaux[1].

Rok 2010 Sagem Orga razem z Telefonica, przedstawili pierwszą na świecie kartę SIM ze zintegrowanym WiFi. Urządzenie nazywa się SIMFi.[3]

Produkty[edytuj | edytuj kod]

Telefony komórkowe[edytuj | edytuj kod]

Telefony z starej serii

myC – clamshell

Telefon myX5-2v

myX – barphone

myZ – slidephone

myS – smartfon

myV

Telefony z nowej serii

Dekodery telewizji satelitarnej[edytuj | edytuj kod]

  • ISD 3275
  • ISD 4275
  • ISD 4285@

Modemy[edytuj | edytuj kod]

  • F@st 800
  • F@st 840
  • F@st 1400W
  • Sagem 3202 (Livebox)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b www.sagem-ds.com: Company Profile (ang.). 2009. [dostęp 2010-02-14].
  2. www.fundinguniverse.com: SAGEM – Company History (ang.). 2006. [dostęp 2010-02-10].
  3. www.komorkomaniak.pl: SIMFi – czyli karta SIM ze zintegrowanym WiFi już na MWC 2010 (pol.). 2010, 13 lutego 2010. [dostęp 2010-02-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]