Sahaliyania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sahaliyania
Godefroit, Hai, Yu & Lauters, 2008
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Infragromada archozauromorfy
Nadrząd dinozaury
Rząd dinozaury ptasiomiedniczne
Podrząd cerapody
Infrarząd ornitopody
Nadrodzina hadrozauroidy
Rodzina hadrozaury
Podrodzina lambeozaury
Rodzaj Sahaliyania
Gatunek Sahaliyania elunchunorum

Sahaliyaniarodzaj dinozaura z rodziny hadrozaurów (Hadrosauridae). Jego szczątki odnaleziono w późnokredowych (mastrycht) osadach w chińskiej prowincji Heilongjiang, w pobliżu rzadszych skamieniałości hadrozauryna z rodzaju Wulagasaurus. Sahaliyania – nazwana w 2008 przez Pascala Godefroit i współpracowników – jest jednym z kilku hadrozaurów odkrytych w rejonie rzeki Amur (chiń. Heilongjiang) po roku 2000. Jedynym gatunkiem rodzaju jest Sahaliyania elunchunorum. Nazwa Sahaliyania pochodzi od mandżurskiego słowa „czarny” (w odniesieniu do Amuru), zaś epitet gatunkowy honoruje lud Oroków[1].

Holotypem Sahaliyania jest częściowo zachowana czaszka (GMH W453). Godefroit et al. do tego rodzaju przypisali wiele innych kości odnalezionych na cmentarzysku w formacji Yuliangze – większą część czaszki, kości obręczy barkowej, kość ramienną i kość miedniczną. Od innych hadrozaurów odróżnia przedstawicieli tego rodzaju szereg cech budowy anatomicznej. Analiza filogenetyczna wykazała, że Sahaliyania jest lambeozaurynem o bliżej niesprecyzowanym pokrewieństwie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Pascal Godefroit, Shulin Hai, Tingxiang Yu, Pascaline Lauters. New hadrosaurid dinosaurs from the uppermost Cretaceous of north−eastern China. „Acta Palaeontologica Polonica”. 53 (1), s. 47–74, 2008 (ang.).