Saint-Gobain (przedsiębiorstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Saint-Gobain (firma))
Skocz do: nawigacja, szukaj

Saint – Gobain SA – francuska grupa produkująca różne materiały jak szkło, plastik, gips, wełnę izolacyjną (Isover) i inne materiały budowlane.

Saint-Gobain zostało założone przez ministra Colberta w 1665 r. dla przełamania dominacji Republiki Weneckiej w produkcji szkła. Pierwszym zleceniem fabryki była produkcja szkła na potrzeby sali lustrzanej w pałacu wersalskim.

Grupa Saint-Gobain zajmuje dziesiąte miejsce wśród największych francuskich spółek; jest notowana na giełdzie w Paryżu i wchodzi w skład indeksu CAC 40. Spółka produkuje najwięcej materiałów izolacyjnych na świecie; na rynku europejskim jest liderem w produkcji szkła. W Polsce ma zakłady produkcyjne w Gliwicach, Strzemieszycach Wielkich (dzielnica Dąbrowy Górniczej), Żarach, Kole oraz w Gorlicach.

Saint Gobain (w formie spółki Saint Gobain Abrasives) jest właścicielem jednej z najpopularniejszych marek materiałów ściernych - Norton. Pod tą nazwą dystrybuuje w Europie kilka tysięcy produktów[1] przeznaczonych dla różnych gałęzi przemysłu i zastosowań domowych. W Polsce Saint Gobain Abrasives przejęło w 2001 r. zakład produkcyjny materiałów ściernych w Kole[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]