Przejdź do zawartości

Saint Genois d’Anneaucourt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Saint Genois d’Anneaucourt

Saint Genois d’Anneaucourt (cz. Saint-Genoisové d’Anneaucourt) – stara rodzina szlachecka pochodząca z Flandrii, pod koniec XVIII i w XIX wieku posiadająca liczne majątki na Morawach, Śląsku Austriackim i w Galicji.

Rodzina wywodzi swe początki w XIII-wiecznej Flandrii, skąd będąc wasalami królów francuskich uczestniczyli w wyprawach krzyżowych. Po wojnie trzydziestoleniej jako pierwszy przedstawiciel tej rodziny, Filip Saint-Genois, osiedlił się w Bażanowicach w Księstwie Cieszyńskim. Od roku 1793 rodzina była w posiadaniu Jaworza u podnóży Beskidu Śląskiego, które w latach 60. XIX w. przekształciła w modny wkrótce kurort. W 1827 wyniesieni do stanu hrabiowskiego. W 1839 Filip hrabia Saint Genois d’Anneaucourt zakupił Maków Podhalański. Juliusz hrabia Saint Genois, ostatni przedstawiciel rodu, zmarł w roku 1962.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Mariusz Makowski: Sala posiedzień Rady Miejskiej w cieszyńskim Ratuszu. Herby książęce, szlachty cieszyńskiej i miasta Cieszyna. Cieszyn: 2007.
  • Karel Müller: Erbovní galerie těšínské šlechty. Galeria herbów szlachty cieszyńskiej. Český Těšín: Regio, 2009, s. 86-88. ISBN 978-80-904230-1-5. (cz. • pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]