Sajf al-Islam al-Kaddafi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sajf al-Islam al-Kaddafi
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

25 czerwca 1972
Trypolis

Sajf al-Islam Mu’ammar al-Kaddafi (arab. سيف الإسلام معمر القذافي, co znaczy miecz islamu, ur. 25 czerwca 1972 w Trypolisie) – drugi syn libijskiego przywódcy państwa Mu’ammara al-Kaddafiego i jego drugiej żony Safijji Farkasz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1994 Sajf al-Islam ukończył malarstwo na Uniwersytecie Al-Fatah w Trypolisie. Następnie studiował na prywatnym IMADEC University w Wiedniu oraz w London School of Economics.

W 1997 założył Międzynarodową Fundację Kaddafiego na rzecz Rozwoju, która ma na celu działalność charytatywną. W 2000 wziął udział w negocjacjach mających doprowadzić do uwolnienia zakładników, wziętych do niewoli przez islamskich bojowników na Filipinach. W 2003 opublikował krytyczny raport na temat przestrzegania praw człowieka w Libii.

W 2004 zaangażował się w negocjacje dotyczące odpowiedzialności i odszkodowań dla rodzin ofiar zamachu nad Lockerbie w 1988.

W grudniu 2004 Sajf al-Islam, krótko przed wizytą kanadyjskiego premiera Paula Martina w Trypolisie, zażądał w wywiadzie dla gazety The Globe and Mail przeprosin od kanadyjskiego rządu za przyłączenie się do amerykańskich sankcji gospodarczych przeciw Libii po zamachu nad Lockerbie. Jego prośba spotkała się w Kanadzie z niedowierzaniem i została pominięta.

W 2007 odegrał znaczącą rolę w rozwiązywaniu konfliktu, jaki wybuchł wokół skazania przez libijski sąd bułgarskich pielęgniarek i palestyńskiego lekarza na karę śmierci za rzekome zarażenie kilkuset dzieci wirusem HIV. W rezultacie międzynarodowych mediacji karę śmierci zamieniono na dożywotnie więzienie z możliwością odbywania jej w Bułgarii, gdzie oskarżonym natychmiast udzielono amnestii.

Al-Kaddafi zabrał również głos w sprawach Bliskiego Wschodu, proponując rozwiązanie konfliktu palestyńsko-izraelskiego poprzez stworzenie jednego, wspólnego państwa przez dwa narody.

Sajf al-Islam al-Kaddafi był uczuciowo związany z izraelską aktorką, Orli Weinerman[1].

21 sierpnia 2011 roku powstańcy podali, że Sajf al-Islam został schwytany w czasie walk w Trypolisie[2], ale już w nocy z 22 na 23 sierpnia Sajf al-Islam zorganizował w rządowym kompleksie spotkanie dla zagranicznych dziennikarzy, by udowodnić, że nie został aresztowany. Zapewnił także, że jego ojciec wciąż przebywa w Trypolisie, a sytuacja jest pod kontrolą wojska[3]. Ponownie o jego aresztowaniu, a nawet śmierci, media informowały w ostatnich dniach walk o Syrtę, jednak 22 października wieczorem Sajf al-Islam wystąpił w syryjskiej telewizji, zapowiadając zemstę na mordercach ojca i przejęcie po nim przywództwa nad ludźmi wiernymi dyktaturze[4].

Poszukiwany listem gończym przez Interpol za zbrodnie przeciwko ludzkości[5].

W nocy z 19 na 20 listopada 2011 na południu Libii ok. 50 kilometrów od miasta Aubari, wraz z kilkoma współpracownikami schwytany został Sajf al-Islam al-Kaddafi, kiedy w konwoju usiłował przedostać się do Nigru. Został wydany siłom bezpieczeństwa przez nomadę Jusufa Saliha al-Hutmaniego, który miał go przetransportować do Nigru. Miał za akcję otrzymać milion euro, ale kiedy zorientował się, że Sajf al-Islam jest niewypłacalny i może zostać zabity, zaalarmował nowe władze z którymi sympatyzował podczas wojny domowej. Konwój z Sajf al-Islamem zaatakowało dziesięciu żołnierzy z Az-Zintanu i pięciu bojowników z plemienia al-Hutmaniego, który także brał w niej udział[6].

Pojmani zostali następnie przetransportowani samolotem do Az-Zintan. Po wylądowaniu, samolot został zaatakowany przez wściekły tłum ludzi. Sytuacja została jednak opanowana przez siły bezpieczeństwa. Mimo iż syn Kaddafiego był ścigany listem gończym MTK, libijski minister sprawiedliwości Muhammad al-Alagi zapowiedział, że schwytany Sajf al-Islam będzie sądzony w kraju. Za przestępstwa, które popełnił, czyli oskarżenie o współudział w zbrodniach przeciwko ludzkości, grozi tam kara śmierci. Premier Libii Abd ar-Rahim al-Kib zapewnił natomiast, że syn Kaddafiego będzie miał sprawiedliwy proces. Zaapelowała o to już społeczność międzynarodowa[7]. 23 listopada do Trypolisu przybył prokurator główny MTK Luis Moreno-Ocampo, który zgodził się na sądzenie syna zabitego dyktatora w Libii. Oczekuje od władz libijskich sprawiedliwego procesu i zaprezentowania jego wyników sędziom MTK[8].

Jest kandydatem w wyborach prezydenckich w Libii w 2022 roku[9] z ramienia Ludowego Frontu Wyzwolenia Libii[10].

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Fathijja Nuri Chalid
 
Mu’ammar al-Kaddafi
 
Safijja Farkasz
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Muhammad
 
Sajf al-Islam
 
As-Sa’adi
 
Al-Mutasim
 
Hanibal
 
A’isza
 
Sajf al-Arab
 
Chamis
 
 
 

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jamil Ziabi: "Arab-Hebrew" Love Affair. Dar Al-Hayat, 2006-01-17. [dostęp 2008-09-05]. (ang.).
  2. 21 sierpnia w Trypolisie. Relacja na żywo
  3. "Złamaliśmy kręgosłup tych szczurów i gangsterów". Tvn24.pl, 2011-08-23. [dostęp 2011-08-23]. (pol.).
  4. Syn Kaddafiego stał się "dziedzicem". Chce zemsty
  5. INTERPOL Wanted Persons/SAIF AL-ISLAM GADDAFI
  6. To on wydał Kadafiego - nie skusił go nawet milion euro. tvn24.pl, 2011-11-23. [dostęp 2011-11-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-30)]. (pol.).
  7. Saif w samolocie zaprzecza: Nie targowałem się z Trybunałem. tvn24.pl, 2011-11-20. [dostęp 2011-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-23)]. (pol.).
  8. "Możecie sami osądzić syna Kadafiego". tvn24.pl, 2011-11-23. [dostęp 2011-11-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-30)]. (pol.).
  9. http://reuters.com/world/africa/son-former-libyan-ruler-gaddafi-runs-president-officials-say-2021-11-14/
  10. The New Arab, In Saif hands: Gaddafi's son to run for Libya president, The New Arab, 19 marca 2018 [dostęp 2022-02-15] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]