Sakabatō

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sakabatō (jap. 逆刃刀 saka-batō, dosł. miecz o odwróconym ostrzu) – fikcyjna wersja japońskiej katany, w której tnąca i zaostrzona jest wewnętrzna krzywizna głowni (tak jak w przypadku greckiej machairy, czy nepalskiego kukri).

Nie istnieją historyczne przekazy, które potwierdzałyby istnienie lub użycie tego typu broni w Japonii. Nie istnieją też szkoły walki obejmujące saka-batō. Pewną podstawą do spekulacji na temat takiej broni jest potwierdzone występowanie podobnej broni w Korei (jej egzemplarze przechowywane są w Królewskim Pałacu Deoksu (Deoksugung) w Seulu), a także z istnienia krótkich puginałów typu tantō z ostrą wewnętrzną krawędzią, zwanych kubikiri (mały miecz samurajski służący do dekapitacji[1]).

Broń ta znana jest głównie z pojawienia się w popularnej mandze Rurōni Kenshin autorstwa Nobuhiro Watsuki, gdzie używa jej główny bohater, Himura Kenshin. Jest tam ona przedstawiona jako broń "pacyfisty", służąca do obrony, a jedynie w ostateczności do zabijania.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • Kukri, machaira, falcata, kopis - inne odmiany broni o podobnej budowie (ostrze po wewnętrznej stronie zakrzywionej głowni)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Koh Masuda: Kenkyusha's New Japanese-English Dictionary. Tokyo: Kenkyusha Limited, 1991, s. 964. ISBN 4-7674-2015-6.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]