Sakra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sakra – święcenia duchowne w kościołach chrześcijańskich. Termin ten najczęściej dotyczy święceń biskupich. Niegdyś sakrę nadawano nowo wybranym królom, w formie namaszczenia na stanowisko.

Proces nadania sakry biskupiej w Kościele rzymskokatolickim[edytuj | edytuj kod]

W Kościele rzymskokatolickim kapłan mianowany przez Stolicę Apostolską na biskupa otrzymuje sakrę biskupią w ciągu 3 miesięcy od dostania potwierdzenia na piśmie. Bez takiego potwierdzenia żaden biskup nie ma prawa przekazać sakry. Obrzęd wyświęcenia na biskupa odbywa się zazwyczaj w katedrze. Zgromadzeni śpiewają Hymn do Ducha Świętego. Następnie przedstawia się kandydata i odczytuje nominację Stolicy Apostolskiej. Przyszły biskup składa przyrzeczenie dotyczące wiernej służby. Podczas Litanii do Wszystkich Świętych biskup elekt leży krzyżem przed ołtarzem (prostracja). Po litanii następuje modlitwa konsekracyjna i nałożenie rąk na głowę przyszłego biskupa przez konsekrującego , współkonsekrujących i biskupów obecnych na uroczystości. Nowy biskup zostaje namaszczony krzyżmem świętym, otrzymuje księgę Ewangelii oraz insygnia biskupie: pastorał, mitrę i pierścień. Uwieńczeniem ceremonii jest wykonanie przez nowego biskupa gestu Pocałunku Pokoju ze wszystkimi biskupami.

Proces nadania sakry biskupiej w Kościołach starokatolickich[edytuj | edytuj kod]

W Kościołach starokatolickich biskupem może zostać każdy kapłan wybrany na demokratycznym synodzie, spośród wszystkich księży Kościoła, większością głosów. Obrzęd wyświęcenia na biskupa odbywa się zazwyczaj w katedrze. Podczas Litanii do Wszystkich Świętych biskup elekt leży krzyżem przed ołtarzem. Po litanii następuje modlitwa konsekracyjna i nałożenie rąk na głowę przyszłego biskupa przez konsekrującego , współkonsekrujących i biskupów obecnych na uroczystości. Biskupi Kościołów zrzeszonych w Unii Utrechckiej wyświecani są najczęściej przez ich zwierzchników w katedrze biskupów starokatolickich w Utrechcie (Holandia).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wielka Encyklopedia Jana Pawła II , tom XXVII, hasło: Sakra Biskupia, red. Grzegorz Polak