Sakura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: inne znaczenia.

Sakura (jap. ?)japońska nazwa ozdobnych drzew wiśniowych i ich kwiatów.

Kwitnące wiśnie

Sakura jest powszechnie rozpoznawalnym i wszechobecnym symbolem Japonii, umieszczanym na przedmiotach codziennego użytku, w tym na kimonach, materiałach piśmiennych i zastawie stołowej.

Kwiat wiśni jest często wykorzystywaną metaforą ulotnej natury życia i pojawia się w sztuce japońskiej. Jest także kojarzony z samurajami i kamikaze. Istnieje co najmniej jedna popularna piosenka ludowa o tytule Sakura, pierwotnie przeznaczona na shakuhachi (bambusowy flet), a także wiele piosenek pop. Sakura jest także popularnym żeńskim imieniem japońskim.

Najbardziej lubianą przez Japończyków odmianą jest Somei Yoshino. Jej kwiaty są niemal całkowicie białe, lekko zabarwione bladym różem, szczególnie blisko łodygi. Kwiaty rozwijają się i zwykle opadają („rozsypują się”) w ciągu tygodnia, zanim jeszcze rozwiną się liście. Z tego powodu drzewa wydają się niemal całkowicie białe. Odmiana wzięła swoją nazwę od wioski Somei (obecnie część dzielnicy Toshima w Tokio). Powstała w drugiej połowie XIX wieku, na przełomie okresu Edo i Meiji. Somei Yoshino jest tak powszechnie kojarzone z kwiatami wiśni, że jidai-geki i inne utwory fabularne umieszczają ją w epoce Edo lub nawet wcześniejszych; takie opisy są jednak anachronizmami.

Inne odmiany to między innymi: yama-zakura, yae-zakura i shidare-zakura. Yae-zakura ma duże kwiaty, z grubymi różowymi płatkami. Shidare-zakura, nazywana też płaczącą wiśnią, ma gałęzie opadające do ziemi jak u wierzby płaczącej, a na nich kaskady różowych kwiatów.

Tidal Basin w Waszyngtonie otoczony kwitnącymi drzewami wiśni

Co roku Japończycy śledzą sakura-zensen, czyli „front kwitnienia wiśni”; każdego wieczoru nadawane są odpowiednie informacje po prognozie pogody. Kwitnienie rozpoczyna się na Okinawie w lutym i zazwyczaj dociera do Kioto i Tokio na przełomie marca i kwietnia. Przesuwając się dalej na północ, na początku maja osiąga Hokkaido. Japończycy z uwagą śledzą te informacje. Razem z przyjaciółmi i rodzinami udają się do parków, świątyń i chramów na hanami (花見), czyli „oglądanie kwiatów” – towarzyskie spotkania o charakterze pikniku, połączone czasem ze słuchaniem tradycyjnych utworów muzycznych i tańcami.

W 1912 roku Japonia podarowała Stanom Zjednoczonym 3000 drzew sakura, dla upamiętnienia rozwijających się wówczas przyjaznych stosunków między tymi krajami. Od tego czasu drzewa wiśniowe rosną na brzegach Tidal Basin w Waszyngtonie, a dar został odnowiony w 1956 roku partią 3800 drzew. Sakury te stanowią dużą atrakcję turystyczną, szczególnie wczesną wiosną, gdy w pełni rozkwitają (są przedmiotem corocznego Narodowego Festiwalu Kwiatów Wiśni).

Sakura przy zamku Himeji

Sakura zawsze była w Japonii symbolem ulotnego piękna i była ściśle kojarzona z samurajami i bushi. Życie uważano za krótkotrwałe i piękne, podobne przez to do kwiatów wiśni. Ten motyw pozostaje nadal obecny, między innymi w kulturze popularnej (szczególnie w mandze i anime). W poezji japońskiej sakura jest powszechnie wykorzystywanym kigo (motywem wskazującym na porę roku).

Podczas II wojny światowej sakura była symbolem motywującym społeczeństwo japońskie. Japońscy piloci malowali ją na swoich samolotach przez podjęciem samobójczej misji. Kwiat wiśni na bokach bombowca symbolizował piękno i ulotność natury[1]. Rząd propagował wiarę w to, że dusze poległych wojowników odrodzą się w kwiatach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. One Hundred Million Hearts | Penguin Random House Canada, www.randomhouse.ca [dostęp 2017-11-26] (ang.).