Sakuya Tachibana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sakuya Tachibana
Postać z Kamen Rider Blade
Pierwsze wystąpienie 1 odc.
Ostatnie wystąpienie 49 odc.
Twórca Shōtarō Ishinomori
Dane biograficzne
Pochodzenie Japonia
Data urodzenia 1978 rok
Inne informacje
Wiek 26 lat
Zajęcie pracownik Wydziału Badań Archeologicznych

Sakuya Tachibana (jap. 橘朔也 Tachibana Sakuya) – fikcyjna postać z serii Kamen Rider, bohater jej czternastej odsłony – Kamen Rider Blade, w której wciela się w Kamen Ridera Garrena (jap. 仮面ライダーギャレン Kamen Raidā Gyaren). Na ekranie zadebiutował 25 stycznia 2004 roku.

Biografia i charakter[edytuj | edytuj kod]

Sakuya Tachibana jest absolwentem Uniwersytetu Sazahaibu i był początkowo pracownikiem naukowym w Instytucie B.O.A.R.D. Prezes instytutu, Karasuma, podjął decyzję o mianowaniu Sakuyi nowym użytkownikiem Systemu Ridera nr 1: Garrena po tym, kiedy jego poprzedni użytkownik – Gō Kiryū, stracił rękę podczas testu systemu co czyniło go niezdolnym do jego obsługi. Kilka miesięcy później do Tachibany dołączył Kazuma Kenzaki, któremu przydzielono do obsługi drugi system, Blade'a. Na studiach wdał się w związek ze studentką medycyny Sayoko Fukasawą.

Na początku serialu, podczas jednej z walk przeciwko Nieumarłym, siła Tachibany znacznie osłabła. Choć udało mu się pojmać monstrum, wdał się w sprzeczkę z Karasumą, ponieważ sądził, że ten wysłał mu do pomocy Kenzakiego, bo wątpił w jego siłę. Okazało się, że poziom synchronizacji Tachibany z Garrenem znacznie spadł, zaś owa synchronizacja spowodowała powolny rozpad komórek w jego ciele. W momencie ataku Nieumarłej Szarańczy na siedzibę B.O.A.R.D., kamera nagrała, jak Tachibana przemieniony w Garrena zaatakował Karasumę. Wtedy też Kenzaki i Hirose uznali go za zdrajcę winnego porwania Karasumy i wypuszczenia Nieumarłego. Kiedy Hirose i Kotarō odnaleźli Karasumę w śpiączce, okazało się, że była to tylko jego projekcja. Tachibana wyznał Kenzakiemu przyczynę swojego zachowania i od tamtej pory zaczął odwiedzać swą ukochaną- lekarkę Sayoko Fukasawę, która pomagała mu w chorobie. Tachibana pierwszy raz spotkał się z Isaką- Nieumarłym Pawiem, który przy pomocy Karasumy i innych zniewolonych naukowców tworzyli czwartego Ridera - Leangle'a. Isaka zamierzał wykorzystać Tachibanę w projekcie, jednak skutkowało to jeszcze większym strachem, który Tachibana przezwyciężył z pomocą Kotarō.

System Ridera nr 1: Garren[edytuj | edytuj kod]

Garren jest pierwszym systemem stworzonym przez B.O.A.R.D. do walki z Nieumarłymi. Strój Garrena jest karmazynowy, a z wyglądu przypomina jelonka rogacza. Przystosowany jest do długodystansowej walki za pomocą broni palnej (pistoletu). Z racji tego, że każdy Rider w serialu jest przyporządkowany jednemu z czterech kolorów karcianych, kolorem Garrena jest karo (♦).

Broń i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

 • Garren Buckle (jap. ギャレンバックル Gyaren Bakkuru) – pas, którego Tachibana używa do przemiany w Garrena. Jest to pierwszy system Kamen Riderów stworzony przez B.O.A.R.D. do walki z Nieumarłymi. Garren Buckle jest dostosowany do karty ♦A: Change Stag (Nieumarły Rogacz), po której wsadzeniu do zapinki pasa ten rozwija się na brzuchu Tachibany. Aktywacja systemu następuje po wypowiedzeniu przez użytkownika słowa „Henshin” (jap. 変身) i pociągnięciu za dźwignię w urządzeniu, które wydaje odgłos „Turn Up!” i wytwarza projekcję, przez której przebiegnięcie jest ostatnim etapem transformacji. W 47 odcinku system Garrena uległ zniszczeniu, ale został później odbudowany.
 • Garren Rouzer (jap. ギャレンラウザー Gyaren Rauzā) – podstawowa broń Garrena, zaawansowany technologicznie pistolet, który służy do walki, a także do przechowywania oraz skanowania kart. By skorzystać z mocy karty, Garren musi wyciągnąć kartę ze slotu, a następnie przeciągnąć ją po górze lufy. Wówczas (w zależności od tego, jaką karta daje moc) energia z niej trafia albo do ciała Garrena albo do Garren Rouzera. Za pomocą tej broni Garren może wykonać jeden ze swoich ostatecznych ataków zwany Burning Shot. Broń ta podczas walki w Formie Waleta otrzymuje bagnet. Maksymalnie można w nim przeskanować jednocześnie trzy karty.
 • Red Rhombus (jap. レッドランバス Reddo Ranbasu) – motocykl Garrena. Posiada ograniczone możliwości korzystania z kart, zwykle chodzi o zwiększenie mocy natarcia bądź prędkości.
 • Rouze Absorber (jap. ラウズアブソーバー Rauzu Abusōbā) – specjalne urządzenie, dzięki któremu Garren może zmieniać swoje formy. W środku znajdują się trzy sloty na trzy najsilniejsze karty (walet, dama i król). Żeby zmienić formę na Formę Waleta, Garren musi wsadzić do głównego skanera kartę ♦Q: Absorb Serpent (Nieumarły Wąż), a następnie przeciągnąć przez boczny skaner kartę ♦J: Fusion Peacock (Nieumarły Paw). Wówczas główny skaner zostaje przykryty zielono-złotą plakietką. Garren nigdy nie użył Formy Króla, ponieważ po schwytaniu ostatniego Nieumarłego w swoim kolorze system uległ zniszczeniu. Pod koniec serii urządzenie to zostało pożyczone od Garrena przez Leangla.

Formy[edytuj | edytuj kod]

 • Forma Asa (jap. エースフォーム Ēsu Fōmu, Ace Form) – podstawowa i najsłabsza forma Garrena. Podczas transformacji Tachibany w Ridera przybiera on właśnie tę formę. System podczas działania tej formy czerpie energię z karty ♦A: Change Stag (moc Nieumarłego Rogacza). Forma ta nie różni się zdolnościami od podstawowych form innych Riderów, z wyjątkiem wyglądu oraz używania pistoletu jako podstawowego oręża Ridera. Tachibana może za pomocą Rouze Absorbera przejść teoretycznie w inne formy, ale w praktyce użył jedynie Formy Waleta. Zbroja w tej formie ma kolor szary.
 • Forma Waleta (jap. ジャックフォーム Jakku Fōmu, Jack Form) – druga forma Garrena, w którą Rider może przejść dzięki urządzeniu zwanym Garren Absorberem, które wykorzystuje moce kart ♦J: Fusion Peacock (moc Nieumarłego Pawia) oraz ♦Q: Absorb Serpent (moc Nieumarłego Węża). Siła i zdolności Garrena zwiększają się, Garren Rouzer otrzymuje złoty bagnet, zaś zbroja staje się złota i posiada skrzydła, co umożliwia Riderowi latanie.

Karty[edytuj | edytuj kod]

 • ♦A: Change Stag (Nieumarły Rogacz, 0 AP) – używana przez Tachibanę do przemiany w Garrena, poprzez wsadzenie jej do Garren Buckle'a i pociągnięcie dźwigni w pasie.
 • ♦2: Bullet Armadillo (Nieumarły Pancernik, 400 AP) – używana przez Garrena do wzmocnienia pocisków wystrzelonych z Garren Rouzera.
 • ♦3: Upper Frog (Nieumarła Żaba, 600 AP) – używana przez Garrena do wzmocnienia ataków pięścią.
 • ♦4: Rapid Pecker (Nieumarły Dzięcioł, 800 AP) – używana przez Garrena do przyśpieszenia tempa wystrzeliwanych pocisków.
 • ♦5: Drop Whale (Nieumarły Waleń, 1000 AP) – używana przez Garrena do wzmocnienia kopnięć.
 • ♦6: Fire Fly (Nieumarła Mucha, 1000 AP) – używana przez Garrena do wzmocnienia ataków o moc ognia.
 • ♦7: Rock Tortoise (Nieumarły Żółw, 1400 AP) – używana przez Garrena do zwiększenia odporności na ataki; przemienia jego ciało w skałę.
 • ♦8: Scope Bat (Nieumarły Nietoperz, 1200 AP) – używana przez Garrena do zwiększenia celności i wyostrzenia zmysłów.
 • ♦9: Gemini Zebra (Nieumarła Zebra, 1400 AP) – używana przez Garrena do stworzenia własnego klona.
 • ♦10: Thief Chameleon (Nieumarły Kameleon, 1600 AP) – używana przez Garrena do kopiowania mocy innych kart.
 • ♦J: Fusion Peacock (Nieumarły Paw, 2400 AP) – używana przez Garrena do przejścia w Formę Waleta gdy Dama znajduje się w Rouze Absorberze.
 • ♦Q: Absorb Serpent (Nieumarły Wąż, 2000 AP) – używana przez Garena wraz z Rouze Absorberem. Stanowi pośrednictwo do przemiany w Formę Waleta lub Króla.
 • ♦K: Evolution Giraffa (Nieumarły Girafa, 4000 AP) – umożliwia Garrenowi przemianę w Formę Króla gdy Dama znajduje się w Rouze Absorberze. Jej działanie nie zostało nigdy pokazane, ponieważ po tym, jak Tachibana zdobył tę kartę system Garrena uległ zniszczeniu, a pomimo odbudowania go Garren nigdy nie przemienił się w tę formę.

Ataki[edytuj | edytuj kod]

 • Burning Smash (jap. バーニングスマッシュ Bāningu Sumashhu) – podstawowy atak ostateczny Garrena będący kopnięciem. Blade może go wykonać poprzez skorzystanie z mocy kart ♦5 i ♦6. Wówczas wykonuje płonące kopnięcie. Koszt punktów ataku to 2000 AP. Atak ten może być wykonany zarówno w Formie Asa, jak i w Formie Waleta.
 • Burning Divide (jap. バーニングディバイド Bāningu Dibaido) – ulepszona wersja Burning Smash, do kombinacji dochodzi jeszcze moc karty ♦9, przez co Garren przed kopnięciem tworzy swoją kopię i wraz z nią dokonuje kopnięcia. Koszt punktów ataku to 3400 AP.
 • Burning Shot (jap. バーニングショット Bāningu Shotto) – atak ostateczny Garrena z użyciem Garren Rouzera. Może być wykonany w Formie Waleta, ale prawdopodobnie też w Formie Asa. Garren może go wykonać poprzez skorzystanie z mocy kart ♦2, ♦4 i ♦6. Wówczas wykonuje serię ognistych strzałów. Koszt punktów ataku to 2200 AP.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]