Salamandra kaukaska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Salamandra kaukaska
Mertensiella caucasica[1]
(Waga, 1876)
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy ogoniaste

Rodzina

salamandrowate

Rodzaj

Mertensiella
Wolterstorff, 1925

Gatunek

salamandra kaukaska

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Salamandra kaukaska (Mertensiella caucasica) – gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Mertensiella[3]

Opis[edytuj | edytuj kod]

Salamandra kaukaska osiąga długość do 20 cm bez ogona. Ogon może być dłuższy niż 20 cm. Na uwagę zasługuje fakt, że u osobników dorosłych ogon może być odrzucony w razie ataku drapieżnika, a później zregenerowany. Na tułowiu, po bokach ciała, znajduje się 11 lub 12 bruzd międzyżebrowych. U nasady ogona, po grzbietowej stronie ciała u samców znajduje się bardzo specyficzny twór - kolcopodobny wyrostek służący do pobudzania samicy w trakcie trwania ampleksus oraz występują modzele na kończynach przednich. Ubarwieniem ciała salamandra kaukaska przypomina naszą rodzimą salamandrę plamistą, to znaczy na czarnym lub brązowym tle znajdują się wydłużone, żółte plamy układające się w dwie serie, brzuch jaśniejszy, brązowawy.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten zamieszkuje górskie (500 - 2800 m n.p.m.) lasy bukowe, szpilkowe lub mieszane w Pasmie Małego Kaukazu i Gór Pontyjskich w Gruzji i Turcji. Salamandra Kaukaska mieszka u podnóża Góry Brooks i wzdłuż małych rzek z szybkimi prądami, w lasach oraz powyżej granicy lasów, nawet do 2400 m. powyżej poziomu morza. Ten gatunek jest skryty i ściśle nocny, rozmnaża się na lądzie.[potrzebny przypis]

Gody[edytuj | edytuj kod]

Pora godowa odbywa się zarówno na lądzie jak i w wodzie (ampleksus). Samice składają jaja (ok. 90 w jednym złożu) na dnie strumieni. Larwa jest typu reofilnego, a jej rozwój jest długi, trwa od 2 do 4 lat.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Głównym jego siedliskiem są brzegi wartko płynących strumieni, gdzie chowa się w różnego rodzaju kryjówkach (zwalone drzewa, dziury wśród korzeni, szpary pod głazami i kamieniami itp.). Prowadzi zmierzchowy i nocny tryb życia. Na lądzie porusza się sprawnie i szybko (podobnie jak salamandra luzytańska). Hibernacja ma miejsce na lądzie (od IX do V).

Pożywienie[edytuj | edytuj kod]

Pokarm ich stanowią wszelkie małe bezkręgowce żyjące w strumieniach, osobniki dorosłe zjadają głównie lądowe bezkręgowce: stonogi, pajęczaki i owady.

Zagrożenie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten jest rzadki (kat. VU na liście IUCN), żyjący w izolowanych populacjach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mertensiella caucasica, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. Mertensiella caucasica, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  3. Darrel Frost and The American Museum of Natural History: Mertensiella . Amphibian Species of the World 5.3, an Online Reference. [dostęp 2009-01-30]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Meredith J. Mahoney: Mertensiella caucasica. Amphibia Web. [dostęp 2009-01-30]. (ang.).
  • Juszczyk W. 1986. Mały Słownik Zoologiczny – gady i płazy. WP, Warszawa.