Salamandrowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Salamandrowate
Salamandridae[1]
Goldfuss, 1820[2]
Pacyfotryton kalifornijski (Taricha torosa)
Pacyfotryton kalifornijski (Taricha torosa)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Rząd płazy ogoniaste
Podrząd Salamandroidea
Rodzina salamandrowate
Podrodziny
  • Pleurodelinae
  • Salamandrinae
  • Salamandrininae

Salamandrowate (Salamandridae) – rodzina płazów z rzędu płazów ogoniastych (Caudata), dość szeroko rozprzestrzeniona na kuli ziemskiej. Brak jej przedstawicieli w Ameryce Południowej i Środkowej.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Od Wysp Brytyjskich i Skandynawii, na wschód do Uralu i na południe do Półwyspie Iberyjskim, północno-zachodnia Afryka i Anatolia; północno-środkowe Indie i Chiny do północnego Wietnamu; skrajnie północno-zachodnia Afryka; południowa Kanada i USA do skrajnie północnego Meksyku[3].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Do rodziny tej należy 113 gatunków o małej i średniej wielkości ciała.

U salamandrowatych formy dorosłe nie posiadają skrzeli, lecz oddychają za pomocą płuc oraz przez skórę i błony śluzowe jamy gębowej. Charakterystycznymi cechami budowy szkieletu są: trzony kręgów są tyłowklęsłe, zęby lemieszowo-podniebienne, ustawione w 2 rzędach, są w różny sposób rozchylone lub powyginane. Ten sposób wygięcia czy rozchylenia tych zębów jest ważną cechą gatunkową. Skóra może być gładka lub chropowata i zawiera gruczoły jadowe, które spełniają rolę obrony biernej.

Podczas rozmnażania występuje zapłodnienie wewnętrzne. Samiec nie posiada narządów kopulacyjnych, lecz wytwarza spermatofor, który następnie albo zostaje składany w kloace samicy, albo w wodzie lub na lądzie w jej obecności, a samica go podejmuje.Związany z tym jest charakterystyczny dla danego gatunku rytuał godowy. Ważną rolę w przebiegu godów spełniają substancje zapachowe – feromony, wytwarzane zarówno przez samca, jak i samicę. Składanie jaj, rozwój kijanek i przeobrażenie u większości gatunków tej rodziny odbywa się w wodzie. Wyjątkiem jest salamandra czarna (Salamandra atra), u której rozwój kijanek i przeobrażenie następuje w ciele samicy.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Do rodziny należą następujące podrodziny[3]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Salamandridae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. G. A. Goldfuss: Handbuch der Zoologie. Zweite Abtheilung. Nürnburg: Johann Leonhard Schrag, 1820, s. 129. (niem.)
  3. a b Darrel Frost: Salamandridae Goldfuss, 1820 (ang.). W: Amphibian Species of the World 6.0, an Online Reference [on-line]. American Museum of Natural History. [dostęp 2014-11-16].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Włodzimierz Juszczyk: Płazy i gady krajowe. Warszawa: PWN, 1974.