Salamo Arouch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Salamo Arouch (hebr. שלמה ארוך; ur. 1923 w Salonikach, zm. 26 kwietnia 2009 w Izraelu) – grecki bokser żydowskiego pochodzenia, którego przeżycia z obozu Auschwitz stały się kanwą scenariusza amerykańskiego filmu Triumf ducha z 1989.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Salonikach w rodzinie żydowskiej. Miał brata i trzy siostry. Jego ojciec był pracownikiem doków i zainspirował go boksem. W wieku 14 lat wygrał swoją pierwszą walkę. W 1941 zdobył tytuł mistrza Bałkanów w wadze lekkopółśredniej. W 1943 został wraz z innymi greckimi Żydami wywieziony do obozu Auschwitz. Już pierwszego dnia pobytu w obozie, w komorach gazowych zginęły wszystkie kobiety i dzieci z jego rodziny.

Następnie był zmuszany przez strażników do staczania organizowanych dla ich rozrywki walk, w których stawką było życie więźnia. Pierwszą z nich stoczył już następnego dnia po osadzeniu w obozie. Niektórzy z jego przeciwników należeli do cięższych kategorii wagowych. Był wśród nich niepokonany wcześniej niemiecki Żyd Klaus Silber, zwycięzca 44 stoczonych wcześniej walk. Arouch podczas swego pobytu w obozie stoczył 208 walk, wygrywając wszystkie. Po zakończeniu wojny Arouch wyjechał do Palestyny, a w 1948 przyjął obywatelstwo Izraela.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]