Saltopus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Saltopus
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Infragromada archozauromorfy
(bez rangi) Ornithodira
Rodzaj Saltopus
von Huene, 1910
Gatunki
  • S. elginensis von Huene, 1910

Saltopusrodzaj niewielkiego dwunożnego archozaura należącego do kladu Dinosauriformes, mierzącego około 60 cm długości, odkrytego i opisanego przez Friedricha von Huenego w 1910 roku[1]. Żył w późnym triasie na terenie dzisiejszej Szkocji. Miał wydrążone i puste w środku kości, podobnie jak ptaki. Na podstawie porównań z innymi członkami Dinosauriformes wnioskuje się, że Saltopus miał pięciopalczaste dłonie oraz długą czaszkę z wieloma ostrymi zębami. Materiał kopalny jest jednak bardzo ubogi – obejmuje głównie kości kończyn.

Saltopus bywał klasyfikowany jako dinozaur gadziomiedniczny, bardziej zaawansowany teropod, a także bliski krewny herrerazaurów, jednak ze względu na fragmentaryczność skamieniałości jego taksonomia jest sporna. Niektórzy badacze, jak np. Gregory Paul[2], sugerują, że Saltopus może być młodocianym osobnikiem dinozaurów z rodziny celofyzów, takich jak Coelophysis lub Procompsognathus. Rauhut i Hungerbühler sugerują, że Saltopus należy do szerszego niż Dinosauria kladu Dinosauriformes i jest blisko spokrewniony z lagozuchem[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. F. R. von Huene. Ein primitiver Dinosaurier aus der mittleren Trias von Elgin. „Geol. Pal. Abh. n. s.”. 8, s. 315–322, 1910 (niem.). 
  2. G. S. Paul: Predatory Dinosaurs of the World. New York: Simon and Schuster, 1988, s. 464. ISBN 0-671-61946-2.
  3. O.M.W. Rauhut, A. Hungerbühler. A review of European Triassic theropods. „Gaia”. 15, s. 75–88, 2000 (ang.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]