Saltopus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Saltopus
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Infragromada archozauromorfy
(bez rangi) Ornithodira
Rodzaj Saltopus
von Huene, 1910
Gatunki
  • S. elginensis von Huene, 1910

Saltopusrodzaj niewielkiego dwunożnego archozaura należącego do kladu Dinosauriformes, mierzącego około 60 cm długości, odkrytego i opisanego przez Friedricha von Huenego w 1910 roku[1]. Żył w późnym triasie na terenie dzisiejszej Szkocji. Miał wydrążone i puste w środku kości, podobnie jak ptaki. Na podstawie porównań z innymi członkami Dinosauriformes wnioskuje się, że Saltopus miał pięciopalczaste dłonie oraz długą czaszkę z wieloma ostrymi zębami. Materiał kopalny jest jednak bardzo ubogi – obejmuje głównie kości kończyn.

Saltopus bywał klasyfikowany jako dinozaur gadziomiedniczny, bardziej zaawansowany teropod, a także bliski krewny herrerazaurów, jednak ze względu na fragmentaryczność skamieniałości jego taksonomia jest sporna. Niektórzy badacze, jak np. Gregory Paul[2], sugerują, że Saltopus może być młodocianym osobnikiem dinozaurów z rodziny celofyzów, takich jak Coelophysis lub Procompsognathus. Rauhut i Hungerbühler sugerują, że Saltopus należy do szerszego niż Dinosauria kladu Dinosauriformes i jest blisko spokrewniony z lagozuchem[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. F. R. von Huene. Ein primitiver Dinosaurier aus der mittleren Trias von Elgin. „Geol. Pal. Abh. n. s.”. 8, s. 315–322, 1910 (niem.). 
  2. G. S. Paul: Predatory Dinosaurs of the World. New York: Simon and Schuster, 1988, s. 464. ISBN 0-671-61946-2.
  3. O.M.W. Rauhut, A. Hungerbühler. A review of European Triassic theropods. „Gaia”. 15, s. 75–88, 2000 (ang.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]