Salut wolkański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Salut wolkański wykonywany lewą ręką.

Salut wolkański (ang. Vulcan salute) – gest wykonywany ręką, stworzony na potrzeby serialu telewizyjnego Star Trek: Seria oryginalna przez Leonarda Nimoya; jeden z bardziej rozpoznawalnych symboli serii Star Trek. Stanowi powitanie fikcyjnej, kosmicznej rasy Wolkan.

Wykonywanie[edytuj | edytuj kod]

Gest wykonuje się przez uniesienie prawej lub lewej dłoni, łącząc palec mały z serdecznym oraz środkowy ze wskazującym, z pozostawieniem przerwy między nimi.

Po wykonaniu salutu zostaje wymówione pozdrowienie Żyj długo i pomyślnie. W języku wolkańskim brzmi ono dif-tor heh smusma, a po angielsku Live long and prosper, co czasem jest tłumaczone jako Żyj długo i w dostatku bądź Żyj długo i dostatnio.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Mozaika z synagogi w Enschede, w Holandii.

Salut wolkański został opracowany przez Leonarda Nimoya na potrzeby serialu Star Trek: Seria oryginalna w którym aktor wcielił się w Spocka – pierwszego oficera statku kosmicznego USS Enterprise NCC-1701 – będącego pół-Wolkaninem, półczłowiekiem. Gest ten po raz pierwszy pojawił się w 1967 roku, w pierwszym odcinku drugiego sezonu, zatytułowanym Amok. Rok później w wywiadzie udzielonym New York Times salut wolkański opisano jako "zdwojoną wersję Victorii Winstona Churchilla"[1].

W swojej autobiografii zatytułowanej I Am Not Spock Nimoy napisał, że salut opiera się na geście wykonywanym przy błogosławieństwie kapłańskim, wykonywanym przez kohenów poprzez uniesienie obu rąk, z przystawieniem do siebie kciuków przy takim samym ułożeniu palców jak w salucie. Gest ten jest wzorowany na hebrajskiej literze Szin (znak: ש), która symbolizowała El Szaddaj – jedno z imion Boga w Starym Testamencie, jak również Szechinę i powitanie Szalom[2].

Po śmierci Leonarda Nimoya 27 lutego 2015 roku, Barack Obama w swojej przemowie kondolencyjnej, nazwał salut wolkański uniwersalnym symbolem powitania Żyj długo i pomyślnie[3].

Tego samego dnia astronauta Terry Virts przebywający wtedy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej opublikował na Twitterze zdjęcie, na którym wykonywał ten gest w momencie przelotu nad Bostonem, w którym urodził się aktor. Następnego dnia astronautka Samantha Cristoforetti opublikowała na tym samym portalu społecznościowym swoje zdjęcie z wykonywaniem salutu wolkańskiego[4].

Kultura masowa[edytuj | edytuj kod]

Zależności pomiędzy gestami w grze. Kolejno od góry wedle ruchu wskazówek zegara przedstawiono nożyce, papier, kamień, jaszczurkę i Spocka.

Gest ten stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Star Treka. Na przestrzeni lat pojawiał się on w wielu filmach i serialach nie związanych z tą serią.

Między innymi wykorzystano go w grze towarzyskiej Papier, kamień, nożyce, jaszczurka, Spock pokazanej w serialu Teoria wielkiego podrywu[5]. Gra została spopularyzowana przez 8. odcinek serii 2. noszący tytuł The Lizard-Spock Expansion[6][7]. Gest nazywany Spock odnosi zwycięstwo wystawiony przeciwko nożycom oraz kamieniowi, a porażkę – z jaszczurką i papierem.

Salut pojawił się w serialu Gwiezdne wrota, w odcinkach Dzieci bogów, Rok 2010 oraz Ewolucja, część 1.

Kodowanie komputerowe[edytuj | edytuj kod]

16 czerwca 2014 roku w unikodowym standardzie 7.0 pod kodem U+1F596 został umieszczony znak nazwany Podniesiona ręka z przerwą między środkowym a serdecznym palcem (znak: 🖖)[8][9].

Grafika Znak Kod unikodowy Nazwa unikodowa Nazwa polska
🖖 U+1F596 RAISED HAND WITH PART BETWEEN MIDDLE AND RING FINGERS Podniesiona ręka z przerwą między środkowym a serdecznym palcem

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Digby Diehl. Girls All Want To Touch The Ears. „The New York Times”, 25 sierpnia 1968. 
  2. Hero Complex. Leonard Nimoy: 'Star Trek' fans can be scary. „Los Angeles Times”, 11 maja 2009. 
  3. v, Statement by the President on the Passing of Leonard Nimoy.
  4. Ars Technica. ☀ Astronaut Pays Perfect Tribute To Spock From Outer Space ☀ – Ebuzz New – US Top News, Photos, Videos, Live Buzz & Breaking News. „ebuzznew.com”. 
  5. Rock Paper Scissors Spock Lizard. samkass.com. [dostęp 2015-11-06]. (ang.).
  6. John Hickman: Rock, paper, scissors, lizard, Spock… and global warming policy choice. thespacereview.com. [dostęp 2016-05-26]. (ang.).
  7. The Lizard-Spock Expansion w bazie IMDb (ang.)
  8. Andrew West, What's new in Unicode 7.0?, 20 października 2013 [dostęp 2016-11-07] [zarchiwizowane z adresu 2013-11-09].
  9. Ars Technica, Unicode 7.0 introduces 2,834 new characters, including 250 emoji, 20 października 2013.