Salvia herbanica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Salvia herbanica
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

astropodobne

Rząd

jasnotowce

Rodzina

jasnotowate

Rodzaj

szałwia

Gatunek

Salvia herbanica

Nazwa systematyczna
Salvia herbanica A.Santos & M. Fernández
Lazaroa 9: 52 1986 publ. 1988[3]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[4]

Salvia herbanica A.Santos & M. Fernández – gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae Lindl.). Występuje endemicznie na hiszpańskiej wyspie Fuerteventura w archipelagu Wysp Kanaryjskich[5][4].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Występuje w górach w środkowo-południowej części wyspy Fuerteventura. Rośnie na wysokości od 250 do 450 m n.p.m.[4]

Znany jest z dziesięciu subpopulacji[a][6]. Rośnie w miejscach w dobrym nasłonecznieniu na bazaltowych klifach, z tendencją do szukania schronienia w miejscach trudno dostępnych. W przeszłości gatunek ten prawdopodobnie był częścią zespołu roślinności Lycia intricati-Euphorbietum balsamiferae associations, ale obecnie niemal zniknął z tego obszaru. Najczęściej towarzyszą mu takie gatunki jak: Kleinia neriifolia, Lycium intricatum i Launaea arborescens, a także niektóre terofity[4].

Gatunek jest dobrze przystosowany do życia w suchych warunkach – potrafi wytrzymać długi czas bez wody. Rośliny wydają liczne nasiona, jednak procent kiełkowania nasion jest ogólnie niski (5–10%), ale może wzrosnąć w czasie ulewnego deszczu. Zapylana jest przez błonkoskrzydłe i motyle. Problem stanowi również żerowanie na nasionach przez gatunek muchówekOxyaciura tibialis z rodziny Tephritidae[4].

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych został zaliczony do kategorii CR – gatunków krytycznie zagrożonych wyginięciem. Gatunek został sklasyfikowany w tej kategorii, ponieważ ma ograniczony i rozdrobniony zasięg występowania. Występuje na obszarze o powierzchni mniejszej niż 10 km². Całkowita liczebność populacji wynosi 212 osobników (mniej niż 50 okazów w każdej z subpopulacji). Następuje ciągły spadek jakości siedlisk, a także maleje liczebność populacji, głównie ze względu na presję ze strony zwierząt roślinożernych – są to głównie zwierzęta domowe, takie jak kozy i owce, oraz dzikie (króliki i prawdopodobnie także wiewiórki). Negatywne skutki powodują również długotrwałe susze, które powodują gorsze kiełkowanie nasion, jak i niestabilność geologiczną obszarów, na którym występuje gatunek[4].

Co najmniej 50 osobników znajduje się w miejscach całkowicie niedostępnych i dlatego też może tam swobodnie rosnąć i się rozmnażać. Natomiast w miejscach łatwiej dostępnych starsze okazy często są okaleczone przez zwierzęta roślinożerne, w związku z tym gatunek ciężko się rozwija w tych warunkach. Również ze względu na fitofagi słabo się rozwijają młode sadzonki, przez co w tych okolicznościach szanse na rekolonizację są praktycznie żadne[4].

Salvia herbanica został wymieniony w załączniku I Konwencji Berneńskiej. Ma też status gatunku "En peligro de extinción" w krajowym katalogu gatunków zagrożonych oraz w katalogu gatunków chronionych na Wyspach Kanaryjskich[4].

Tylko sześć z dziesięciu znanych populacji znajduje się na obszarach chronionych SCI – pięć w Monumento Natural de los Cuchillos de Vigán and SCI Pozo Negro oraz jedna w Monumento Natural de Montaña Cardones. Nasiona są przechowywane w banku nasion Ogrodu Botanicznego Viera y Clavijo oraz w serwisie biodywersyfikacji Viceconsejería de Medio Ambiente[4].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Pojęcie subpopulacji (podpopulacji) jest wprowadzane w przypadkach ocen zagrożenia populacji silnie rozczłonkowanych, co wzmaga wymieranie taksonu. W przypadkach, gdy subpopulacje są małe i w znacznym stopniu izolowane, rekolonizacja opuszczonych stanowisk jest mało prawdopodobna (zob. metapopulacja oraz J. Mitka, Metodyka oszacowania stopnia zagrożenia populacji roślin i ich siedlisk).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2013-04-15] (ang.).
  3. Salvia herbanica A.Santos & M. Fernández. The Plant List. [dostęp 2014-11-26]. (ang.).
  4. a b c d e f g h i S. Scholz, A. Santos Guerra, Salvia herbanica, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [dostęp 2014-09-26] (ang.).
  5. Salvia herbanica – Maps. Encyclopedia of Life. [dostęp 2014-11-26]. (ang.).
  6. Józef Mitka: Metodyka oszacowania stopnia zagrożenia populacji roślin i ich siedlisk. [w:] Roczniki Bieszczadzkie nr 18 [on-line]. 2010. s. 24–44. [dostęp 2013-12-23]. (pol.).