Sam Harris

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sam Harris
Samuel Benjamin Harris
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

9 kwietnia 1967
Los Angeles

Zawód, zajęcie

autor, neuronaukowiec poznawczy, działacz non-profit, filozof

Narodowość

amerykańska

Tytuł naukowy

doktor

Edukacja

Philosophy (B.A. 2000), Neuroscience (Ph.D. 2009)

Alma Mater

Stanford University
University of California

Wyznanie

brak

Małżeństwo

Annaka Harris (od 2004)

Dzieci

Emma Harris, Violet Harris

Faksymile
Odznaczenia
PEN/Martha Albrand Award
Strona internetowa

Sam Harris, właśc. Samuel Benjamin Harris (ur. 9 kwietnia 1967 w Los Angeles) – amerykański pisarz, neurobiolog, filozof, współzałożyciel i dyrektor generalny The Reason Project. Od 2015 prowadzi autorski podcast Making Sense (do odcinka nr 146 z 16 stycznia 2019 znany jako Waking Up with Sam Harris). Publikował w czasopismach: New Statesman, Nature, The Washington Post, The New York Times i Newsweek. Najbardziej znany ze swojej krytyki religii, a w szczególności islamu.[1] W swojej twórczości zajmuje się szerokim zakresem tematów, w tym: racjonalnością, religią, etyką, wolną wolą, neuronauką, medytacją, filozofią umysłu, polityką, terroryzmem i sztuczną inteligencją[potrzebny przypis].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się jako syn Żydówki i kwakra. Ukończył studia na Uniwersytecie Stanforda, specjalizując się w filozofii. Otrzymał stopień doktora w dziedzinie neurobiologii. Używając czynnościowej tomografii rezonansu magnetycznego (fMRI) bada fizjologiczne podstawy zjawisk wiary, niewiary i niepewności.

Medytacja[edytuj | edytuj kod]

Harris jest zwolennikiem świeckiego podejścia do medytacji.[2] Jego metody rozwinęły się z tradycji Vipassany i dzogczen. Uważa, że kluczowym celem medytacji jest doświadczenie tego, że poczucie jaźni jest iluzją. We wrześniu 2018 roku Harris wydał aplikację „Waking up“, służącą do nauki medytacji.

Książki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "The Moral Landscape": Why science should shape morality [online], Salon, 17 października 2010 [dostęp 2019-07-31] (ang.).
  2. How to Meditate [online], Sam Harris, 10 maja 2011 [dostęp 2019-07-31] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]