Sam Warner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sam Warner
Ilustracja
Sam Warner, luty 1919 r.
Prawdziwe imię i nazwisko Schmuel Wonsal
Data i miejsce urodzenia 10 sierpnia 1887
Krasnosielc, obecnie Polska
Data i miejsce śmierci 5 października 1927
Los Angeles, Stany Zjednoczone
Zawód producent filmowy, przedsiębiorca

Sam Warner (ur. 10 sierpnia 1887 w Krasnosielcu, zm. 5 października 1927 w Los Angeles) – współzałożyciel i dyrektor zarządzający wytwórni filmowej Warner Bros.

Był szóstym dzieckiem i czwartym synem Beniamina Warnera (Wonsal) i Perły Eichelbaum. Działalność rozpoczął razem z braćmi Harrym, Albertem i Jackiem.

Zainteresował się filmem po obejrzeniu obrazu Thomasa Edisona The Great Train Robbery (Wielki napad na pociąg).

Sam Warner może być uznany za tego, który wprowadził dźwięk do wytwórni – przekonał swojego brata do udania się na konferencję na ten temat. Włożył dużo wysiłku w rozwinięcie firmy w kierunku filmu dźwiękowego, jednak niektórzy twierdzą, że przyczyniło się to do jego przedwczesnej śmierci, z powodu powtarzających się chorób zatok. Za wkład w rozwój kinematografii uhonorowany został gwiazdą w hollywoodzkiej alei sław.

Zmarł dzień przed nowojorską premierą filmu The Jazz Singer (Śpiewak jazzbandu), więc nie zobaczył swojego dzieła w kinie. Nie doczekał również tego, jak ogromny wpływ miał ten obraz na przemysł filmowy. Został pochowany na cmentarzu Home of Peace Cemetery (Dom Spokoju) w Los Angeles. Na jego nagrobku wypisana jest błędna data urodzin – 1885 rok.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]