Sam Warner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Sam Warner (ur. 10 sierpnia 1887 w Krasnosielcu, zm. 5 października 1927 w Los Angeles) – współzałożyciel i dyrektor zarządzający wytwórni filmowej Warner Bros. Był szóstym dzieckiem i czwartym synem Beniamina Warnera (Wonsal) i Perły Eichelbaum. Działalność rozpoczął razem z braćmi Harrym, Albertem i Jackiem.

Zainteresował się filmem po obejrzeniu filmu Thomasa Edisona The Great Train Robbery (Wielki napad na pociąg).

Sam Warner może być uznany jako ten który wprowadził dźwięk do wytwórni, po tym jak przekonał swojego brata, do udania się na konwencję na ten temat. Włożył dużo wysiłku w rozwinięcie filmu dźwiękowego dla firmy, jednak niektórzy twierdzą, że przyczyniło się to do jego przedwczesnej śmierci, z powodu powtarzających się chorób zatok. Za wkład w rozwój kinematografii uhonorowany został gwiazdą w hollywoodzkiej alei sław.

Zmarł dzień przed nowojorską premierą filmu The Jazz Singer, więc nigdy nie widział swojego dzieła w kinie, i tego jak ogromny wpływ miał ten film na przemysł filmowy. Został pochowany na cmentarzu Home of Peace Cemetery (Dom Spokoju) w Los Angeles. Na jego nagrobku wypisana jest błędna data urodzin – 1885 rok.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]