Sam Warner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sam Warner
Ilustracja
Sam Warner, luty 1919 r.
Prawdziwe imię i nazwisko Schmuel Wonsal
Data i miejsce urodzenia 10 sierpnia 1887
Krasnosielc, obecnie Polska
Data i miejsce śmierci 5 października 1927
Los Angeles, Stany Zjednoczone
Zawód Producent filmowy, przedsiębiorca

Sam Warner (ur. 10 sierpnia 1887 w Krasnosielcu, zm. 5 października 1927 w Los Angeles) – współzałożyciel i dyrektor zarządzający wytwórni filmowej Warner Bros.

Był szóstym dzieckiem i czwartym synem Beniamina Warnera (Wonsal) i Perły Eichelbaum. Działalność rozpoczął razem z braćmi Harrym, Albertem i Jackiem.

Zainteresował się filmem po obejrzeniu obrazu Thomasa Edisona The Great Train Robbery (Wielki napad na pociąg).

Sam Warner może być uznany za tego, który wprowadził dźwięk do wytwórni, po tym jak przekonał swojego brata, do udania się na konferencję na ten temat. Włożył dużo wysiłku w rozwinięcie firmy w kierunku filmu dźwiękowego, jednak niektórzy twierdzą, że przyczyniło się to do jego przedwczesnej śmierci, z powodu powtarzających się chorób zatok. Za wkład w rozwój kinematografii uhonorowany został gwiazdą w hollywoodzkiej alei sław.

Zmarł dzień przed nowojorską premierą filmu The Jazz Singer (Śpiewak jazzbandu), więc nie zobaczył swojego dzieła w kinie. Nie doczekał również tego, jak ogromny wpływ miał ten obraz na przemysł filmowy. Został pochowany na cmentarzu Home of Peace Cemetery (Dom Spokoju) w Los Angeles. Na jego nagrobku wypisana jest błędna data urodzin – 1885 rok.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]