Przejdź do zawartości

Sam i Cat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sam i Cat
Sam & Cat
Ilustracja
Gatunek

serial młodzieżowy

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Oryginalny język

angielski

Twórcy

Dan Schneider

Główne role

Jennette McCurdy
Ariana Grande

Muzyka tytułowa

Just Fine

Liczba odcinków

35 (+1 specjalny)

Liczba serii

1

Produkcja
Produkcja

Schneider’s Bakery
Nickelodeon Productions

Reżyseria

Steve Hoefer (odc. 1-2, 4, 6, 10, 12, 15, 18-20, 24, 28, 30, 32, 34)
Adam Weissman (odc. 3, 7-8, 11, 13, 21, 23, 26-27)
Russ Reinsel (odc. 5, 14, 17, 22, 31, 33, 35)
Dan Frischman (odc. 9, 25, 29)
Paul Coy Allen (odc. 16)

Scenariusz

Dan Schneider (odc. 1-35)
Jake Farrow (odc. 3, 8, 12-13, 16, 18, 22, 25, 31, 33)
Warren Bell (odc. 4, 7, 10-11, 19, 23-24, 29-30, 35)
Christopher J. Nowak (odc. 5-6, 9, 15, 17, 20-21, 26, 28, 32, 34)
Dave Malkoff (odc. 14)

Czas trwania odcinka

23 minuty

Pierwsza emisja
Data premiery

8 czerwca 2013

Stacja telewizyjna

Nickelodeon

Lata emisji

2013–2014

Status

zakończony

Chronologia
Poprzednik

iCarly, Victoria znaczy zwycięstwo

Strona internetowa

Sam i Cat (ang. Sam & Cat, 2013–2014) – amerykański serial komediowy Nickelodeon, stworzony przez Dana Schneidera. Wyprodukowany przez Schneider’s Bakery i Nickelodeon Productions.

Stanowił spin-off seriali iCarly i Victoria znaczy zwycięstwo. Grały w nim Jennette McCurdy (iCarly) oraz Ariana Grande (Victoria znaczy zwycięstwo).

Światowa premiera serialu miała miejsce 8 czerwca 2013 roku na amerykańskim Nickelodeon. W Polsce serial zadebiutował 28 września 2013 roku na kanale Nickelodeon Polska[1].

Serial dostępny jest również na platformie VOD Netflix.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Niebezpieczna Sam (Jennette McCurdy) i szalona Cat (Ariana Grande) znów spotykają się w Hollywood. Zamieszkują razem, co niesie za sobą opłaty za mieszkanie. Dziewczyny podejmują pracę opiekunek do dzieci.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Główni[edytuj | edytuj kod]

 • Samantha „Sam” Puckett (Jennette McCurdy) – najlepsza przyjaciółka Cat, która jest sarkastyczna i nie ma samokontroli. Ma siostrę bliźniaczkę o imieniu Melanie będącą przeciwieństwem Sam. Była w poprawczaku i jeździ na motorze. Uwielbia jedzenie. Często się leni. Mieszka z Cat w apartamencie babci Cat. Ma blond włosy. Z odcinka „Dzień Yey” (ang. YeyDay) wynika, że nie przepada za „Bunią”, lecz w innym odcinku woli ją od Cat. Podobnie jak to było pokazane w iCarly, uwielbia mięso.
 • Caterina „Cat” Hannah Valentine (Ariana Grande) – najlepsza przyjaciółka Sam. Uwielbia słodycze i ma czerwone włosy. Praktycznie wszystkiego się boi i jest niezwykle grzeczna. Jest infantylna. Mieszka z Sam w apartamencie jej babci Nony. Nazywa swoją babcię „Bunią”. Mdleje kiedy się czegoś boi.
 • Diceneo „Dice” James Corleone (Cameron Ocasio) – sąsiad Sam i Cat. Zawsze wie co się dzieje w mieście i pomaga dziewczynom w rozkręceniu biznesu. Jest trenerem Goomera. Daje dziewczynom różne rzeczy. Traktuje Goomera jak brata. Był modelem fryzjerskim w odcinku „Niania dla Goomera” (ang. GoomerStiling). Ma loki, często chodzi w kapeluszu. Czasami martwi się o Goomera, gdyż jest to jego najlepszy przyjaciel.
 • Nona „Bunia” (Maree Cheatham) – zwariowana babcia Cat. Jest zawsze pogodna i pomocna. Uwielbia towarzystwo Cat. Mieszka w domu seniora. W odcinku „Oskar pechowiec” (ang. „OscarTheOuch”) wstydziła się, że Sam i Cat przyniosły jej poduszki pod pupę.
 • Geau „Goomer” Merr (Zoran Korach) – 27-letni bokser, którego trenerem jest Dice. Jest też przyjacielem Sam i Cat. Nie jest za bystry, ale ma dobre serce. Jego pełne imię i nazwisko zostały pokazane w odcinku „Mama Goomera” (ang.”#MommaGoomer”.) Traktuje Dice’a jak brata. Jest zawodnikiem Mieszanych Sztuk Walki (skrótowo MMA).

Drugoplanowi[edytuj | edytuj kod]

 • John Zakappa (Devan Long) – pokonany mistrz, którego pokonał w walce Goomer w odcinku „#GoomerSitting”. Ma przyjaciela obcokrajowca, Hectora. Jest antagonistą serii.
 • Tandy – robot-mężczyzna, który jest kelnerem w Bots.
 • Bungle – robot-kobieta, która jest kelnerką w Bots.
 • Gwen i Ruby (Sophia Grace i Rosie) – dwie małe dziewczynki, którymi opiekowały się Sam i Cat w odcinku „#TheBritBrats”. Wydaje się, że to dwie słodkie brytyjskie siostry, a naprawdę to dwie oszustki, które sprzedały Dice’owi Pear Phone’y 6 za 500 dolarów, a potem Bibble Cat. Przegrały pieniądze w bingo. Gwen jest nieco mądrzejsza od Ruby.
 • Herb (Ronnie Clark) – sąsiad Sam i Cat. Choć wygląda jak bezdomny, w odcinku „#Yay Day” mówi, że ma willę i kupił łódź, ale w tym samym odcinku zabiera z chodnika starą, brudną, poplamioną, poduszkę, a w „#MadAboutShoe” zabiera but, który Cat wyrzuciła. Ciągle mówi: „Świetnie mi się powodzi!”.
 • Chloe i Max (Emily Skinner) i (Griffin Kane) – dzieci, którymi często opiekują się Sam i Cat. Ich mama to Melinda. Mają młodszego brata Darby’ego.

Epizodyczni[edytuj | edytuj kod]

 • Ethan i Bob (Tyler Michael Brown) i (Rashaan Smith) – mali chłopcy, którymi opiekowały się Sam i Cat w odcinku „#FavouriteShow”. Ethan zadaje mnóstwo pytań, a Bob tuli się do praktycznie wszystkiego.
 • Melinda (Christina Hogue) – mama Chloe, Maxa i Darby’ego.
 • Mrs. Merr (Indrina Wilson) – to dość surowa kobieta i jednocześnie matka swojego adoptowanego syna Goomera.
 • Oscar (Jousha Carlon) – mały chłopiec z wiecznym pechem, którym opiekowały się Sam i Cat w odcinku „#OscarTheOuch” (i pomogli im Goomer i Dice). Jest bardzo kulturalny.

Miejsca[edytuj | edytuj kod]

 • Bots – restauracja, gdzie kelnerami są roboty, takie jak np. Tandy i Bungle. W czasie serialu pokazanych zostało parę stolików (większość odcinków) i schody (odc. „#GoomerSitting”). Restauracja została otwarta w odcinku „#BabysitterWar”. Sam, Cat i Dice byli w restauracji w dzień otwarcia, ale Goomer dopiero w odcinku „#GoomerSitting” i w tym samym odcinku bał się robotów, które tam pracują.
 • Punchy’s – siłownia, w której trenuje Goomer. Sam, Cat i Dice często w niej przebywają. Jest tam ławka i automat z gumami na widoku, ale możliwe, że jest też inny automat w głębi pomieszczenia. Ma też mnóstwo mat i worków treningowych.
 • Apartament 22 – dom, w którym mieszkają Sam i Cat, a ich sąsiadem jest Dice. Pokazany został pokój Sam i Cat, łazienka, salon, taras i kuchnia.
 • Stare Akry – dom starców, w którym zamieszkała Bunia.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: na zlecenie Nickelodeon Polska – Master Film
Reżyseria: Dariusz Dunowski
Dialogi: Antonina Kasprzak
Dźwięk i montaż: Aneta Michalczyk-Falana
Kierownictwo produkcji:

Nadzór merytoryczny: Katarzyna Dryńska
Wystąpili:

W pozostałych rolach:

Lektor:

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Seria Odcinki Premiera serii Stany Zjednoczone Finał serii Stany Zjednoczone Premiera serii Polska Finał serii Polska
1 1–35 (35) 8 czerwca 2013 17 lipca 2014 28 września 2013 8 listopada 2014

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

13 lipca 2014 roku, amerykański Nickelodeon ogłosił, że serial zakończy się na 35 odcinkach (początkowo pierwsza seria miała liczyć ich 40[2]).

Ostatni odcinek został wyemitowany 17 lipca 2014 roku przed transmisją 1. gali Kids’ Choice Sports Awards[3][4][5]. Powstał odcinek specjalny pt. To się wytnie, w którym ukazane są ścinki i wpadki z serialu.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W trakcie emisji serialu, w marcu 2014 roku Internet obiegły pozowane zdjęcia w samej bieliźnie jednej z głównych aktorek serialu - Jennette McCurdy[6][7], co spotkało się z krytyką w sieci. Miesiąc później, nie zjawiła się ona podczas gali Nickelodeon Kids’ Choice Awards, co umotywowała niesprawiedliwym traktowaniem jej przez władze Nickelodeona[8].

W wydanej w 2022 roku książce autobiograficznej pt. Cieszę się, że moja mama umarła (I'm Glad My Mom Died) aktorka Jennette McCurdy wspomniała, że serial został skasowany z powodu oskarżeń o molestowanie seksualne, którego miała dopuszczać się osoba zajmująca się jego produkcją. Ponadto szefostwo zaproponowało aktorce 300 tys. dolarów za podpisanie klauzuli, która zabroniłaby jej opisywać, do jakich sytuacji dochodziło na planie[9], których nie przyjęła[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. naziemna_info: Jesień w Nickelodeon. naziemna.info, 2013-07-30. [dostęp 2013-07-30].
 2. Nellie Andreeva, Nellie Andreeva, Nickelodeon’s ‘Sam & Cat’ To End Run After One Season [online], Deadline, 13 lipca 2014 [dostęp 2022-01-09] (ang.).
 3. TV Series Finale: Sam and Cat cancelled, no season two. TV Series Finale, 2014-07-12. [dostęp 2014-07-18].
 4. Nellie Andreeva: Nickelodeon’s ‘Sam & Cat’ To End Run After One Season. Deadline.com, 2014-07-13. [dostęp 2014-07-18].
 5. Philiana N.: Nickelodeon Cancels ‘Sam & Cat’ After Behind-the-Scenes Drama. Thehollywoodreporter.com, July 13, 2013. [dostęp 2014-07-18].
 6. Jennette McCurdy: Dziecięca gwiazda była ofiarą własnej matki? Prawda wyszła na jaw dopiero po latach [online], swiatseriali.interia.pl [dostęp 2024-02-28] (pol.).
 7. Fetysz stóp, nagie zdjęcia i nastoletnia ciąża. Skandale dziecięcej telewizji [online], swiatseriali.interia.pl [dostęp 2024-02-28] (pol.).
 8. Cailyn Cox, Were Nickelodeon's bosses unfair? [online], SheKnows, 31 marca 2014 [dostęp 2024-02-28] (ang.).
 9. Tom Tapp, Jennette McCurdy Alleges Abusive Behavior On Sets Of Nickelodeon’s ‘iCarly,’ ‘Sam & Cat’ [online], Deadline, 5 sierpnia 2022 [dostęp 2024-02-28] (ang.).
 10. 'iCarly' star Jennette McCurdy says Nickelodeon offered her 'hush money' over alleged abuse [online], EW.com [dostęp 2024-02-28] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]