Sam i Cat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sam i Cat
Sam & Cat
Ilustracja
Gatunek

serial młodzieżowy

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Oryginalny język

angielski

Twórcy

Dan Schneider

Główne role

Jennette McCurdy
Ariana Grande

Muzyka tytułowa

Just Fine

Liczba odcinków

36

Liczba serii

1

Produkcja
Produkcja

Schneider's Bakery
Nickelodeon Productions

Reżyseria

Steve Hoefer (odc. 1-2, 4, 6, 10, 12, 15, 18-20, 24, 28, 30, 32, 34)
Adam Weissman (odc. 3, 7-8, 11, 13, 21, 23, 26-27)
Russ Reinsel (odc. 5, 14, 17, 22, 31, 33, 35)
Dan Frischman (odc. 9, 25, 29)
Paul Coy Allen (odc. 16)

Scenariusz

Dan Schneider (odc. 1-35)
Jake Farrow (odc. 3, 8, 12-13, 16, 18, 22, 25, 31, 33)
Warren Bell (odc. 4, 7, 10-11, 19, 23-24, 29-30, 35)
Christopher J. Nowak (odc. 5-6, 9, 15, 17, 20-21, 26, 28, 32, 34)
Dave Malkoff (odc. 14)

Czas trwania odcinka

23 minuty

Pierwsza emisja
Data premiery

8 czerwca 2013

Stacja telewizyjna

Nickelodeon

Lata emisji

2013-2014

Status

zakończony

Chronologia
Poprzednik

iCarly, Victoria znaczy zwycięstwo

Sam i Cat (ang. Sam & Cat, 2013-2014) – amerykański serial komediowy Nickelodeon, stworzony przez Dana Schneidera. Wyprodukowany przez Schneider's Bakery i Nickelodeon Productions. Jest to spin-off seriali iCarly i Victoria znaczy zwycięstwo. Grają w niej Jennette McCurdy (iCarly) oraz Ariana Grande (Victoria znaczy zwycięstwo).

Światowa premiera serialu miała miejsce 8 czerwca 2013 roku na amerykańskim Nickelodeon. W Polsce serial zadebiutował 28 września 2013 roku na kanale Nickelodeon Polska[1].

13 lipca 2014 roku, amerykański Nickelodeon ogłosił, że serial zakończy się na 36 odcinkach (początkowo pierwsza seria miała liczyć ich 40[2]). Powodem były konflikty między obsadą.

Ostatni odcinek został wyemitowany 17 lipca 2014 roku przed transmisją 1. gali Kids’ Choice Sports Awards[3][4][5]. Powstał odcinek specjalny - (27) pt. To się wytnie, w którym ukazane są ścinki i wpadki z serialu.

Serial dostępny jest również na platformie VOD Netflix.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Niebezpieczna Sam (Jennette McCurdy) i szalona Cat (Ariana Grande) znów spotykają się w Hollywood. Zamieszkują razem co niesie za sobą opłaty za mieszkanie. Dziewczyny nie mają z czego zapłacić za czynsz, więc podejmują pracę opiekunek do dzieci.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Główni[edytuj | edytuj kod]

 • Samantha „Sam” Puckett (Jennette McCurdy) – najlepsza przyjaciółka Cat, która jest sarkastyczna i nie ma samokontroli. Ma siostrę bliźniaczkę o imieniu Melanie będącą przeciwieństwem Sam. Była w poprawczaku i jeździ na motorze. Uwielbia jedzenie. Często się leni. Mieszka z Cat w apartamencie babci Cat. Ma blond włosy. Z odcinka „Dzień Yey” (ang. YeyDay) wynika, że nie przepada za „Bunią”, lecz w innym odcinku woli ją od Cat. Podobnie jak to było pokazane w iCarly, uwielbia mięso.
 • Caterina „Cat” Hannah Valentine (Ariana Grande) – najlepsza przyjaciółka Sam. Uwielbia słodycze i ma czerwone włosy. Praktycznie wszystkiego się boi i jest niezwykle grzeczna. Jest infantylna. Mieszka z Sam w apartamencie jej babci Nony. Nazywa swoją babcię „Bunią”. Mdleje kiedy się czegoś boi.
 • Diceneo „Dice” James Corleone (Cameron Ocasio) – sąsiad Sam i Cat. Zawsze wie co się dzieje w mieście i pomaga dziewczynom w rozkręceniu biznesu. Jest trenerem Goomera. Daje dziewczynom różne rzeczy. Traktuje Goomera jak brata. Był modelem fryzjerskim w odcinku „Niania dla Goomera” (ang. GoomerStiling). Ma loki, często chodzi w kapeluszu. Czasami martwi się o Goomera, gdyż jest to jego najlepszy przyjaciel.
 • Nona „Bunia” (Maree Cheatham) – zwariowana babcia Cat. Jest zawsze pogodna i pomocna. Uwielbia towarzystwo Cat. Mieszka w domu seniora. W odcinku „Oskar pechowiec” (ang."OscarTheOuch”) wstydziła się, że Sam i Cat przyniosły jej poduszki pod pupę.
 • Geau „Goomer” Merr (Zoran Korach) – 27-letni bokser, którego trenerem jest Dice. Jest też przyjacielem Sam i Cat. Nie jest za bystry, ale ma dobre serce. Jego pełne imię i nazwisko zostały pokazane w odcinku „Mama Goomera” (ang."#MommaGoomer”.) Traktuje Dice’a jak brata. Jest zawodnikiem Mieszanych Sztuk Walki (skrótowo MMA).

Drugoplanowi[edytuj | edytuj kod]

 • John Zakappa (Devan Long) – pokonany mistrz, którego pokonał w walce Goomer w odcinku „#GoomerSitting”. Ma przyjaciela obcokrajowca, Hectora. Jest antagonistą serii.
 • Tandy – robot-mężczyzna, który jest kelnerem w Bots.
 • Bungle – robot-kobieta, która jest kelnerką w Bots.
 • Gwen i Ruby (Sophia Grace i Rosie) – dwie małe dziewczynki, którymi opiekowały się Sam i Cat w odcinku „#TheBritBrats”. Wydaje się, że to dwie słodkie brytyjskie siostry, a naprawdę to dwie oszustki, które sprzedały Dice'owi Pear Phone'y 6 za 500 dolarów, a potem Bibble Cat. Przegrały pieniądze w bingo. Gwen jest nieco mądrzejsza od Ruby.
 • Herb (Ronnie Clark) – sąsiad Sam i Cat. Choć wygląda jak bezdomny, w odcinku „#Yay Day” mówi, że ma willę i kupił łódź, ale w tym samym odcinku zabiera z chodnika starą, brudną, poplamioną, poduszkę a w „#MadAboutShoe” zabiera but, który Cat wyrzuciła. Ciągle mówi: „Świetnie mi się powodzi!”.
 • Chloe i Max (Emily Skinner) i (Griffin Kane) – dzieci, którymi często opiekują się Sam i Cat. Ich mama to Melinda. Mają młodszego brata Darby'ego.

Epizodyczni[edytuj | edytuj kod]

 • Ethan i Bob (Tyler Michael Brown) i (Rashaan Smith) – mali chłopcy, którymi opiekowały się Sam i Cat w odcinku „#FavouriteShow”. Ethan zadaje mnóstwo pytań, a Bob tuli się do praktycznie wszystkiego.
 • Melinda (Christina Hogue) – mama Chloe, Maxa i Darby'ego.
 • Mrs. Merr (Indrina Wilson) – to dość surowa kobieta i jednocześnie matka swojego adoptowanego syna Goomera.
 • Oscar (Jousha Carlon) – mały chłopiec z wiecznym pechem, którym opiekowały się Sam i Cat w odcinku „#OscarTheOuch” (i pomogli im Goomer i Dice). Jest bardzo kulturalny.

Miejsca[edytuj | edytuj kod]

 • Bots – restauracja, gdzie kelnerami są roboty, takie jak np. Tandy i Bungle. Dużo scen z serialu jest pokazywane właśnie tutaj. Jak na razie można zobaczyć parę stolików (większość odcinków) i schody (odc. „#GoomerSitting”). Restauracja została otworzona w odcinku „#BabysitterWar”. Sam, Cat i Dice byli w restauracji w dzień otwarcia, ale Goomer dopiero w odcinku „#GoomerSitting” i w tym samym odcinku bał się robotów, które tam pracują.
 • Punchy's – siłownia, w której trenuje Goomer. Sam, Cat i Dice często w niej przebywają. Jest tam ławka i automat z gumami na widoku, ale możliwe, że jest też inny automat w głębi pomieszczenia. Oczywiście ma też mnóstwo mat i worków treningowych.
 • Apartament 22 – dom, w którym mieszkają Sam i Cat, a ich sąsiadem jest Dice. Jak na razie widać w nim pokój Sam i Cat, łazienkę, salon, taras i kuchnię.
 • Stare Akry – dom starców, w którym zamieszkała Bunia.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: na zlecenie Nickelodeon Polska - Master Film
Reżyseria: Dariusz Dunowski
Dialogi: Antonina Kasprzak
Dźwięk i montaż: Aneta Michalczyk-Falana
Kierownictwo produkcji:

Nadzór merytoryczny: Katarzyna Dryńska
Wystąpili:

W pozostałych rolach:

Lektor:

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Seria Odcinki Premiera serii Stany Zjednoczone Finał serii Stany Zjednoczone Premiera serii Polska Finał serii Polska
1 1–36 (36) 8 czerwca 2013 17 lipca 2014 28 września 2013 8 listopada 2014

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. naziemna_info: Jesień w Nickelodeon. naziemna.info, 2013-07-30. [dostęp 2013-07-30].
 2. Nellie Andreeva, Nellie Andreeva, Nickelodeon’s ‘Sam & Cat’ To End Run After One Season, Deadline, 13 lipca 2014 [dostęp 2022-01-09] (ang.).
 3. TV Series Finale: Sam and Cat cancelled, no season two. TV Series Finale, 2014-07-12. [dostęp 2014-07-18].
 4. Nellie Andreeva: Nickelodeon’s ‘Sam & Cat’ To End Run After One Season. Deadline.com, 2014-07-13. [dostęp 2014-07-18].
 5. Philiana N.: Nickelodeon Cancels 'Sam & Cat' After Behind-the-Scenes Drama. Thehollywoodreporter.com, July 13, 2013. [dostęp 2014-07-18].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]