Sambhar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sambhar
Ilustracja
Widok z góry na jezioro
Położenie
Państwo

 Indie

Lokalizacja

Sambhar Lake City, Radżastan

Miejscowości nadbrzeżne

Sambhar Lake Town

Wysokość lustra

360 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

190 do 230 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


35 km
11 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


0,6 m
3 m

Hydrologia
Rzeki zasilające

Mendha, Runpangarh, Khandel, Karian

Położenie na mapie Radżastanu
Mapa konturowa Radżastanu, blisko centrum na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Sambhar”
Położenie na mapie Indii
Mapa konturowa Indii, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Sambhar”
Ziemia26°58′N 75°05′E/26,966667 75,083333

Sambharsłone jezioro bezodpływowe w Indiach w stanie Radżastan, 96 km na południowy zachód od Jaipur. Jest zasilane z obszaru o powierzchni 5700 km², a samo ma zmienną powierzchnię ok. 200 km² i położone jest w kotlinie, otoczonej górami Arawali. Jest to największe indyjskie jezioro wewnątrzlądowe (ustępuje powierzchnią lagunie Czilika), choć jego głębokość jest bardzo mała (od 60 cm w porze suchej do 3 m w czasie monsunów). Sambhar przedzielone jest zbudowaną przez Brytyjczyków drogę kolejową oraz długą na 5,1 km tamę – po wschodniej jej części (wielkość 80 km²) jest salina, w której od setek lat uzyskuje się sól poprzez parowanie. Rocznie wydobywa się tam 196 tys. ton soli, co daje znaczne dochody regionowi. Według legendy Sambhar zostało stworzone w VI wieku przez boginię Szakambari. System odzyskiwania soli został wdrożony dopiero za czasów dynastii Wielkich Mogołów, później było ono dzielone między księstwami Jaipur i Dźodhpur. Jezioro jest chronione przez konwencję ramsarską ze względu na liczne ptaki gniazdujące nad nim, a także żyjące w wodzie algi i bakterie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]