Sami Swoi (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sami Swoi
Inne nazwy

Sami Swoi Orchestra,
Sami Swoi Old Jazz Production

Rok założenia

1968

Pochodzenie

Wrocław, Polska Polska

Gatunek

jazz tradycyjny
jazz-rock
swing

Aktywność

od 1968

Strona internetowa

Sami Swoipolski zespół jazzowy utworzony w październiku 1968 roku we Wrocławiu. Jedna z najpopularniejszych polskich orkiestr jazzowych. Założona i od 1968 kierowana przez Juliana Kurzawę, od 1981 przez Zbigniewa Czwojdę, a od 1990 przez Jana Młynarczyka.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół Sami Swoi działał przy klubie studenckim Pałacyk[1]. Zadebiutował w 1969 roku na Studenckim Festiwalu Jazzowym Jazz nad Odrą we Wrocławiu w składzie:

Od lat gramy głównie w klubach studenckich. Od jakiegoś czasu na tych graniach spotykają się ci sami ludzie. Nasz skład właściwie sam się wykrystalizował i któregoś dnia stwierdziliśmy, że grają sami swoi. To jesteśmy Sami Swoi. Czy polski zespół jazzowy musi mieć angielską nazwę? Ta nasza bardzo dobrze się kojarzy.

Na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniał i powiększał się skład Samych Swoich. Przez zespół przewinęli się, m.in.: Andrzej Pluszcz (gitara basowa)[2], Marek Janczara (trąbka), klarneciści i saksofoniści: Zygmunt Górecki, Ryszard Lipiec, Jerzy Łukaszczyk, Henryk Miśkiewicz, Andrzej Muzyk, Piotr Prońko, Waldemar Rakowski, Ryszard Wojciechowski, Wacław Zarębski, Seweryn Zawadzki; pianiści: Piotr Gębala, Marek Laszkowski, Jarosław Małys, Bogusław Razik, Janusz Szprot, Paweł Tabaka; Adam Adamczyk (tuba); kontrabasiści: Kazimierz Czernichowski, Jerzy Mickoś, Marian Pawlik i perkusiści: Mieczysław Górka, Edward Kołcz, Zbigniew Lewandowski, Krzysztof Przybyłowicz. Długą listę solistów współpracujących z wrocławianami otwierają artyści krajowi: Marek Tarnowski[1], Hanna Banaszak, Jan Izbiński, Andrzej Rosiewicz, Izabela Zając, Małgorzata Jabłońska, Leszek Dranicki, grupa Music Market, jak i zagraniczni: Betty Dorsey, Bill Ramsey, Andrew Thomas, Jenny Evans, Helena Vondráčková, Wayne Bartlett oraz amerykański saksofonista Buddy Johnson. Muzycy występowali na największych festiwalach jazzowych, zdobywając uznanie publiczności i krytyków. Wielokrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Jazz Jamboree w Warszawie (1972-1973, 1981) oraz na Old Jazz Meetingu w Warszawie (1974-1979, 1981-1982). Mają na swoim koncie także wiele wojaży zagranicznych, koncertował, m.in. w ZSRR (1970, 1980), Finlandii (1974), w Hiszpanii (po raz pierwszy w 1975)[1], RFN, NRD, Holandii, Francji, Danii, Finlandii, Szwecji, Czechosłowacji, Włoszech, Jugosławii, Austrii i Bułgarii.

Wrocławska formacja jest laureatem wielu nagród w kategorii zespołów jazzu tradycyjnego zdobytych podczas Studenckiego Festiwalu Jazzowego Jazz nad Odrą:

  • III nagrody w 1969,
  • II nagrody w latach 1970–1971,
  • I nagrody w 1972,
  • wyróżnienia w 1973.

Otrzymała także:

Pod koniec lat 70. XX w. Sami Swoi stali się orkiestrą, lecz nie zamykali się na nowości i nie szufladkowali w jazzie tradycyjnym, grając również be-bop, cool, mainstream, funk i jazz-rock[1]. W swoim ówczesnym repertuarze mieli także utwory orkiestr swingowych: Glenn Miller, Tommy Dorsey, Benny Goodman, Duke Ellington, Count Basie, Woody Herman[1]. Ponadto zrealizowali kilkanaście programów telewizyjnych, m.in. z cyklu Panorama Jazzu Polskiego.

Willis Conover z Voice of America, miłośnik jazzu i autor słynnej nocnej audycji radiowej z czasów zimnej wojny, był w 1980 roku w klubie Akwarium na Jazz Jamboree. Wszedł na scenę i powiedział, że nigdy nie słyszał tak znakomitego brzmienia pochodzącego z małego zespołu. Powiedział, że jesteśmy najlepsi na świecie, mam to zapisane na taśmie.

W latach 1981-1990 z orkiestrą związany był trębacz Zbigniew Czwojda (ex- Crash[3]). Pod jego kierownictwem przekształciła się ona z zespołu wykonującego jazz tradycyjny w formację jazz-rockową i występowała na najważniejszych europejskich festiwalach jazzowych, takich jak: Pori Jazz Festival (Finlandia) i North Sea Jazz Festival w Hadze (Holandia)[3]. W tym okresie koncertowała głównie na terenie Europy Zachodniej, a także w kraju[3]. W 1990 roku Z. Czwojda odszedł i założył własny zespół The New Sami Swoi Orchestra[3]. Liderem Samych Swoich został wówczas wieloletni muzyk formacji Jan Młynarczyk (puzon), a w skład orkiestry wchodzili, m.in.: Jan Gonciarczyk (kontrabas), Bronisław Grodzicki (trąbka), Leszek Kułakowski (fortepian, instrumenty klawiszowe), Władysław Kwaśnicki (klarnet, saksofon altowy i tenorowy), Andrzej Sienicki (flet, klarnet, saksofon altowy i tenorowy), Marian Szarmach (perkusja). W 1998 i 2008 roku zespołowi Sami Swoi przyznano "Honorową Złotą Tarkę" za wkład w rozwój polskiego jazzu, a także z okazji jubileuszu 30-lecia i 40-lecia działalności.

Obecnie wrocławska orkiestra występuje pod nazwami Sami Swoi Orchestra i Sami Swoi Old Jazz Production. Muzycy formacji są też znani z wykonań światowych standardów muzyki tanecznej, w związku z czym występowali na wielkich balach, takich jak: ślub syna Guntera Sachsa w zamku Schleißhiem w Bawarii, Bal Prasy w Norymberdze, Bal Sylwestrowy w hotelu Hayatt Regency w Kolonii, czy Polonia Bal w hotelu Marriott w Wiedniu. Obecnie w skład zespołu wchodzą: Magdalena Zawartko (śpiew), Anna Maria Mbayo (śpiew), Jan Młynarczyk (lider, puzon), Adam Lepka (trąbka), Marek Janczara (trąbka), Adam Kawończyk (trąbka), Waldemar Rakowski (saksofon tenorowy, klarnet), Janusz Witko (saksofon tenorowy i sopranowy), Władysław Kwaśnicki (saksofon altowy), Karol Gola (saksofon altowy), Jan Gonciarczyk (kontrabas), Andrzej Michalak (gitara basowa), Jakub Olejnik (kontrabas), Marek Markowski (fortepian), Jerzy Kaczmarek (fortepian), Zbigniew Lewandowski (perkusja), Przemysław Jarosz (perkusja).

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tribute to Armstrong (Muza 1972)
  • Cirrus (Muza 1973)
  • Ach, jak przyjemnie (Muza 1976)
  • Sami Swoi & Hanna Banaszak & Jan Izbiński (Tonpress 1978)
  • Summertime (Pronit 1979; longplay Hanny Banaszak)
  • Hot Jazz Orchestra (Poljazz 1980)
  • Live in Henkelmann (JG Rec. 1980)
  • Sami Swoi in Concert - The Locust (Muza 1980)
  • Sami Swoi Play Glenn Miller SS (Jazz Prod. 1986)
  • Let's Dance Together vol.1 i vol. 2 (Deutsche Austrophon 1989)
  • Sami Swoi XXX-lecie Live Koncert (Jazz Forum Rec. 2000)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Małgorzata Matuszewska: Sami Swoi ruszyli na podbój świata z Dolnego Śląska. gazetawroclawska.pl, 2008-09-26. [dostęp 2020-01-12]. (pol.).
  2. KH: Andrzej Pluszcz już nie zagra. 2005-12-14. [dostęp 2020-01-12]. (pol.).
  3. a b c d Zbigniew Czwojda Kwartet. www.tuwroclaw.com. [dostęp 2020-01-12]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]