Sami swoi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy filmu Sami swoi. Zobacz też: Sami Swoi – marka usług telefonii komórkowej.
Sami swoi
Sami swoi
Gatunek komedia
Data premiery 15 września 1967
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Czas trwania 78 minut
Reżyseria Sylwester Chęciński
Scenariusz Andrzej Mularczyk
Główne role Wacław Kowalski
Władysław Hańcza
Zdzisław Karczewski
Jerzy Janeczek
Ilona Kuśmierska
Muzyka Wojciech Kilar
Zdjęcia Stefan Matyjaszkiewicz
Scenografia Jan Grandys
Kostiumy Alicja Wasilewska
Montaż Janina Niedźwiecka
Produkcja Stanisław Adler, Stanisław Zylewicz
Wytwórnia Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu
Kontynuacja Nie ma mocnych (1974)
Nagrody
Sylwester Chęciński: Złota Kamera (1978), Nagroda Ministra Kultury i Sztuki (1969)
Dom Pawlaka w Dobrzykowicach
Dom Kargula w Dobrzykowicach
Lubomierz – filmowe miasteczko Pawlaków i Karguli

Sami swoi – komedia Sylwestra Chęcińskiego opowiadająca o Ziemiach Odzyskanych. Sukces kasowy filmu spowodował powstanie trylogii[1] – kontynuację stanowią: Nie ma mocnych (1974) i Kochaj albo rzuć (1977). Film, początkowo w wersji czarno-białej, został skoloryzowany w 2000 r. przez firmę Dynacs Digital Studios z Hollywood na zlecenie Polsatu.

Pawlak i Kargul nie są postaciami zupełnie wymyślonymi. Pierwowzorem Pawlaka był Jan Mularczyk ze wsi Tymowa koło Ścinawy. On krzyknął do rodziny "Wysiadamy, bo tu nasze ludzie są", gdy zobaczył na łące krasulę Mikołaja Polakowskiego, sąsiada i krewnego Mularczyków, jadąc pociągiem na Ziemie Odzyskane z Boryczówki. Jan Mularczyk z Tymowej był stryjem Andrzeja Mularczyka, autora scenariuszy do trylogii o Kargulach i Pawlakach[2].

Film miał początkowo nosić tytuł I było święto[3].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada o losach dwóch zwaśnionych rodzin Pawlaków i Kargulów, które krótko po zakończeniu II wojny światowej zmuszone są wyjechać z Kresów Wschodnich i osiedlić się na Ziemiach Odzyskanych. Ich kłótnie sięgają jeszcze czasów przedwojennych. Spór trwa o miedzę i krowę Kargula, która weszła Pawlakom w szkodę. Przyczyną kłótni jest ziemia, którą Kargul zaorał o 3 palce za daleko w stronę ziemi Pawlaków, co doprowadziło do rozlewu krwi. Obawiając się kary za pocięcie kosą Kargula, Jan Pawlak emigruje do Stanów Zjednoczonych.

Po latach wraca do Polski, gdzie jego brat Kazimierz z rodziną żyją w zgodzie ze znienawidzonym sąsiadem. Aby uspokoić Johna, Kazimierz opowiada mu historię pogodzenia się rodzin, w tym zaślubin jego syna, Witii i córki Kargula Jadźki.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

Miejsca realizacji[edytuj | edytuj kod]

Większość scen kręcono w Dobrzykowicach pod Wrocławiem, gdzie znajdowały się zagrody. W 2000 roku powstała fundacja, która zbiera pieniądze na renowację budynku przy ulicy Szkolnej 19[potrzebny przypis]. W stodole Kargula utworzono izbę pamięci, gdzie można oglądać oryginalne przedmioty, którymi posługiwali się bohaterowie filmu[4].

Sceny w miasteczku kręcono w Lubomierzu, gdzie obecnie znajduje się muzeum Kargula i Pawlaka.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jan Lewandowski: 100 filmów polskich. Chorzów: Videograf II, 2004. ISBN 83-7183-326-1.
  2. Marek Perzyński, Dolnego Śląska miejsca niezwykłe, lecznicze i mało znane, Wrocław: Wrocławski Dom Wydawniczy, 2000, s. 172-173, ISBN 83-913531-0-9, OCLC 751330381.
  3. Dariusz Koźlenko: "Sami swoi" od kuchni. Wszyscy na planie widzieli, że Kowalski chłopem jest, a Hańcza chłopa udaje (pol.). gazeta.pl. [dostęp 2016-01-24].
  4. Mieszkam w domu Kargula

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]