Sami swoi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sami swoi
Ilustracja
Relief przedstawiający bohaterów filmu na ścianie kina Praha w Warszawie
Gatunek

komedia

Data premiery

15 września 1967

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

78 minut

Reżyseria

Sylwester Chęciński

Scenariusz

Andrzej Mularczyk

Główne role

Wacław Kowalski
Władysław Hańcza
Zdzisław Karczewski
Jerzy Janeczek
Ilona Kuśmierska
Natalia Szymańska

Muzyka

Wojciech Kilar

Zdjęcia

Stefan Matyjaszkiewicz

Scenografia

Jan Grandys

Kostiumy

Alicja Wasilewska

Montaż

Janina Niedźwiecka

Produkcja

Stanisław Adler
Stanisław Zylewicz
Telewizja Polsat

Wytwórnia

Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu

Dystrybucja

Centrala Wynajmu Filmów
Best Film

Kontynuacja

Nie ma mocnych (1974)

Nagrody
Sylwester Chęciński: Złota Kamera (1978), Nagroda Ministra Kultury i Sztuki (1969)
Dom Pawlaka w Dobrzykowicach
Dom Kargula w Dobrzykowicach
Lubomierz – filmowe miasteczko Pawlaków i Karguli
Realizacja przestrzenna poświęcona bohaterom filmu "Sami swoi" w Toruniu
Tablica pamiątkowa w Dobrzykowicach

Sami swoi – polski film komediowy z 1967 roku w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, powstały na podstawie scenariusza Andrzeja Mularczyka. Film śledzi losy skonfliktowanych ze sobą rodzin Pawlaków i Karguli, które zmuszone są wyjechać z Kresów Wschodnich i osiedlić się na Ziemiach Odzyskanych. Sukces kasowy filmu doprowadził do powstania trylogii, składającej się również z filmów Nie ma mocnych (1974) i Kochaj albo rzuć (1977)[1].

Film, początkowo w wersji czarno-białej, został skoloryzowany w 2001 roku przez hollywoodzką firmę Dynacs Digital Studios na zlecenie Polsatu i Studia Filmowego „Oko”. Wersja kolorowana nie była dystrybuowana w kinach, a premierę telewizyjną miała 1 kwietnia 2002 roku w telewizji Polsat[2].

12 kwietnia 2023 roku zapowiedziano prequel w reżyserii Artura Żmijewskiego. Autorem scenariusza jest ponownie Andrzej Mularczyk.[3]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada o losach dwóch zwaśnionych rodzin Pawlaków i Karguli, które krótko po zakończeniu II wojny światowej zmuszone są wyjechać z Kresów Wschodnich i osiedlić się na Ziemiach Odzyskanych. Ich kłótnie sięgają jeszcze czasów przedwojennych. Spór trwa o miedzę i krowę Kargula, która weszła Pawlakom w szkodę. Przyczyną kłótni jest ziemia, którą Kargul zaorał o 3 palce za daleko w stronę ziemi Pawlaków, co doprowadziło do rozlewu krwi. Obawiając się kary za pocięcie kosą Kargula, Jan Pawlak emigruje do Stanów Zjednoczonych.

Po latach wraca do Polski, gdzie jego brat Kazimierz z rodziną żyją w zgodzie ze znienawidzonym sąsiadem. Aby uspokoić Johna, Kazimierz opowiada mu historię pogodzenia się rodzin, w tym zaślubin jego syna, Witii i córki Kargula Jadźki.

Postaci i obsada[edytuj | edytuj kod]

Pierwowzorem Kazimierza Pawlaka był Jan Mularczyk[4], wywodzący się z Kresów wuj scenarzysty Andrzeja Mularczyka, który przyjechał z Boryczówki na Ziemie Odzyskane, konkretnie zaś – do Tymowy koło Ścinawy[5]. Pierwowzorem rodziny Karguli była rodzina Dendrysów[6]. Andrzej Mularczyk losy pierwowzorów filmowych postaci opisał w książce Każdy żyje jak umie. Epopeja opisuje historię dziejącą się przez ćwierć wieku do 1945 roku w wielonarodowej podolskiej wsi Krużewniki.

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Andrzej Mularczyk (scenarzysta), korzystając z konsultacji z wrocławskim językoznawcą Stanisławem Bąkiem, opracował dialogi przypominające nieokreśloną gwarę kresową[7]. Film miał początkowo nosić tytuł I było święto[8], jednak ostatecznie przyjęto nazwę Sami swoi, którą antropolog Krzysztof Pełczyński wyjaśniał następująco:

„Swoi” to jedna z części prostej – może nawet zbyt prostej – dychotomii „swoi–obcy”. Jednakowoż w społeczności występującej w filmie, jak się okazuje, nie ma „obcych”, tylko właśnie „sami swoi”. A owi sami swoi wcale nie muszą być tacy sami. Różnice między nimi nie są ważne, wszyscy bowiem należą do tego samego narodu. A zatem sami swoi to Polacy[9].

W główne role kłócących się ze sobą kresowiaków wcielili się Wacław Kowalski i Władysław Hańcza. Większość scen kręcono w Dobrzykowicach pod Wrocławiem, gdzie znajdowały się zagrody[2]. Sceny w miasteczku kręcono w Lubomierzu, gdzie obecnie znajduje się muzeum Kargula i Pawlaka[2].

Premiera[edytuj | edytuj kod]

Premiera filmu odbyła się 15 września 1967 roku wraz z krótkometrażowym dokumentem Stocznia produkcji WFD[10].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Postać Kazimierza Pawlaka, swojaka zza Buga, była w recenzjach filmu jednoznacznie utożsamiana z etosem sarmackim ze względu na pasujące do wizerunku szlachcica pieniactwo i awanturnictwo[11]. Często wysuwano sugestie, iż Sami swoi przypominają pod względem zarysu fabuły Zemstę Aleksandra Fredry[12]. Widownia odczytała film jako wywrotową komedię, w której Pawlak daje się poznać jako osoba niebojąca się nowej władzy, gotowa w momencie zaprowadzania w Polsce rządów totalitarnych przemalować bez bezpośrednich konsekwencji hasło „3 x TAK” na „3 x NIE”[13]. Jednocześnie Sami swoi, jak zauważa Monika Talarczyk-Gubała, kryli w sobie ładunek ideologiczny. Filmowi chłopi z Kresów nie tęsknią za ziemią, z której się przeprowadzili, lecz bez problemów odnajdują się na Ziemiach Odzyskanych[13]. Niemniej jednak „publiczność kibicowała komicznej ekwilibrystyce chłopów, którzy starali się jakoś przeżyć w PRL”[14].

Za Samych swoich Sylwester Chęciński otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki II stopnia. W 1976 roku film otrzymał Złote Grono na festiwalu Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie, a w 1978 roku – Złotą Kamerę przyznaną przez pismo „Film” dla najlepszego filmu o tematyce współczesnej, ex aequo z Nie ma mocnych i Kochaj albo rzuć. W 1999 roku Sami swoi w ankiecie „Polityki” znaleźli się na drugim miejscu wśród najciekawszych filmów polskich XX wieku. W 2007 roku film otrzymał Złotą Kaczkę przyznawaną przez pismo „Film” za najlepszą złotą myśl („Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie”), a w 2008 – Specjalną Złotą Kaczkę dla najlepszego polskiego filmu komediowego stulecia[2]. Cytaty z dzieła Chęcińskiego i Mularczyka, takie jak wspomniany „Sąd sądem...” oraz „Kargul, podejdź no do płota”, na stałe zadomowiły się w mowie potocznej[15].

Nawiązania[edytuj | edytuj kod]

W stodole Kargula w Dobrzykowicach utworzono izbę pamięci, gdzie można oglądać oryginalne przedmioty, którymi posługiwali się bohaterowie filmu[16].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Lewandowski 2004 ↓.
 2. a b c d Sami swoi w bazie filmpolski.pl
 3. „Sami swoi” wracają. Powstaje prequel legendarnego filmu, www.tvp.info, 12 kwietnia 2023 [dostęp 2023-04-12] (pol.).
 4. Talarczyk-Gubała 2007 ↓, s. 184.
 5. Perzyński 2000 ↓, s. 172-173.
 6. A. Mularczyk - Każdy żyje jak umie, Warszawa 2011
 7. Pełczyński 2015 ↓, s. 372.
 8. Dariusz Koźlenko: "Sami swoi" od kuchni. Wszyscy na planie widzieli, że Kowalski chłopem jest, a Hańcza chłopa udaje. gazeta.pl. [dostęp 2016-01-24]. (pol.).
 9. Pełczyński 2015 ↓, s. 374.
 10. Idziemy do kina. „Film”. 36, s. 15, 1967-09-03. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe. 
 11. Talarczyk-Gubała 2007 ↓, s. 184-185.
 12. Pełczyński 2015 ↓, s. 373.
 13. a b Talarczyk-Gubała 2007 ↓, s. 187.
 14. Talarczyk-Gubała 2007 ↓, s. 190.
 15. Jolanta Piwowar, Żyrafy nadal wchodzą do szafy? Kultowe teksty z PRL-u we współczesnej przestrzeni komunikowania społecznego, 2017 [dostęp 2018-11-27].
 16. Mieszkam w domu Kargula

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]