Samobójstwo rozszerzone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Samobójstwo rozszerzone – to zachowanie złożone z zabójstwa (lub zabójstw) oraz samobójstwa, połączonych szczególnym, emocjonalnym związkiem przyczynowo-skutkowym.

Przyczyny[edytuj | edytuj kod]

Osoba dokonująca samobójstwa dąży do zadania śmierci innym z powodu współczucia. Motywacja do samobójstwa rozszerzonego wynika z chęci oszczędzenia cierpień najbliższym, niezależnie od racjonalności tego założenia. Dlatego ofiarami są najczęściej członkowie własnej rodziny, np. matka zabija dzieci i popełnia samobójstwo, syn zabija rodziców i popełnia samobójstwo. Występuje w ciężkich zaburzeniach depresyjnych i psychozach. Czynnikami sprzyjającymi są: nadmierna więź pomiędzy członkami rodziny, niedokończony proces separacji, poczucie nadmiernej odpowiedzialności za członków rodziny. Również ofiary mogą cierpieć na zaburzenia psychiczne, w tym indukowane przez samobójcę, co sprzyja samobójstwu rozszerzonemu. Ofiary mogą akceptować lub nie pozbawienie ich życia.

Orzecznictwo[edytuj | edytuj kod]

Samobójstwo rozszerzone stanowi wyzwanie w postępowaniach karnych, gdyż może zaistnieć sytuacja, kiedy z pierwotnego zamiaru samobójstwa rozszerzonego, w wyniku różnych okoliczności, zostaje dokonane tylko zabójstwo. Wymaga to różnicowania z zabójstwami motywowanymi np. zemstą, po których następuje samobójstwo. Podstawowe znacznie dla kwalifikacji prawnej samobójstwa rozszerzonego ma diagnoza zaburzeń psychicznych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wielki Słownik Medyczny PZWL, 1996