Samochód pancerny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polski samochód pancerny wz. 34 z okresu II wojny światowej
Radziecki lekki samochód pancerny BA-64 z okresu II wojny światowej
Brytyjski Daimler Ferret z okresu zimnej wojny
Kolumna współczesnych francuskich Véhicule Blindé Léger

Samochód pancernyopancerzony pojazd mechaniczny, zwykle uzbrojony w armatę lub karabiny maszynowe, zazwyczaj umieszczone w wieży obrotowej.

Opis i zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Podstawowym przeznaczeniem większości samochodów pancernych było rozpoznanie, rzadziej walka. Zazwyczaj pancerz samochodów pancernych chronił tylko przed pociskami karabinowymi i odłamkami. W zależności od masy i uzbrojenia czasami wyróżnia się lekkie, średnie i ciężkie samochody pancerne. Samochodów pancernych nie należy mylić z kołowymi transporterami opancerzonymi, których zadaniem jest przewożenie żołnierzy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze samochody pancerne skonstruowano w pierwszej dekadzie XX wieku, apogeum ich rozwoju nastąpiło przed i w okresie II wojny światowej. Stopniowo powstające konstrukcje charakteryzowały się lepszymi własnościami w terenie i uzbrojeniem. Zamiast samochodów dwuosiowych z napędem na tylną oś, budowanych na podwoziach samochodów cywilnych, zaczęły powstawać konstrukcje z napędem na wszystkie koła, a liczba osi wzrosła w niektórych konstrukcjach do czterech.

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Odmianą samochodów pancernych były w okresie II wojny światowej:

  • samochody opancerzone oraz opancerzone samochody rozpoznawcze – lekko opancerzone małe samochody, czasami odkryte od góry i bez stałego uzbrojenia
  • wozy wsparcia ogniowego – ciężkie samochody pancerne, uzbrojone w armatę kalibru powyżej 57 mm i służące przede wszystkim do walki

Polskie, historyczne konstrukcje samochodów pancernych[edytuj | edytuj kod]

Obecne zastosowanie samochodów pancernych[edytuj | edytuj kod]

Po wojnie w wyposażeniu większości armii samochody pancerne zostały zastąpione przez rozpoznawcze transportery opancerzone lub gąsienicowe bojowe wozy rozpoznawcze. W odniesieniu do pojazdów współczesnych, terminologia „samochód pancerny” raczej nie jest już używana, natomiast po wojnie z klasy samochodów pancernych wyewoluowały:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]