Samocice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Samocice
Kanał Zyblikiewicz w Samocicach
Kanał Zyblikiewicz w Samocicach
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat dąbrowski
Gmina Bolesław
Liczba ludności (2008) 689[1]
Strefa numeracyjna (+48) 14
Kod pocztowy 33-220
Tablice rejestracyjne KDA
SIMC 0813252
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Samocice
Samocice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Samocice
Samocice
Ziemia50°16′06,67″N 20°51′09,58″E/50,268519 20,852661
Samocice Górki
Wisła w Samocicach

Samocicewieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie dąbrowskim, w gminie Bolesław.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego. Integralne części miejscowości: Górki, Łęka od Kanny, Łęka Wiślana, Macoszyn, Nowa Wieś, Rynek, Ulica, Ulica Rybacka, Wielkie Błonie[2].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wieś położona na prawobrzeżnym Powiślu – części Niziny Sandomierskiej, w województwie małopolskim, powiecie dąbrowskim, w gminie Bolesław. Od północnej strony wsi rzeka Wisła stanowi jej naturalną granicę z województwem świętokrzyskim (wieś Łęka i Podraje w gminie Nowy Korczyn). Najbliższe drogowe połączenie wsi z lewobrzeżną Wisłą znajduje się:
w górę biegu Wisły we wsi Borusowa (około 6 km) – połączenie promowe,
w dół biegu Wisły w Szczucinie (około 23 km) – most.
Około 2 km na zachód od centrum wsi przebiega droga wojewódzka nr 973 z Tarnowa do Buska-Zdroju. Przez wieś przepływa Kanał Zyblikiewicz, łączący Dunajec z Wisłą.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założenie osady nastąpiło najprawdopodobniej w XIII wieku. Wzmianki o istnieniu wsi Samocice pojawiają się za czasów Jana Długosza. W XV wieku wieś nosiła nazwę Samoczyce. Według przekazów, nazwa Samocice związana jest z rzeką Wisłą, która przepływa na granicy wsi, a w przeszłości przepływała przez jej tereny i pochodzi od słów; sama/samo-cice/ciece/ciecze, opisujących swobodny przepływ wody w tej rzece. W 1424 roku Samocice otrzymały prawa niemieckie. W połowie XV wieku Samocice, jako własność królewska, miały pięć majątków, z których pleban w Bolesławiu pobierał kolędę, a dziesięcinę snopową płacono biskupowi krakowskiemu. W końcowych latach XIX wieku, Samocice liczyły 172 domostw i ok. 974 mieszkańców. W okresie tym największa posiadłość ziemska należała do hrabiego Potockiego. Aktualnie wieś jest nadal największą wsią pod względem ilości mieszkańców gminy Bolesław, i liczy ok. 700 mieszkańców.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Obiekt wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego[3].

  • Dom Gromadzki z 1912 roku, obecnie plebania.

Inne[edytuj | edytuj kod]

We wsi istnieje szkoła podstawowa, której powstanie, najpierw jako szkoły jednoklasowej datuje się na rok 1888. Wcześniej, w latach 1882–1884 i jeszcze później w roku 1886 działała tutaj tzw. szkółka zimowa, usytuowana w budynku, który stał na miejscu dzisiejszej plebanii. W owej szkółce miejscowe dzieci nauczał podówczas Jakub Bojko. Działa tutaj również OSP, która swoje 100-lecie obchodziła 7 lipca 2008 roku. Wieś tworzy własną parafię pod wezwaniem św. Bartłomieja, jako jedną z dwóch w gminie (istnieje również parafia w Bolesławiu), wraz z własnym cmentarzem, usytuowanym w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

dane geograficzne
dane historyczne
  • Jan Długosz: Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae
  • Jan Długosz: Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis
dane inne