Samolot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy statku powietrznego. Zobacz też: Wielkopolska Wytwórnia Samolotów "Samolot".
Odrzutowy samolot pasażerski Ił-62 Air Koryo
Niemiecki Messerschmitt Me 262 - pierwszy wprowadzony do służby samolot bojowy z napędem odrzutowym
Samolot braci Wright

Samolotstatek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), utrzymujący się w powietrzu dzięki wytwarzanej sile nośnej za pomocą nieruchomych, w danych warunkach względem statku, skrzydeł. Ciąg potrzebny do utrzymania prędkości w locie poziomym wytwarzany jest przez jeden lub więcej silników.

Wyróżnia się dwa rodzaje napędów:

  • śmigłowy, w którym moment obrotowy silnika zamieniany jest na ciąg za pomocą śmigła; do takiego napędu stosuje się silniki tłokowe lub turbinowe,
  • odrzutowy, w którym ciąg wytwarzany jest bezpośrednio w silniku; zwykle stosuje się silniki turboodrzutowe, silniki rakietowe wykorzystywane są głównie w konstrukcjach eksperymentalnych lub jako napęd pomocniczy przy starcie.

Historia samolotu[edytuj | edytuj kod]

Ludzie od niepamiętnych czasów marzyli o lataniu. Na podstawie obserwacji ptaków Leonardo da Vinci (1452-1519) zaprojektował pierwszą lotnię. Pionierzy latania tacy jak Niemiec Otto Lilienthal (1848-1896) udowodnili, że szybowiec może wynieść człowieka w powietrze.

Pod koniec XIX w. wielu wynalazców próbowało skonstruować samolot, czyli szybowiec z napędem. Udało się to dwóm Amerykanom braciom Orville'owi (1871-1948) i Wilburowi (1867-1917) Wrightom, którzy zbudowali samolot poruszany silnikiem spalinowym i w 1903 dokonali pierwszego kontrolowanego przelotu.[1] Trwał on 12 sekund. Tego samego dnia bracia dokonali kolejnych trzech przelotów, w trakcie których samolot przeleciał 270 m, a najdłuższy lot trwał 59 sekund. Ten rok uznaje się za początek ery samolotów. Bracia Wright nie byli jednak pierwszymi, którzy zasłużyli się na polu budowy samolotów. Pierwszym człowiekiem,o którym można powiedzieć, że podróżował na pokładzie samolotu był Clément Ader (1841-1925), który wzniósł się maszyną napędzaną silnikiem parowym.

Pierwsze prace nad silnikiem odrzutowym prowadzono w latach 30. XX wieku. Silniki tłokowe okazały się niezbyt przydatne przy dużych prędkościach oraz na znacznych wysokościach, gdzie powietrze jest rozrzedzone. Potrzebny był nowy typ silnika. Już w latach 30. XX w. brytyjski inżynier Frank Whittle (1907-1996) opatentował projekt silnika odrzutowego, ale pierwszym odrzutowcem był niemiecki Heinkel He 178 poddany próbom w 1939 r. Brytyjskie i amerykańskie odrzutowce pojawiły się niedługo potem, w czasie drugiej wojny światowej. Dzisiejsze tego typu samoloty mogą pokonać barierę prędkości dźwięku[2].

Cechy konstrukcyjne samolotów[edytuj | edytuj kod]

Cechy konstrukcyjne samolotow.svg
PZL-104 Wilga Góraszka (napisy).JPG

Ogólne określenie charakterystycznych rozwiązań zastosowanych przy budowie określonego samolotu. Mogą dotyczyć między innymi:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. http://www.wdl.org/en/item/11372/
  2. Encyklopedia pytań i odpowiedzi (Brian Williams)