Samospalenie (forma samobójstwa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy rodzaju demonstracyjnego samobójstwa. Zobacz też: rzekome zjawisko samozapłonu ludzkiego ciała.

Samospalenie – rodzaj demonstracyjnego samobójstwa, polegający zazwyczaj na oblaniu się przez samobójcę łatwopalnym płynem i podpaleniu, rzadziej polega na skoku do lawy lub stopionej stali. Często jest to forma radykalnego protestu, zwłaszcza o charakterze politycznym, postrzegana dość kontrowersyjnie. Niektóre systemy filozoficzne czy religijne dopuszczają jednak samospalenie jako poświęcenie się w imię wyższego celu - np. dobrowolnego spalenia na stosie wdowy po śmierci męża w ramach ceremonii sati w Indiach.

Znane przypadki samospaleń[edytuj]

Inne fakty związane z samospaleniem[edytuj]

  • Bohater powieści Mała Apokalipsa ma dokonać protestacyjnego samospalenia przed gmachem PKiN.
  • Część staroobrzędowców uznawała, że reforma liturgiczna patriarchy Nikona pozbawiła Rosyjski Kościół Prawosławny łaski bożej, a zatem za drogę do oczyszczenia i powrotu do Boga uznawano rytualne samobójstwo. Wierni zamykali się w cerkwiach z całymi rodzinami i ze starymi księgami liturgicznymi, po czym podkładano ogień[13].
  • Według informacji ujawnionych przez siostrę Richarda Pryora, aktor, w roku 1981 podczas prac nad jednym z filmów próbował popełnić samobójstwo przez samospalenie. Wszyscy zgromadzeni wtedy na planie filmowym byli przekonani iż był to wypadek. Było to jeszcze przed wykryciem u Pryora stwardnienia rozsianego[14].
  • Dwukrotnie nieudaną próbę samospalenia podejmował także polski bezrobotny Mieczysław Banach. Pierwszy raz w 1987 r., przed Ministerstwem Sprawiedliwości w Warszawie w ramach protestu przeciw niesprawiedliwości polskich sądów (został uratowany przez lekarzy). Drugą próbę samospalenia podjął 11 listopada 1999 r., na dworcu Wałczu protestując przeciwko postawie swojej gminy, która jego zdaniem nie chciała udzielić mu pomocy i oszukała go mimo jego ciężkiej choroby (został uratowany przez przechodniów)[15].


Przypisy