Przejdź do zawartości

Samotność długodystansowca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Samotność długodystansowca
The Loneliness of the Long Distance Runner
Gatunek

dramat obyczajowy

Rok produkcji

1962

Data premiery

27 września 1962

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Język

angielski

Czas trwania

104 minuty

Reżyseria

Tony Richardson

Scenariusz

Alan Sillitoe

Główne role

Tom Courtenay
Michael Redgrave

Muzyka

John Addison(inne języki)

Zdjęcia

Walter Lassally

Scenografia

Ralph W. Brinton(inne języki)

Kostiumy

Motley

Montaż

Antony Gibbs(inne języki)

Produkcja

Tony Richardson

Samotność długodystansowca (ang. The Loneliness of the Long Distance Runner) – brytyjski dramat obyczajowy z 1962 roku w reżyserii Tony’ego Richardsona, zrealizowany na podstawie opowiadania Alana Sillitoego pod tym samym tytułem z 1959 roku.

Zaliczany do nurtu twórczości „młodych gniewnych” w powojennej kinematografii brytyjskiej. Filmowy debiut aktorski Toma Courtenaya[1]. Zdjęcia kręcono w angielskim hrabstwie Surrey (Ruxley Towers w wiosce Claygate)[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Opowieść o przejściach pochodzącego z niepełnej rodziny robotniczej, zbuntowanego 18-latka, który dokonuje kradzieży z włamaniem do piekarni i w następstwie tego trafia do zakładu poprawczego dla młodocianych (borstalu). Colin od początku ma tam problemy z dostosowaniem się do panującej dyscypliny i podporządkowaniem się zwierzchnictwu. Jako utalentowany biegacz zwraca jednak uwagę dyrektora zakładu, w którego programie reedukacyjnym zajęcia sportowe odgrywają istotną rolę. Ten proponuje mu udział w lekkoatletycznych zawodach z uczniami sąsiedniej szkoły publicznej i pokonanie w biegach tamtejszego czempiona, co w efekcie ma spowodować wcześniejsze zwolnienie. W trakcie długodystansowego biegu bohater wysuwa się na prowadzenie, zyskując nad rywalem przewagę, przy której może być pewien zwycięstwa. Dręczące go wciąż wspomnienia z przeszłości rodzą jednak zdecydowany odruch buntu wobec narzuconego posłuszeństwa i tuż przed metą Colin demonstracyjnie wstrzymuje tempo pozwalając wyprzedzić się konkurentowi, na przekór swym wychowawcom. Niweczy to jego perspektywy na sportową karierę, a pozbawiając względów dyrektora, przesądza też o warunkach dalszego pobytu w zakładzie.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Nagrody BAFTA (1962)

  • Najbardziej obiecujący pierwszoplanowy debiut aktorski – Tom Courtenay

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Loneliness of the Long Distance Runner, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2023-01-31] (ang.).
  2. The Loneliness of the Long Distance Runner. Movie Locations. [dostęp 2023-02-05]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]