Samuel Anders

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Samuel Anders
Samuel T. Anders
Longshot
Postać z Battlestar Galactica
Pierwsze wystąpienie Resistance
Grany przez Michael Trucco
Dane biograficzne
Rodzina małżeństwo: Kara „Starbuck” Thrace
Inne informacje
Specjalność pilot

Samuel Anders to postać fikcyjna, bohater serialu Battlestar Galactica. W jego rolę wcielił się aktor Michael Trucco.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Sam grał zawodowo w piramidy (kolonialną krzyżówkę koszykówki i rugby). Był gwiazdą drużyny Caprica Buccaneers, a więc siłą rzeczy postacią znaną na Dwunastu Koloniach.

Po ataku Cylonów[edytuj | edytuj kod]

W trakcie ataku, Sam wraz ze swoją drużyną przebywał na wysokogórskim treningu w okolicy Delphi (Caprica). Po zejściu z gór, sformował wraz z napotkanymi ocalałymi ruch oporu przeciw Cylonom, przez blisko rok gromadząc zapasy leków, żywności i broni oraz przeprowadzając akcje sabotażowe na siłach cylońskich okupujących miasto. Na początku drugiej serii, Kara „Starbuck” Thrace oraz Karl „Helo” Agathon spotkali grupę Andersa w rejonie zburzonego Delphi. Wkrótce potem Starbuck i Anders zapałali do siebie niespodziewanym uczuciem. Kara obiecała, że po powrocie do floty kolonialnej zorganizuje misję ratunkową dla wszystkich, którzy przeżyli nuklearny holocaust Cylonów na Caprice. Obietnicę tę zabezpieczyła prezentem dla Andersa - swoimi nieśmiertelnikami. Akcja ratunkowa odbyła się jednak dopiero w finale sezonu. W czasie pomiędzy tymi wydarzeniami, ruch oporu kontynuował swoją działalność. Podczas jednej z takich akcji (w odcinku „Downloaded”), Sam został uwięziony w zawalonym parkingu wraz z trzema Cylonkami: wskrzeszonymi Boomer i Capricą-Six oraz kopią D'Anny Biers (Numery Trzy). Przed śmiercią z rąk Numeru Trzy ocaliły go jednak dwa pozostałe modele, decydując się również na podjęcie współpracy z ludźmi. Po przybyciu do floty, Anders i Starbuck wchodzą w zażyły etap znajomości.

Nowa Caprica[edytuj | edytuj kod]

Wkrótce po osiedleniu się na Nowej Caprice, Starbuck i Anders zostają małżeństwem. Symbolem tego, zamiast tradycyjnych obrączek, stały się tatuaże ślubne. Rok później Sam zachorował na ciężkie zapalenie płuc, jednak udało mu się wyzdrowieć. Po przybyciu Cylonów na planetę i uwięzieniu Starbuck, ponownie przeszedł do konspiracyjnego ruchu oporu, zostając jednym z jego przywódców.

Ponownie we flocie[edytuj | edytuj kod]

Powrót do floty przyniósł Samowi członkostwo w półlegalnym sądzie polowym dla kolaborantów. Po blisko trzydziestu egzekucjach, nie wytrzymał presji psychicznej, zwalniając swoje miejsce żonie. Stosunek do owych egzekucji stał się przyczyną poważnego kryzysu w ich związku, który próbowali ocalić przez blisko połowę trzeciego sezonu. Romans Starbuck i Apolla dodatkowo skomplikował sprawy. W odcinku „Maelstrom”. Anders poprosił Karę o tymczasowe przeniesienie się na inny niż Galactica statek i potrzebny im obojgu odpoczynek. Starbuck odpowiedziała, że pomyśli nad tym. Sam opuścił pokój, nie rozwiązując ostatecznie kwestii ich podupadającego małżeństwa. Po śmierci Starbuck we wspomnianym odcinku, rozżalony Anders wpadł w ciąg alkoholowy, zakończony przezeń zranieniem, spowodowanym upadkiem z Vipera stojącego w doku Galactici. Sam zaciągnął się do wojska i został chorążym. Zaczął również wraz z trzema innymi bohaterami serialu słyszeć dziwną, dobiegającą „znikąd” muzykę i spotykać się z asystentką prezydent Roslin, Tory Foster.

Nowa tożsamość[edytuj | edytuj kod]

W cliffhangerze trzeciej serii on, pułkownik Tigh, bosman Tyrol oraz Tory uświadomili sobie, że są czwórką spośród Ostatecznej Piątki Cylonów - brakującymi, uśpionymi dotąd modelami. Ich spotkanie przerwał atak cylońskiej floty. Anders, niepewny nawet tego, kim właściwie jest, wraz z Tyrolem pobiegł w stronę doku Viperów. Ani on, ani bosman nie zostali rozpoznani przez jedynego Cylona poruszającego się wolno po Galactice - Athenę. Już na pokładzie myśliwca, Sam wleciał w sam środek swojej pierwszej bitwy; nie mógł jednak strzelić w namierzony cyloński statek. Raider rozpoznał go jako Cylona, co zapoczątkowało niespodziewany odwrót sił przeciwnika. Pojawienie się uważanej za zmarłą Kary wywołało poruszenie we flocie i natychmiastowe posądzenie ją o bycie Cylonem. Anders oświadczył jej, że nawet jeśli nim jest - nadal będzie ją kochał. Odpowiedź Starbuck była diametralnie inna - jeśli Sam zostałby zdemaskowany, zabiłaby go bez mrugnięcia okiem. Świeżo obudzeni Cyloni zdecydowali, że pozostaną w ukryciu; od czasu do czasu będą się tylko spotykać i monitorować rozwój wydarzeń. Anders został członkiem załogi Demetriusa, statku, który admirał Adama przydzielił Starbuck w celu poszukiwania Ziemi. W trakcie buntu załogi, Sam postrzelił w nogę Felixa Gaetę, umożliwiając tym samym połączenie sił ze zbuntowanymi Cylonami. Na cylońskim baseshipie Anders miotał się ponownie między sprzecznymi dla jego nowo odkrytej tożsamości wartościami. Był świadkiem morderstwa dokonanego przez kopię Numeru Sześć na Jean Barolay, członkini ruchu oporu na New Caprica. Broń, której zamierzał użyć na Cylonce w akcie zemsty, zabrała mu kopia znana jako Natalie i osobiście dokonała sądu. Wyciągnął również rękę do cylońskiego terminala, wyraźnie chcąc spróbować go użyć, jednak Starbuck odwróciła jego uwagę. Ponadto zachował się spontanicznie w typowo cyloński sposób (i po raz pierwszy publicznie - w obecności zarówno Cylonów, jak i ludzi), uspokajając umierającą kopię Numeru Osiem.

Ujawnienie[edytuj | edytuj kod]

W „Revelations” Anders został ujawniony jako Cylon i otrzymał amnestię z rąk prezydenta Lee Adamy. Był także członkiem ekipy wypadowej na Ziemię. Jak każdy z Final Five, również i Sam doświadczył przebłysków swojej przeszłości na Ziemi - śpiewał i grał na gitarze piosenkę, która aktywowała go w finale sezonu 3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]