Samuel Bernard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Samuel Bernard malował Nicolas Mignard

Samuel Bernard, (ur. 1651 w Sancerre, zm. 18 stycznia 1739) – francuski finansista, hrabia de Coubert od 1725.

Rodzina miała korzenie holenderskie. Ojcem Samuela Bernarda był malarz Samuel-Jacques Bernard (1615-1687). Rodzina był protestancka, lecz matka mogła być zwolenniczką sekty Arminiusza.

Bernard znany jest jako założyciel Francuskiej kompanii Gwinei (Compagnie française de Guinée). Louis de Rouvroy, książę de Saint-Simon uważał go za najbogatszego bankiera w Europie ("le plus fameux et le plus riche banquier de l’Europe"). Bernard wspierał finansowo dwór francuski.

Bernard był udziałowcem w handlu związanym z hiszpańskim Asiento.

Gdy w 1708 roku Ludwik XIV potrzebował pieniędzy na wojnę, jego minister Nicolas Desmarets (1648-1721) zorganizował jego spotkanie z Bernardem w zamku Marly. Król, tak zazwyczaj oszczędny w słowach, zagadywał przyjaźnie Bernarda pokazując mu zamek. Obecni podziwiali królewskie "prostytuowanie się" w celu otrzymania finansowego wsparcia: ...cette espèce de prostitution du roi, si avare de ses paroles, à un homme de l'espèce de Bernard...

Samuel Bernard został uszlachcony w roku 1699, a w roku 1725 Ludwik XV uczynił go hrabia de Coubert. 29 grudnia 1719 Bernard zakupił ziemię związaną z tytułem de Coubert (Seine-et-Marne)razem z zamkiem, który przebudowywał od roku 1724 do 1727. W Paryżu zaś zbudował wspaniały dom przy dzisiejszej rue du Bac 46 . W 1731kupił posiadłość Glisolles w Normandii.

Samuel Bernard ożenił się po raz pierwszy z Magdelaine Clergeau, potem drugi raz (1720) z panną de Saint-Chamans. Doczekał się czterech męskich potomków:

Miał też trzy nieślubne córki: