Samuel Le Bihan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Samuel Le Bihan
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 5 stycznia 1965
Avranches

Samuel Le Bihan (ur. 5 stycznia 1965 w Avranches) – francuski aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, teatralny i telewizyjny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego rodzice żyli ze skromnych środków finansowych. Dorastał na przedmieściach Paryża. Jako dziecko marzył, że zostanie artystą, mechanikiem lub konstruktorem. Ostatecznie po namowie przyjaciół podjął naukę w CNSAD (Conservatoire National Superieur d'Art Dramatique) – Francuskim Państwowym Konserwatorium Sztuki Dramatycznej w Paryżu. Porzucił jednak szkołę i rozpoczął karierę boksera w Nowym Jorku, gdzie uczęszczał na kursy aktorskie w Actor's Studio.

Na srebrnym ekranie zaczynał od roli Xaviera w filmie Letni spacer (Promenades d'été, 1991). Został dostrzeżony w charakterystycznej roli fotografa w Krzysztofa Kieślowskiego Trzy kolory: Czerwony (Trois couleurs: Rouge, 1994). Za rolę Norberta w Kapitan Conan (Capitaine Conan, 1996) zdobył nominację do nagrody Cezara. Jest laureatem nagrody im. Jeana Gabina za kreację Antoine'a w melodramacie komediowym Salon piękności (Venus Beaute Institute, 1999). Sławę we Francji i Europie zawdzięcza roli wysłannika króla, żołnierza, podróżnika i uczonego Grégoire'a de Fronsac'a w filmie sensacyjnym Braterstwo wilków (Le Pacte des loups, 2001) i jako zakochany żonaty lekarz kardiolog, który niedługo będzie ojcem w thrillerze romantycznym Kocha... Nie kocha! (À la folie, 2002).

W latach 1995-1997 sprawdził się także jako aktor sceniczny w jednym z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie La Comédie-Française. A za rolę Stanleya Kowalskiego w spektaklu Tennessee'go Williamsa Tramwaj zwany pożądaniem odebrał nagrodę im. Moliera dla Najlepszego Aktora.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W 2002 roku wziął ślub z modelką Danielą Beye. Jest ojcem Jules'a.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]