Samuel Mommie Schwarz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok parku Sarpati – jedna z ostatnich prac

Samuel Leser „Mommie” Schwarz (ur. 28 lipca 1876 w Zutphen, zm. 19 listopada 1942 w Oświęcimiu) – malarz i grafik holenderski.

Urodził się jako dziesiąte z jedenaściorga dzieci Lesera Schwarza i Julii Winter. W latach 1897-1899 przebywał w Nowym Jorku, w roku 1903 w Madrycie.

W latach 1895-1897 studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii.

W roku 1905 przeniósł się do Berlina, by zapoznać się z niemieckim ekspresjonizmem. Tam poznał swoją przyszłą żonę, malarkę Else Berg z Raciborza. W roku 1911 oboje zamieszkali w Holandii, od roku 1915 w miejscowości Schoorl. Tam nawiązali kontakty z Szkołą z Bergen. W roku 1920 poślubił Elsę Berg. Oboje zamieszkali w Amsterdamie. Wspólnie odbyli podróże artystyczne na Majorkę, do krajów dawnej Jugosławii, Turcji i Hiszpanii. Na początku hitlerowskiej okupacji Holandii oboje odmówili noszenia Gwiazdy Dawida.

Zostali uwięzieni w obozie w Westerbork, skąd zostali wywiezieni do Oświęcimia i tam zamordowani 19 listopada 1942.

Malarstwo Schwarza wykazuje wpływy Szkoły z Bergen, zwłaszcza malarzy Leo Gestela i Charley Toorop. Obejmuje malarstwo figuralne, krajobrazy, akty, portrety i martwe natury. Niektóre obrazy malował wspólnie z Elsą Berg. Wiele jego dzieł zgromadzono w muzeum miejskim w Alkmaar.

Zajmował się też grafiką użytkową, jak plakaty i okładki książkowe.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]