San Diego Museum of Art

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
San Diego Museum of Art
Ilustracja
wejście do muzeum
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Kalifornia
Miejscowość San Diego
Adres 1450 El Prado, Balboa Park, San Diego, CA
Data założenia 1926
Położenie na mapie Kalifornii
Mapa lokalizacyjna Kalifornii
San Diego Museum of Art
San Diego Museum of Art
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
San Diego Museum of Art
San Diego Museum of Art
Ziemia32°43′55,9″N 117°09′00,0″W/32,732194 -117,150000
Strona internetowa

San Diego Museum of Art- muzeum sztuki w San Diego, w Stanach Zjednoczonych. Pierwotnie nosiło nazwę The Fine Arts Gallery of San Diego ale w 1978 roku zmieniono nazwę na San Diego Museum of Art.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Muzeum pod nazwą The Fine Arts Gallery of San Diego zostało założone 28 lutego 1926 roku. W 1978 została zmieniona nazwa na obecną[1]. Budynek znajduje się w parku Balboa. W 1915 roku odbyła się tu wystawa zorganizowana z okazji otwarcia Kanału Panamskiego. Na ekspozycji obok eksponatów pochodzących z różnych gałęzi przemysłu, wystawiono prace ówczesnych artystów z Kalifornii i San Diego oraz dzieła starych mistrzów europejskich. Wystawa spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem i rada miasta San Diego postanowiła stworzyć własną Galerię Sztuk Pięknych.

Realizowaniem pomysłu zajął się regionalny działacz społeczny i biznesmen Appleton S. Bridges, który sfinansował budowę rozpoczętą w 1924 roku i zatrudnił czołowych architektów w San Diego, m.in. Williama Templetona Johnsona i Roberta W. Snydera. Fasada budynku została zaprojektowana według XVI-wiecznego hiszpańskiego stylu renesansowego; zapożyczono motywy z Katedry w Valladolid, motywy z fasady budynku Uniwersytetu w Salamance a wnętrza wzorowano na wnętrzach z Hospital de la Santa Cruz z Toledo. W 1925 roku, 28 lutego, muzeum zostało otwarte a eksponaty zostały pozyskane z muzeum San Diego Art Guild i od Towarzystwa Przyjaciół Sztuki[2].

Kolekcja[edytuj | edytuj kod]

Zbiory należą do największych w stanie Kalifornia i obejmują obrazy hiszpańskich i włoskich starych mistrzów, dzieła a Azji Południowej, XIX i XX wieczne płótna oraz rzeźby amerykańskich artystów. Rocznie muzeum odwiedza 250 tysięcy turystów[3], którzy mogą oglądać ponadto coroczne wystawy dzieł z calego świata oraz korzystać z programów kulturalnych i edukacyjnych dla dzieci i dorosłych.

Do najważniejszych eksponatów muzeum należą dzieła hiszpańskich mistrzów: Murillo, Zurbarán, Cotán, Ribera i El Greca. Prócz tych obrazów w muzeum można podziwiać obraz Diego Velázqueza, prace 48 niemieckich malarzy ekspresjonistycznych, rysunki i grafiki wielu artystów, w tym Otto Dixa, Egona Schiele , Alexej von Jawlensky'ego, i Gustava Klimta.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Davenport, William (1966). Fine Art Treasures in the West. Menlo Park, California: Lane Magazine & Book Company. pp. 27–31.
  2. SDMA | Mission & History - San Diego Museum of Art, www.sdmart.org [dostęp 2017-11-20] (ang.).
  3. http://www.sdmart.org/about