San Escobar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fikcyjna flaga San Escobar, stworzona przez internautów
Witold Waszczykowski

San Escobar – nazwa nieistniejącego państwa użyta przez ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego w wywiadzie dla mediów 10 stycznia 2017, po powrocie z obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku[1]. Wypowiedź ta była komentowana w Polsce i na świecie. Na jej podstawie powstało wiele memów oraz fałszywych wiadomości o humorystycznym charakterze. Według oświadczeń złożonych później przez Witolda Waszczykowskiego oraz rzecznik MSZ Joannę Wajdę chodziło o Saint Kitts i Nevis.

Kontekst i sprostowania[edytuj | edytuj kod]

W 2009 Polska zgłosiła swoją kandydaturę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. W styczniu 2017 Polska była reprezentowana na obradach RB ONZ przez ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, który po szczycie miał spotkać się z ministrami spraw zagranicznych Belize oraz Saint Kitts i Nevis celem uzyskania poparcia wśród innych państw członkowskich[2].

Po powrocie z Nowego Jorku Witold Waszczykowski udzielił wywiadu dla mediów na temat obrad RB ONZ:

W każdym takim spotkaniu, chociaż trwa ono dzień, czy dwa, mamy okazję, no, prawie do 20 spotkań odbyć się z różnymi ministrami. Z niektórymi, jak na przykład na Karaibach, po raz pierwszy chyba w historii naszej dyplomacji – na przykład z takimi krajami jak San Escobar albo Belize. No a każdy z tych krajów to jest jeden głos w Radzie, w Zgromadzeniu Ogólnym tutaj w ONZ-ecie[3].

Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało wypowiedź ministra na swojej stronie internetowej oraz na oficjalnym kanale ministerstwa na YouTube, wycinając jedynie fragment wypowiedzi z „San Escobar albo Belize”[4]. W Internecie pojawiły się później memy wyśmiewające ministra i jego pomyłkę[5].

10 stycznia 2017 Joanna Wajda, rzecznik prasowy MSZ, wydała na Twitterze oświadczenie, że w swojej wypowiedzi minister Waszczykowski przejęzyczył się, mając na myśli rozmowę z ministrem spraw zagranicznych państwa San Cristóbal y Nieves. Następnego dnia Witold Waszczykowski, w wywiadzie udzielonym dla telewizji, sprostował swoje słowa, twierdząc, że miał na myśli państwo znane pod dwoma nazwami: St. Kitts and Nevis i San Cristobal albo Christopher, a użycie niefortunnej nazwy tłumaczył przejęzyczeniem spowodowanym długim czasem podróży[6].

Nazwa państwa Saint Kitts i Nevis faktycznie pochodzi od imienia świętego Krzysztofa, co po hiszpańsku brzmi San Cristóbal, a po angielsku Saint Christopher. Urzędowym językiem tego państwa jest jednak angielski, a nie hiszpański. Obie nazwy są zatwierdzone przez konstytucję Saint Kitts i Nevis z 1983, jednak oficjalna nazwa używana przez ONZ to „Saint Kitts and Nevis” (a nie „San Christopher and Nevis”)[6].

Skutki wypowiedzi[edytuj | edytuj kod]

Wypowiedź była szeroko komentowana w Polsce i na świecie[7][8]. O wpadce polskiego ministra spraw zagranicznych informowały media w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, w tym The New York Times[9], BBC[10] oraz The Washington Post, gdzie pojawił się artykuł z wieloma dowcipami na temat „nowo powstałego” państwa[11].

Profile San Escobar zostały utworzone w serwisach społecznościowych Twitter i Facebook – ten ostatni przez Jarosława Kubickiego, działacza Partii Razem[12]. Publikowano na nich memy dotyczące tego państwa[9]. Paulina Młynarska i Julia Chmielnik, jako efemeryczny zespół Chicas de San Escobar[13], nagrały piosenkę o San Escobar zatytułowaną Słodki presidente[14]. W Internecie pojawił się także fragment utworu śpiewany przez Młynarską i Michała Szpaka[13]. Zespół Big Cyc nagrał z kolei utwór Viva San Escobar[15]. Zdaniem Krzysztofa Skiby odtworzenie tej piosenki na antenie Radia Gdańsk było przyczyną zdjęcia z anteny audycji prowadzonej przez muzyka i dziennikarza Jarosława Janiszewskiego[16][17]. Wzmianka o San Escobar pojawiła się również w refrenie piosenki pt. Polskie Mexico, nagranej przez Cleo duecie z Lexy Chaplin[18]. W ramach grupy RMF działalność rozpoczęła tematyczna "stacja radiowa" o profilu muzycznym - RMF San Escobar - oferująca na portalu internetowym "gorące, latynoskie rytmy i największe taneczne przeboje (...), by nieco rozgrzać się w chłodne, zimowe dni!"[19].

Drugi odcinek, drugiego sezonu programu Kabaret na żywo, nadany w marcu 2017, zatytułowany był Igrzyska w San Escobar[20]. W dwunastym odcinku pt. "27:1" pierwszego sezonu komediowego serialu politycznego online Ucho prezesa, wizytę prezesowi składa "minister - bohater i odkrywca" San Escobar[21]. O eskapadzie lotniczej "prosto na San Escobar" wspomina postać epizodyczna goszcząca w klubie "Speluno", w odcinku 108 pt. "Misiek na dyskotece" animowanego serialu komediowym Blok Ekipa[22]. Na łódzkiej "Filmówce" powstała także etiuda szkolna w reż. Aleksandry Okońskiej i Małgorzaty Anny Jakubowskiej pt. "SAN ESCOBAR"[23].

Nazwa nieistniejącego państwa funkcjonuje także w postaci urbanonimów: w Opolu[24] oraz w Świdnicy[25] powstały lokale o nazwie „San Escobar”, w Bydgoszczy zaś restauracja z mini-plażą i ogródkiem letnim "Sanesco"[26]. W kilku miastach Polski miały miejsce happeningi uliczne KOD-u, w Krakowie[27] "Konsulat Generalny Republiki San Escobar"[28], zaś w Bydgoszczy[29] na primaaprilisowym Regionalnym Jarmarku Absurdu otwarto "Honorowy Konsulat San Escobar". Inspirowaną nazwę posiada także beskidzki ośrodek wypoczynkowy w Jaszczurowej[30].

Sam minister Waszczykowski w wywiadzie dla RMF FM przyznał, że śmieszy go ten temat, i zażartował:

Wczoraj nawet na przyjęciu u prezydenta z posłami Prawa i Sprawiedliwości zakładaliśmy, że trzeba stworzyć grupę parlamentarną polsko-escobarską. (...) [Będziemy jeździli na San Escobar bez wizy?] Bez wizy. Oczywiście, tak jest. [...jak tam dotrzeć?] Tramwajem, tramwajem[31].

„Ambasada San EscoBAR”, piwiarnia otwarta w sierpniu 2017 w Świdnicy

Memy powstałe w oparciu o wypowiedź Waszczykowskiego wykorzystują głównie znane nazwy brzmiące w egzotyczny sposób i nadają im znaczenie różnych elementów państwowości San Escobar. Stwierdzono, że stolicą jest Santo Subito (wł. „święty natychmiast” – hasło towarzyszące pogrzebowi św. Jana Pawła II), jednym z głównych miast jest Al Pacino (aktor o takim nazwisku), które leży w okręgu De Niro (nawiązanie do aktora i reżysera Roberta De Niro). Śmigłowce bojowe San Escobar noszą nazwę Desperados (marka piwa), a zamontowano w nich rakiety Jalapeño (jedna z odmian papryki chilli). Inne memy mówią o Lechu Kaczyńskim i Jarosławie Kaczyńskim jako bohaterach narodowych San Escobar[32][33].

Także w grach komputerowych umieszczono San Escobar i możliwość nawiązania z nim stosunków dyplomatycznych, na przykład w Realpolitiks[34].

Mianem "San Escobar" ochrzczono zwycięskie "pływadło" w 23. Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym[35]. W 2017 roku bydgoska kawiarnia artystyczna Landschaft wystawiła na aukcji WOŚP jedyną paczkę kawy o ziarnach pochodzących z San Escobar (kooperacja z palarnią Audun Coffee oraz MSZ)[36].

Artykuł stylizowany na naukowy poświęcony geografii osadnictwa San Escobar i jej porównaniu z inną fikcyjną krainą – Śródziemiem – opublikowano w Journal of Earth and Atmospheric Sciences. Autor korespondencyjny podał afiliację instytucji z Santo Subito[37]. Nagranie z wypowiedzią kreującą San Escobar wygrało sondę na najlepsze wideo w tvn24.pl w 2017 roku, uzyskując 34% spośród 1346 oddanych głosów[38], samo zaś wyrażenie San Escobar było w Polsce jedną z dziesięciu najczęściej wyszukiwanych fraz w Google[39]. W Internecie pojawiło się w sprzedaży wiele gadżetów związanych z San Escobar, pizze o tej nazwie znalazły się w menu różnych pizzerii, a wniosek o rejestrację nazwy jako znaku towarowego złożyło od stycznia do marca 2017 pięć podmiotów gospodarczych[40].

Podmiot przejęzyczenia ministra Waszczykowskiego stał się podstawą do napisania pracy naukowej przez dr hab. Ewę Badydę i dr hab. Lucynę Wardę-Radys, zatytułowanej Santo Subito, Bimberro Grande i Pico de Waszczykowski (2017 m) – wykreowany w przestrzeni Internetu fikcyjny kraj San Escobar (wpływ kontekstu na strukturę pojęcia), która ukazała się w 2017 roku w publikacji „Media, biznes, kultura. Dziennikarstwo i komunikacja społeczna”[41]. Inna praca inspirowana fenomenem karaibskiej krainy to artykuł wspomnianej językoznawczyni dr hab. Ewy Badydy, prof. UG - pt. Pidżin zrodzony z żartu? Przypadek języka kraju San Escobar, opublikowany w 2021 roku w czasopiśmie "Język. Religia. Tożsamość"[42].

Adam Traczyk(inne języki) wskazywał z kolei, że jakkolwiek wpadka Waszczykowskiego była zabawna, dyskusja wokół niej, w której zupełnie pomijano cel wizyty ministra (tj. członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ), ujawniła wysoki poziom infantylizacji debaty publicznej w Polsce[43].

Za wypowiedź o nieistniejącym państwie San Escobar Witold Waszczykowski został laureatem plebiscytu Srebrne Usta 2017, prowadzonego przez Program III Polskiego Radia[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Oryginalna wypowiedź w serwisie YouTube. [dostęp 2018-02-28].
 2. Polska wybrana na niestałego członka RB ONZ. Byliśmy jedynym kandydatem z Europy Wschodniej [online], wiadomosci.dziennik.pl [dostęp 2017-12-29].
 3. a b Triumf San Escobar. Rozdano „Srebrne Usta” za 2017 rok. tvn24.pl, 5 kwietnia 2018. [dostęp 2018-04-07].
 4. San Escobar. Waszczykowski rozmawiał z dyplomatami nieistniejącego państwa. A MSZ ocenzurowało jego wypowiedź [online], Newsweek.pl, 10 stycznia 2017 [dostęp 2017-12-21].
 5. San Escobar – Waszczykowski odkrył nowy kraj, internet oszalał [online] [dostęp 2017-12-21].
 6. a b Waszczykowski tłumaczy się z „San Escobar”: miałem na myśli San Cristobal albo Christopher [online], TVN24.pl [dostęp 2017-12-21].
 7. Wyborcza.pl [online], wyborcza.pl [dostęp 2023-12-29].
 8. San Escobar – a co jeśli naprawdę istniałoby takie państwo? Analiza prawnomiędzynarodowa [online], 26 stycznia 2017 [dostęp 2023-12-29] (pol.).
 9. a b Jakub Bojakowski Wprost.pl, „A słowo stało się ciałem”. Świat uznał fakt istnienia San Escobar [online], WPROST.pl, 12 stycznia 2017 [dostęp 2017-12-21].
 10. Polish minister’s slip invents a country [online], BBC News, 2017 [dostęp 2017-12-29] (ang.).
 11. Adam Taylor, San Escobar: How Poland’s foreign minister helped create a fake country, Washington Post, 11 stycznia 2017, ISSN 0190-8286 [dostęp 2017-12-21] (ang.).
 12. „Nie jestem Kijowskim partii Razem”. To on stoi za profilem państwa San Escobar. wp.pl. [dostęp 2018-01-16].
 13. a b San Escobar – Michał Szpak śpiewa ‘Słodki presidente’!. eska.pl. [dostęp 2018-01-08].
 14. „Słodki presidente”. Ognista salsa Pauliny Młynarskiej dla Witolda Waszczykowskiego. Newsweek, 2017-01-13. [dostęp 2017-12-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-15)].
 15. Big Cyc – „Viva San Escobar”. Kultura Onet.pl, 2017-05-05. [dostęp 2019-12-20].
 16. Jarosław Janiszewski traci audycję w Radiu Gdańsk. rp.pl. [dostęp 2018-01-08].
 17. Krzysztof Skiba: PiS to jest taki gang Olsena, co to koniec końców przewróci się o własne sznurowadła. trojmiasto.onet.pl. [dostęp 2018-01-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-08)].
 18. Cleo (PL) feat. Lexy Chaplin - Polskie Mexico [tekst, tłumaczenie i interpretacja piosenki]. groove.pl. [dostęp 2021-11-27].
 19. Ogrzej się w chłodne dni w rytm hitów z San Escobar! [online], RMF FM [dostęp 2023-12-29] (pol.).
 20. Kabaret na żywo 2 – Igrzyska w San Escobar. ipla.tv. [dostęp 2017-12-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-30)].
 21. "Ucho prezesa": San Escobar i Donald Tusk w nowym odcinku [online], RMF FM [dostęp 2023-12-29] (pol.).
 22. Nasze zapowiedzi się sprawdziły. Bartłomiej Misiewicz bohaterem popularnej kreskówki! "Błagam powiedz, że tu jestem! Załatwię Ci pracę w MON!" [WIDEO+18] | wMeritum.pl [online], web.archive.org, 19 lutego 2018 [dostęp 2023-12-29] [zarchiwizowane z adresu 2018-02-19].
 23. San Escobar [online], FilmPolski [dostęp 2023-12-29] (pol.).
 24. San Escobar – nowy lokal w centrum Opola. Co go wyróżnia oprócz nazwy?. opole.wyborcza.pl. [dostęp 2018-01-08].
 25. Ambasada San Escobar została otwarta w Świdnicy. wyborcza.pl. [dostęp 2018-01-08].
 26. Wyborcza.pl [online], bydgoszcz.wyborcza.pl [dostęp 2023-12-29].
 27. Redakcja NN, Konsulat generalny San Escobar otworzony w Krakowie [online], Gazeta Krakowska, 17 stycznia 2017 [dostęp 2023-12-29] (pol.).
 28. Redakcja, Konsulat Generalny Republiki San Escobar otwarty - happening KOD-u w Krakowie [online], wiadomosci.com, 17 stycznia 2017 [dostęp 2023-12-29] (ang.).
 29. s, San Escobar na Starym Rynku. Akcja KOD-u w Bydgoszczy [online], Bydgoszcz. Nasze Miasto, 2 kwietnia 2017 [dostęp 2023-12-29] (pol.).
 30. San Escobar [online] [dostęp 2023-12-29] (pol.).
 31. Witold Waszczykowski: Na San Escobar bez wizy, tramwajem [online], RMF 24, 13 stycznia 2017 [dostęp 2018-05-13].
 32. Po wpadce ministra Waszczykowskiego – Nowy kraj, San Escobar święci triumfy w sieci [online], Party.pl [dostęp 2017-12-21].
 33. Al Pacino stolicą okręgu De Niro i rakiety jalapeno. Internauci odpowiadają na wpadkę z San Escobar [online], TVN24.pl [dostęp 2017-12-21].
 34. Realpolitiks: San Escobar wchodzi do gry [online], gra.pl [dostęp 2018-01-19] [zarchiwizowane z adresu 2018-01-18].
 35. Pływadło San Eskobar najlepsze w 23. Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym [online], Polskie Radio Białystok [dostęp 2023-12-29] (pol.).
 36. San Escobar na pomoc Owsiakowi. Kawa na aukcji dla WOŚP [online], bydgoszcz.wyborcza.pl [dostęp 2023-12-29].
 37. Polip Rangpur, John Shepard, Implementation of GIS Analysis, Remote Sensing and Data Mining for Modelling and Retrodiction of Settlements Networks: Case Study of San Escobar [pdf], „Journal of Earth and Atmospheric Sciences”, 2 (2), 2017, s. 17–23 (ang.).
 38. Wygrała wpadka Waszczykowskiego. Najciekawsze wideo roku 2017. TVN / TVN Media, 2018-01-02. [dostęp 2018-01-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-08)].
 39. Najpopularniejsze hasła wyszukiwane w Internecie w 2017 roku. rmfmaxxx.pl. [dostęp 2018-01-08].
 40. San Escobar już nie dla wszystkich. Trwa walkę o markę. dziennik.pl. [dostęp 2018-01-08].
 41. Ewa Badyda, Lucyna Warda-Radys. Santo Subito, Bimberro Grande i Pico de Waszczykowski (2017 m) – wykreowany w przestrzeni Internetu fikcyjny kraj San Escobar (...). „Media, biznes, kultura. Dziennikarstwo i komunikacja społeczna”, s. 93–106, 2017. Uniwersytet Gdański. ISSN 2451-1986. OCLC 971410888. 
 42. Ewa Badyda, Pidżin zrodzony z żartu? Przypadek języka kraju San Escobar, „Język. Religia. Tożsamość” (1(23)), 2021, s. 7–22, DOI10.5604/01.3001.0015.0286, ISSN 2083-8964 [dostęp 2023-12-29] (ang.).
 43. Adam Traczyk, Traczyk o San Escobar: Nic śmiesznego [online], KrytykaPolityczna.pl, 11 stycznia 2017 [dostęp 2022-05-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-08-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]