San Juan Bautista

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy okrętu. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
San Juan Bautista
San Juan Bautista
Historia
Położenie stępki 1613
Wodowanie 1613
 Nippon Kaigun
Wejście do służby wrzesień 1613
Dane taktyczno-techniczne
Wyporność 500 t
Długość 55,3 m
Szerokość 11,2 m
Zanurzenie 3,8 m
Napęd
żagle
Uzbrojenie
16 dział
Załoga 180

San Juan Bautistajapoński galeon zbudowany w 1613 r. Był to jeden z pierwszych japońskich okrętów zbudowany według wzorów europejskich.

Historia[edytuj]

Po wejściu do służby okręt udał się w październiku 1613 r. w podróż przez Pacyfik do Acapulco ze 180 osobami na pokładzie. Wśród pasażerów była japońska delegacja udająca się z wizytą dyplomatyczną do papieża Pawła V. Na czele misji stał samuraj Tsunenaga Hasekura. Był to pierwszy etap ich podróży. Po trzech miesiącach żeglugi okręt dotarł do Acapulco.

W kwietniu 1615 r. udał się w podróż powrotną do Japonii wraz z grupą pięćdziesięciu specjalistów z branży górniczej, którzy mieli pomóc w rozwoju górnictwa w Japonii. Na pokładzie okrętu znajdowała się także grupa franciszkanów, którzy mieli tworzyć placówkę religijną na terenach zarządzanych przez sioguna Ieyasu Tokugawę.

We wrześniu 1616 r. okręt ponownie udał się do Acapulco. Z powodu przedłużającej się podróży na jego pokładzie zmarło ok. stu marynarzy. Okręt przybył do celu podróży w maju 1617 r. W kwietniu 1618 r. "San Juan Bautista" dotarł do Filipin, gdzie został sprzedany Hiszpanom z myślą o wzmocnieniu obrony przeciwko Holendrom.

Tsunenaga Hasekura, którego misję dyplomatyczną zabezpieczał okręt, ostatecznie powrócił do Japonii w 1620 r. W momencie jego powrotu chrześcijaństwo w Japonii straciło na znaczeniu, a kraj ten zmierzał w kierunku polityki całkowitego zamknięcia (sakoku) na kontakty ze światem zachodnim.

Współczesna replika[edytuj]

W 1993 r. "San Juan Bautista" został zrekonstruowany na podstawie zachowanych opisów i rysunków. Obecnie jest częścią parku tematycznego w portowym mieście Ishinomaki.

Bibliografia[edytuj]