San Juan Mountains

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

San Juan Mountains – pasmo górskie Gór Skalistych, położone w południowo-zachodniej części stanu Kolorado. Obszar mocno związany z górnictwem złota i srebra w czasie kolonizacji stanu Kolorado. Główne dawne tereny górnicze to: Creede, Lake City, Silverton, Ouray i Telluride. Obecnie wydobycie złota stało się nieekonomiczne, ostatnią kopalnię złota Standard Metals zamknięto pod koniec XX wieku, jak również kopalnię Summitville, która stała się miejscem dużego skażenia środowiska.

Summitville leży w kalderze Summitville, jednej z wielu wygasłych wulkanów, tworzących „San Juan Volcanic Fields”. Jeden z nich „La Garita Caldera” ma średnicę 50 km. Ogromne złoża lawy, niektóre ciągnące się pod dnem Doliny San Luis, są charakterystyczne dla wschodnich zboczy Gór San Juan.

Do atrakcji regionu należy kolej wąskotorowa łącząca Durango z Silverton. Jazda terenówkami starymi szlakami łączącymi historyczne kopalnie i wymarłe miasteczka jest bardzo popularna, jak również wspinaczka górska. Góry San Juan są bardzo strome, tylko Telluride stało się ośrodkiem narciarskim. Ośrodek Narciarski Durango znajduje się na północ od Durango tuż przy kurorcie narciarskim Tamarron.

Rio Grande rozpoczyna swój bieg na wschodniej stronie pasma San Juan Mountains. Zachodnia część pasma to początki dopływów rzeki Kolorado: San Juan, Dolores i Gunnison.

Czterotysięczniki[edytuj | edytuj kod]

W górach San Juan jest 226[1] szczytów o minimalnej wysokości od dna dolinnego co najmniej szczytów o wysokości przekraczającej 4000 m n.p.m. Najbardziej znaczącymi są:

Panorama 360° południowo-zachodnich San Juan z Gold Hill Ridge w Telluride
Panorama 360° południowo-zachodnich San Juan z Gold Hill Ridge w Telluride

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Colorado Thirteeners _ San Juan. [dostęp 2013-12-17]. (ang.).