San Pédro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
San Pédro
ilustracja
Państwo

 Wybrzeże Kości Słoniowej

Położenie na mapie Wybrzeża Kości Słoniowej
Mapa konturowa Wybrzeża Kości Słoniowej, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „San Pédro”
Ziemia4°45′05″N 6°38′19″W/4,751389 -6,638611

San Pédro – miasto w południowo-zachodniej części Wybrzeża Kości Słoniowej nad Oceanem Atlantyckim. Położone jest na zachód od Abidżanu. W mieście jest port rybacki. Ludność wynosi okołó 420 tys. mieszkańców. Miasto jest stolicą departamentu Dolna Sassandra. Obecnym burmistrzem miasta jest Bouéka Nabo Clément.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Miasto położone jest na 9° 32 szerokości geograficznej północnej i 6° 29 długości geograficznej zachodniej. Znajduje się w regionie Dolna Sassandra. Leży 348 km od Abidżanu, gospodarczej stolicy kraju, do którego wiedzie w pełni betonowa droga pod nazwą la côtière (Wybrzeże).

Społeczeństwo[edytuj | edytuj kod]

Ludność San Pédro szacuje się na 420 000 mieszkańców. Tubylcza ludność wywodzi się przede wszystkim z 3 głównych plemion: Winnin, Bakwe i Piais. W ciągu ostatnich 20 lat liczba ludności znacznie wzrosła, głównie dzięki napływowi uchodźców z krajów ogarniętych wojną domową takich jak: Liberia i Sierra Leone.

Port[edytuj | edytuj kod]

Jest on drugim co do wielkości portem w kraju (największym portem jest Abidżan). Port zajmuje obszar 200 ha. Jest to największy na świecie port nastawiony na eksport ziarna kakaowego z ponad połowy całych zbiorów Wybrzeża Kości Słoniowej (1,2 mln ton). Na chwilę obecną ruch w porcie stale maleje, z 1,16 milionów ton do 998 000 ton w 2006.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Jedna z ulic w mieście

W mieście brak jest portu lotniczego. San Pédro połączone jest z innymi miastami kraju za pomocą trzech głównych betonowych dróg w kierunku miast: Tabou, Soubré i Sassandra.

Autobusy różnych firm przewozowych dostarczają podróżnych w obie strony z San Pédro do innych miast wybrzeża. W pobliżu takich miast jak Sassandra, Grand Bereby do San Pédro można się dostać za pomocą bus-taxi (posiadające od 9 do 22 miejsc).

W samym mieście wiele dróg natomiast nie jest w ogóle utwardzonych ani betonowych, co wiąże się z tym iż tym regionie świata koszt jednego kilometra drogi asfaltowej szacuje, średnio na 100 milionów franków CFA, czyli około 1,6 milionów .

Sport[edytuj | edytuj kod]

Miasto ma dwa kluby piłkarskie: Séwé Sport San Pédro, który gra w I lidze, oraz AS Sempa San Pédro grający w II lidze. W mieście znajduje się stadion piłkarski Stade Auguste Denise o pojemności 8 000 miejsc. Podobnie jak w większości innych miast, jest tu organizowany nieformalny turniej, w którym udział bierze 7 piłkarzy, które to zawody są popularne w całym kraju, zawody te noszą nieformalnie nazwę Maracanas.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Plaża

W mieście funkcjonuje szereg hoteli. Również znajdujące się tutaj plaże przyciągają turystów. W okolicach plaż funkcjonuje szereg kawiarenek, restauracji, czy punktów gastronomicznych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]