San Roberto Bellarmino

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół św. Roberta Bellarmina
w Rzymie
Chiesa di San Roberto Bellarmino
kościół tytularny
Ilustracja
Widok na elewację frontową
Państwo  Włochy
Miejscowość Rzym
Piazza Ungheria
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Wezwanie św. Roberta Bellarmina
Położenie na mapie Rzymu
Mapa lokalizacyjna Rzymu
Kościół św. Roberta Bellarminaw Rzymie
Kościół św. Roberta Bellarmina
w Rzymie
Położenie na mapie Lacjum
Mapa lokalizacyjna Lacjum
Kościół św. Roberta Bellarminaw Rzymie
Kościół św. Roberta Bellarmina
w Rzymie
Położenie na mapie Włoch
Mapa lokalizacyjna Włoch
Kościół św. Roberta Bellarminaw Rzymie
Kościół św. Roberta Bellarmina
w Rzymie
41°55′24″N 12°29′35″E/41,923333 12,493056
Strona internetowa

San Roberto Bellarmino – kościół parafialny i tytularny w Rzymie, pod wezwaniem jezuickiego kardynała św. Roberta Bellarmina (1542-1621). Znajduje się przy Piazza Ungheria u zbiegu ulic Via Romania i Via Panama w dzielnicy Parioli na północny wschód od centrum.

Fundatorem kościoła był papież Pius XI, wzniesiony został w 1933, z okazji kanonizacji Roberta Bellarmina, która miała miejsce w roku 1930. Świątynię w stylu modernistycznym zaprojektował architekt Clemente Busiri Vici. Kościół został poświęcony dopiero w roku 1959.

Świątynia jest zbudowana z kamienia i cegły na planie krzyża łacińskiego. Pięcioprzęsłową nawę flankują pary wąskich kaplic oddzielonych masywnymi pilastrami. Na skrzyżowaniu naw wznosi się niska kopuła z latarnią. Prezbiterium i ramiona transeptu są zamknięte poligonalnie. Elewacja frontowa składa się z szerokiej fasady poprzedzonej portykiem. Flankują ją dwie przysadziste wieże o planie oktogonalnym. Architektura kościoła jest kubiczna, zwarta, charakteryzuje się oszczędnością form i surowością.

Wnętrze z widokiem na ołtarz główny

Wnętrze kościoła jest skromne. Ścianę prezbiterium zdobi mozaika ukazująca patrona kościoła, na tle złocistych promieni Ducha Świętego ukazanego tu jako gołębica. Na pozostałych ścianach motyw nieba, na tamburze kopuły motywy kotwicy, gwiazdy, ogniska i krzyża. Ośmioboczne okno elewacji frontowej zdobi witraż z wizerunkiem świętego Roberta Belarmina.

Kardynałowie prezbiterzy[edytuj | edytuj kod]

W roku 1969 papież Paweł VI podniósł kościół do godności kościoła tytularnego. Od 21 lutego 2001 do 13 marca 2013, czyli do dnia jego obrania papieżem, pełnił funkcję kardynalskiej świątyni tytularnej Jorge Mario Bergoglio.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Vittorio Franchetti Pardo (ed.), L'architettura nelle città italiane del XX secolo: dagli anni Venti agli anni Ottanta, Milano 2003

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]