Sancus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sancus
bóstwo patronujące przysięgom i przymierzom
Ilustracja
Sancus
Inne imiona

––

Występowanie

mitologia sabińska
mitologia rzymska

Teren kultu

starożytny Rzym

Nazwa święta

nony czerwca

Sancus – w mitologii Rzymian bóstwo uświęcające przysięgi, przymierza i związki małżeńskie.

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Był jednym z najstarszych bóstw rzymskich pochodzenia sabińskiego[1]. Właściwym jego imieniem miało być Semo Sancus. Niekiedy uważany za ojca eponima szczepu Sabinów – Sabosa[2], czczony był przez Sabinów jako ich prarodzic i bóg nieba, lecz także przez Umbrów, Wolsków i przypuszczalnie Etrusków[3]. Językoznawcy zestawiają to sabińskie bóstwo z łac. Semenusem – bóstwem zasiewów, choć jego geneza i funkcje są kontrowersyjne[1].

Jako stare bóstwo italskie został pod imieniem Sancus przejęty w połowie V wieku p.n.e. przez Rzymian i połączony z kultem bóstwa zwanego Dius Fidius. W IV wieku p.n.e. po rozszerzeniu tytułu czczony był jako Semo Sancus Dius Fidius, zachowując dawną funkcję strażnika przysiąg[3]. Liwiusz jako przykład podaje, że na rzecz Sancusa przeznaczono majątek pewnego Witruwiusza z Privernum, skazanego za zdradę i złamanie umowy przyjaźni z Rzymem. Za uzyskane ze sprzedaży jego dóbr pieniądze wykonano tarcze z brązu, które następnie umieszczono w świątyni bóstwa[1].

W mitologii rzymskiej nie miał indywidualnego, związanego z nim mitu[2].

Kult[edytuj | edytuj kod]

Wiadomo, że w połowie IV stulecia p.n.e. miał swą świątynię na Kwirynale, wedle przekazów zbudowaną przez Tytusa Tacjusza. Czczony był również na wyspie na Tybrze. Jego święto obchodzono w nony czerwca[4]. Inne jego sanktuarium znajdowało się w Welitrach na południowy wschód od Rzymu, poza tym oddawano mu cześć na wzgórzach dawniej zamieszkiwanych przez Sabinów[3].

W późniejszym czasie Sancusa zaczęto utożsamiać z Herkulesem, a jako Diusa Fidiusa – także z Jowiszem[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Lucyna Stankiewicz: Ilustrowany słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Ossolineum, 2008, s. 322-323. ISBN 978-83-04-04768-6.
  2. a b Pierre Grimal: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Ossolineum, 1990, s. 317. ISBN 83-04-01069-0.
  3. a b c Bogowie, demony, herosi. Leksykon. Kraków: Wydawnictwo Znak, 1996, s. 335. ISBN 83-70-06597-X.
  4. a b Mała encyklopedia kultury antycznej A-Z (pod red. Zdzisława Piszczka). Wyd. 5. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1983, ISBN 83-01-03529-3