Sandra Dee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sandra Dee
Ilustracja
Sandra Dee (1961)
Imię i nazwisko Alexandra Zuck
Data i miejsce urodzenia 23 kwietnia 1942
Bayonne, Stany Zjednoczone
Data i miejsce śmierci 20 lutego 2005
Thousand Oaks, Stany Zjednoczone
Zawód aktorka, modelka
Współmałżonek

Bobby Darin (1960–1967, rozwód; 1 dziecko)

Lata aktywności 1957–1983

Sandra Dee, właśc. Alexandra Zuck[1] (ur. 23 kwietnia 1942 w Bayonne, zm. 20 lutego 2005 w Thousand Oaks) – amerykańska aktorka. Karierę zaczęła pracując w reklamach jako dziecięca modelka, a jako nastolatka przeszła do przemysłu filmowego. Najbardziej znana z ról „pierwszych naiwnych”, Dee zdobyła nagrodę Złotego Globa, jako jedna z najbardziej obiecujących nowych aktorek roku, za występ w filmie Zanim dopłyną (reż. Robert Wise, 1957). Stała się powszechnie rozpoznawalna dzięki rolom w produkcjach Zwierciadło życia i Gidget (oba 1959)[2].

W późnych latach 60. jej kariera zaczęła podupadać, a szeroko nagłośnione małżeństwo z piosenkarzem Bobbym Darinem (1960–1967) zakończyło się rozwodem[3]. W późniejszym czasie rzadko występowała, a w ostatnich lata życia chorowała (jadłowstręt psychiczny, depresja, alkoholizm). Zmarła w 2005 roku (w wieku 62 lat) z powodu powikłań związanych z nefropatią[3].

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Dee urodziła się jako jedyne dziecko Marii (née Cymboliak) i Johna Zuck, którzy spotkali się jako nastolatkowie podczas kościelnych tańców Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, niedługo potem wzięli ślub, jednak rozwiedli się zanim Sandra ukończyła 5 lat.[4][5] Miała pochodzenie łemkowsko-karpatorusińskie[3][6][7].

Jej syn, Dodd Darin, napisał w biografii o rodzicach, Dream Lovers, że Mary, matka Dee, i jej ciotka Olga „były pierwszą generacją córek rosyjsko-ortodoksyjnej pary z klasy robotniczej[6]. Dee napisała: „należeliśmy do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, a tam, podczas spotkań towarzyskich, odbywały się tańce”[6]. Po zmianie nazwiska na Sandra Dee, w wieku 12 lat rozpoczęła karierę jako modelka, pracując dla czołowej nowojorskiej agencji[7].

W związku z rokiem urodzenia Dee pojawiły się nieścisłości, gdzie dowody wskazywały zarówno na 1942 jak i 1944 rok. Rejestry prawne, m.in. jej kalifornijski dokument rozwodowy (Bobby Darin), Social Security Death Index (SSDI) oraz napisy na jej nagrobku[8] potwierdzają rok jej urodzenia jako 1942. W wywiadzie udzielonym w 1967 roku dla „Oxnard Press-Courier” przyznała, że w 1960 roku, kiedy pierwszy raz spotkała Darina, miała 18 lat, a trzy miesiące później wzięli ślub.[9] Według książki autorstwa jej syna, Dee miała się urodzić w 1944 roku. Jednak, zaczynając karierę modelki i aktorki w młodym wieku, wraz z matką fałszywie odmłodziły Dee, dzięki czemu miała do wyboru więcej ofert pracy. Zgodnie z tym, zrozumiałe jest dlaczego w oficjalnych informacjach prasowych przy jej dacie urodzenia wpisano 1942 rok. Nie wiadomo jednak dlaczego na jej grobie, który miał być zamówiony przez jej syna (jedyne dziecko), napisano 1942 jako rok urodzenia Dee[6][8]. Rodzice Dee rozwiedli się w 1950 roku, a jej matka powtórnie wyszła za mąż za mężczyznę, który miał dopuścić się seksualnego wykorzystania wobec Dee[10].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Modelka[edytuj | edytuj kod]

Amerykański filmowiec Ross Hunter stwierdził, że odkrył Dee na nowojorskiej Park Avenue, która była tam wraz z matką; miała ona wówczas 12 lat.[2] W wywiadzie udzielonym w 1959 roku, Dee powiedziała, że „szybko dorosła”, będąc otoczoną głównie przez starsze od niej osoby, i „w niczym, co chciała zrobić, nigdy nie była powstrzymywana”[11]. W trakcie kariery modelki, Dee usiłowała zrzucić wagę by „być tak chuda jak modelki haute couture”, chociaż niewłaściwa dieta „zniszczyła jej skórę, włosy, paznokcie – wszystko”. Po odchudzeniu się, jej organizm nie był w stanie strawić żadnego pokarmu, co wymagało pomocy lekarza by wrócić do zdrowia. Stwierdziła, że „mogła się zabić” i „musiała uczyć się jeść na nowo”[11]. Mimo wyniszczającej zdrowie diety, Dee przez rok pracy jako nastoletnia modelka w Nowym Jorku zarobiła aż 75 000 USD, które przeznaczyła na siebie i matkę po tym jak zmarł jej ojczym. Sowite wynagrodzenie Dee za modeling było większe niż to co później zarabiała jako aktorka[10].

Aktorka[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu kariery modelki, w 1957 roku Dee przeprowadziła się z Nowego Jorku do Hollywood. Po nauce w prywatnej szkole Hollywood Professional School, w czerwcu 1958 roku ukończyła University High School w Los Angeles. Filmowy debiut Dee miał miejsce w 1957 roku w produkcji Zanim dopłyną (reż. Robert Wise), gdzie wystąpiła obok Joan Fontaine i Piper Laurie[12]. W celu promocji obrazu Dee pojawiła się w grudniowym wydaniu czasopisma „Modern Screen” w rubryce Louelli Parsons, która chwaliła młodą dziewczynę i porównała jej wygląd oraz talent do Shirley Temple[10]. Za filmową kreację Dee została wyróżniona Złotym Globem dla Nowej Gwiazdy Roku, razem z Carolyn Jones i Diane Varsi[13]. Mimo nowego sukcesu, Dee nadal walczyła z psychicznym jadłowstrętem, co spowodowało, że jej nerki tymczasowo przestały działać[10].

Dee w filmie Zwierciadło życia (1959)

W 1958 roku Dee podpisała umowę z Universal Pictures, będąc jednym z ostatnich zakontraktowanych aktorów przedsiębiorstwa przed rozwiązaniem starego systemu studyjnego[14]. W 1958 roku ukazał się film The Restless Years, w którym zagrała główną rolę; w tym samym roku premierę miał obraz The Reluctant Debutante, w którym wcieliła się w córkę postaci granej przez Reksa Harrisona[15]. W późniejszym czasie Dee została obsadzona w produkcji Zwierciadło życia (1959), obok Lany Turner. Film stał się wielkim sukcesem komercyjnym, a w tamtym czasie była to najlepiej zarabiająca produkcja filmowa w historii wytwórni Universal Pictures, co przyczyniło się do znacznego wzrostu popularności Dee[2].

Jej występ w roli tytułowej w komedii dla nastolatków, Gidget (1959), spowodował, że Dee była uznawana aktorką właściwą dla ról ingénue. Wystąpiła ona także w dramacie romantycznym A Summer Place (1959) i w komedii romantycznej Kiedy nadejdzie wrzesień (1961), obok Rocka Hudsona i Giny Lollobrigidy oraz Bobby’ego Darina, którego Dee poznała na planie filmu. Pobrali się 1 grudnia 1960 roku, po zakończeniu zdjęć do filmu[16]. Nowożeńcy pojawili się razem w komedii romantycznej If a Man Answers (1962), a Dee wcieliła się w postać Tammy w dwóch[a] sequelach filmu Tammy and the Bachelor[b] Universalu – Tammy Tell Me True (1961) i Tammy and the Doctor (1963), gdzie zagrała obok Petera Fondy. Ponownie na kinowym ekranie Dee pojawiła się z Darinem w That Funny Feeling (1965). Rok później aktorka zagrała w komedii przygodowej A Man Could Get Killed (1966)[17].

Schyłek kariery[edytuj | edytuj kod]

Przed końcem lat 60., kariera Dee znacznie zwolniła, kiedy wytwórnia Universal Pictures zrezygnowała z aktorki[18]. Po rozwodzie z Darinem w 1967 roku Dee rzadko występowała. W wywiadzie przeprowadzonym w 1967 roku przez Rogera Eberta, Dee opowiadała o jej doświadczeniu ze studyjnym systemem oraz o wizerunku naiwnej dziewczyny (ingénue), który został jej narzucony, co uznała za ograniczające:

Spójrz na to – papieros. Lubię palić. Mam 25 lat, i tak się składa, że lubię zapalić. Tak że w Hollywood agenci z prasy studyjnej nadal wyciągają mi z ręki papierosy i przykrywają mój drink serwetką, kiedy tylko robione są mi zdjęcia. Mała Sandra Dee nie powinna palić, no wiesz. Albo palić. Albo oddychać[19].

Sandra Dee, „The Chicago Sun-Times”

Przez kilka lat Dee była nieaktywna w przemyśle filmowym zanim pojawiła się w okultystycznym filmie grozy Horror w Dunwich (1970, American International Pictures), gdzie wcieliła się w postać studentki, która w pewnym momencie orientuje się, że znalazła się w centrum satanistycznej intrygi[20]. Fabuła filmu oparta została na opowiadaniu autorstwa H.P. Lovecrafta. W latach 70., Dee sporadycznie angażowała się w produkcje telewizyjne, pojawiając się w serialach Night Gallery, Fantasy Island i Sierżant Anderson. Ostatnim filmem, w jakim zagrała był dramat Lost (1983). W latach późniejszych Dee stwierdziła w jednej z gazet, że „czuła się jak ktoś kogo nigdy nie było” (felt like a has-been that never was)[21].

Choroba i śmierć[edytuj | edytuj kod]

Grób Dee na cmentarzu Forest Lawn w Hollywood Hills

W kolejnych latach Dee była w słabej kondycji zdrowotnej i stała się, jak sama siebie określała, samotnikiem[21]. Przez wiele lat zmagała się z psychicznym jadłowstrętem, depresją i alkoholizmem. Przestała całkowicie pić po tym jak w 2000 roku zdiagnozowano u niej nowotwór gardła oraz niewydolność nerek, co było spowodowane nadmiernym i wieloletnim paleniem papierosów i piciem alkoholu[12].

W 2005 roku z powodu powikłań związanych z chorobą nerek Dee zmarła, mając 62 lata[22]. Jej szczątki spoczywają na cmentarzu Forest Lawn Memorial Park w Hollywood Hills[8]. Dee pozostawiła syna oraz dwie wnuczki[23].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Małżeństwo Dee z Bobbym Darinem (1960–67) powodowało, że przez większość dekady media były jej osobą zainteresowane. Para spotkała się podczas realizacji zdjęć do filmu Kiedy nadejdzie wrzesień, który trafił na ekrany kin w 1961 roku. Miała podpisaną umowę z wytwórnią Universal Studios, która starała się przekształcić Dee w aktorkę dojrzałą, a filmy, w których już jako dorosła wystąpiła przyniosły umiarkowany sukces. 16 grudnia 1961 roku urodził im się syn, Dodd Mitchell Darin[24]. Bobby Darin zmarł w 1973 roku w wieku 37 lat[25].

W 1994 roku opublikowana została książka, napisana przez Dodda Darina, o jego rodzicach, Dream Lovers: The Magnificent Shattered Lives of Bobby Darin and Sandra Dee, w której przedstawił historię jego matki walczącej z anoreksją oraz uzależnieniem od narkotyków i alkoholu, a także o jej zapewnieniu o tym, że jako dziecko została wykorzystana seksualnie przez jej ojczyma, Eugene’a Douvana[25].

W kulturze popularnej[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Rola Uwagi Źr.
1957 Zanim dopłyną Evelyn Leslie reż. Robert Wise [29]
1958 The Reluctant Debutante Jane Broadbent reż. Vincente Minnelli [30]
1958 The Restless Years Melinda Grant tytuł alt. (Wielka Brytania): The Wonderful Years; reż. Helmut Käutner [31][32]
1960 Królowa Śniegu Gerda głos w wersji angielskiej (1960, Universal) [33]
1959 Obcy w moich ramionach Pat Beasley tytuł oryg.: A Stranger in My Arms, tytuł alt.: And Ride a Tiger [34]
1959 Gidget Frances Lawrence vel Gidget reż. Paul Wendkos [35]
1959 Zwierciadło życia Susie Meredith (w wieku 16 lat) reż. Douglas Sirk [36]
1959 The Wild and the Innocent Rosalie Stocker reż. Jack Sher [37]
1959 A Summer Place Molly Jorgenson reż. Delmer Daves [38]
1960 Portret w czerni Catherine Cabot reż. Michael Gordon [39]
1961 Romanow i Julia Juliet Moulsworth tytuł oryg.: Romanoff and Juliet, tytuł alt.: Dig That Juliet; reż. Peter Ustinov [40]
1961 Tammy Tell Me True Tambrey „Tammy” Tyree reż. Harry Keller [41]
1961 Kiedy nadejdzie wrzesień Sandy Stevens reż. Robert Mulligan [42]
1962 If a Man Answers Chantal Stacey reż. Henry Levin [43]
1963 Tammy and the Doctor Tambrey „Tammy” Tyree reż. Harry Keller [44]
1963 Weź ją – jest moja Mollie Michaelson tytuł oryg.: Take Her, She’s Mine; reż. Henry Koster [45]
1964 I’d Rather Be Rich Cynthia Dulaine reż. Jack Smight [46]
1965 That Funny Feeling Joan Howell reż. Richard Thorpe [47]
1966 A Man Could Get Killed Amy Franklin tytuł alt.: Welcome, Mr. Beddoes; reż. Ronald Neame [17]
1967 Doctor, You’ve Got to Be Kidding! Heather Halloran tytuł alt.: This Way Out, Please / Three for a Wedding; reż. Peter Tewksbury [48]
1967 Rosie! Daphne Shaw reż. David Lowell Rich [49]
1970 Horror w Dunwich Nancy Walker The Dunwich Horror; reż. Daniel Haller [50]
1971–72 Night Gallery Ann Bolt
Millicent / Marion Hardy
2 odc.: Ann Bolt („The Different Ones / Tell David… / Logoda’s Heads”, reż. Jeff Corey, 1971), Millicent / Marion Hardy („Spectre in Tap-Shoes”, reż. Jeannot Szwarc, 1972) [51][52]
1972 The Manhunter Mara Bocock zdjęcia do filmu zrealizowano w 1968 r.; Wielka Brytania (wersja telewizyjna): 1972, Stany Zjednoczone: 1976; reż. Don Taylor [53]
1972 The Daughters of Joshua Cabe Ada film telewizyjny (western); reż. Philip Leacock [54]
1972 Love, American Style Joan / Bonnie Galloway odc.: „Love and the Know-It-All / Love and the Perfect Wife / Love and the Sensuous Twin / Love and the Triple Threat” (reż. Leslie H. Martinson) [55]
1972 The Sixth Sense Alice Martin odc.: „Through a Flame Darkly” (reż. John Newland) [56]
1974 Houston, mamy kłopoty Angie Cordell film telewizyjny; tytuł oryg.: Houston, We’ve Got a Problem; reż. Lawrence Doheny [57]
1977–83 Fantasy Island Francesca Hamilton / Margaret Winslow serial telewizyjny; 2 odc.: Francesca Hamilton („Pilot”, reż. Richard Lang, 1977), Margaret Winslow („Eternal Flame / A Date with Burt”, reż. Don Weis, 1983) [58][59]
1978 Sierżant Anderson Marie Quinn tytuł oryg.: Police Woman; odc.: „Blind Terror” (reż. Virgil W. Vogel) [60]
1983 Lost Penny reż. Al Adamson [61]
1994 Frasier Connie (głos) odc.: „The Botched Language of Cranes” (reż. David Lee) [62]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. seria filmów Tammy liczy cztery produkcje
 2. w tytułową rolę w 1. części serii wcieliła się Debbie Reynolds

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Harry Eiss: Divine Madness. Cambridge Scholars Publishing, 2011, s. 141. ISBN 978-1-4438-3329-5. [dostęp 31 maja 2016].
 2. a b c Kashner i MacNair 2002 ↓, s. 268.
 3. a b c Terry Rowan: Bikini, Surfing & Beach Party Movies. Lulu.com, 2014, s. 32. ISBN 978-1-312-12047-1. [dostęp 31 maja 2016].
 4. Sandra Dee Biography – Facts, Birthday, Life Story – Biography.com (ang.). biography.com. [dostęp 2016-05-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (21 lipca 2012)].
 5. Sandra Dee, Todd Gold. Learning to Live Again. „People”. 35 (10), 18 marca 1991. Time Inc.. ISSN 0093-7673 (ang.). 
 6. a b c d Darin 1994 ↓, s. 27–30.
 7. a b Sandra Dee (ang.). W: Carpatho-Rusyn American Vol. III, No. 3 [on-line]. carpatho-rusyn.org, 1980. [dostęp 2016-05-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (31 maja 2016)].
 8. a b c Sandra Dee w bazie Find a Grave (ang.) [data dostępu: 4 lipca 2015]
 9. wywiad dla „Oxnard Press-Courier”, interactive.ancestry.com [data dostępu: 9 maja 2014].
 10. a b c d Kashner i MacNair 2002 ↓, s. 269.
 11. a b Lydia Lane, „Sandra Dee, Teen-age Beauty”, „The Palm Beach Post”, s.42.
 12. a b Carol Brennan: Sandra Dee Biography – life, family, children, name, story, school, mother, son, old, born – Newsmakers Cumulation (ang.). notablebiographies.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 13. Sandra Dee | Golden Globes (ang.). goldenglobes.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 14. Kashner i MacNair 2002 ↓, s. 270.
 15. Kashner i MacNair 2002 ↓, s. 272.
 16. Staggs 2010 ↓, s. 154.
 17. a b A Man Could Get Killed (1966) – Overview – TCM.com (ang.). tcm.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 18. Daphne Merkin: Gidget Doesn't Live Here Anymore (ang.). nytimes.com, 25 grudnia 2005. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 19. Roger Ebert: Beyond Miss Dee: Sandra Dee Grows Up | Interviews | Roger Ebert (ang.). rogerebert.com, 5 listopada 1967. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 20. Staggs 2010 ↓, s. 155.
 21. a b Kashner i MacNair 2002 ↓, s. 274.
 22. Dave Kehr: Sandra Dee, 'Gidget' Star and Teenage Idol, Dies at 62 (ang.). nytimes.com, 20 lutego 2005. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (29 czerwca 2012)].
 23. The Ultimate Sandra Dee: Sandra Dee Today (ang.). sandradeefans.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 24. Dodd Darin – Biography – IMDb (ang.). imdb.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 25. a b Lynette Rice: Dodd Darin | Son's book takes new look at Darin, Dee – tribunedigital-baltimoresun (ang.). W: Los Angeles Daily News [on-line]. baltimoresun.com, 14 grudnia 1994. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (28 czerwca 2013)].
 26. Grease | IBDB: The official source for Broadway Information (ang.). ibdb.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 27. w sekcji „Cast & Crew” kliknij na SEE ALL CAST AND CREW: Grease (1978) – Overview – TCM.com (ang.). tcm.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 28. Beyond the Sea (2004) – Overview – TCM.com (ang.). tcm.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 29. Until They Sail (1957) – Overview – TCM.com (ang.). tcm.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 30. The Reluctant Debutante (1958) – Overview – TCM.com (ang.). tcm.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 31. The Restless Years (1958) – Overview – TCM.com (ang.). tcm.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 32. The Restless Years (1958) – Tytuły – Filmweb. filmweb.pl. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 33. The Snow Queen (1960) – Overview – TCM.com (ang.). tcm.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 34. A Stranger in My Arms (1959) – Overview – TCM.com (ang.). tcm.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 35. Gidget (1959) – Overview – TCM.com (ang.). tcm.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 36. Imitation of Life (1959) – Overview – TCM.com (ang.). tcm.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (26 lipca 2015)].
 37. The Wild and the Innocent (1959) – Overview – TCM.com (ang.). tcm.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 38. A Summer Place (1959) – Overview – TCM.com (ang.). tcm.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 39. Portrait in Black (1960) – Overview – TCM.com (ang.). tcm.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 40. Romanoff and Juliet (1961) – Overview – TCM.com (ang.). tcm.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 41. Tammy Tell Me True (1961) – Overview – TCM.com (ang.). tcm.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 42. Come September (1961) – Overview – TCM.com (ang.). tcm.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 43. If a Man Answers (1962) – Overview – TCM.com (ang.). tcm.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 44. Tammy and the Doctor (1963) – Overview – TCM.com (ang.). tcm.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 45. Take Her, She's Mine (1963) – Overview – TCM.com (ang.). tcm.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 46. I'd Rather Be Rich (1964) – Overview – TCM.com (ang.). tcm.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 47. That Funny Feeling (1965) – Overview – TCM.com (ang.). tcm.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 48. Doctor, You've Got To Be Kidding (1967) – Overview – TCM.com (ang.). tcm.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 49. Rosie (1967) – Overview – TCM.com (ang.). tcm.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 50. The Dunwich Horror (1970) – Overview – TCM.com (ang.). tcm.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (13 grudnia 2015)].
 51. „Night Gallery” The Different Ones/Tell David.../Logoda's Heads (TV Episode 1971) – Full Cast & Crew – IMDb (ang.). imdb.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 52. „Night Gallery” Spectre in Tap-Shoes (TV Episode 1972) – Full Cast & Crew – IMDb (ang.). imdb.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 53. Manhunter, The (1976) – Overview – TCM.com (ang.). tcm.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 54. Daughters of Joshua Cabe, The (1972) – Overview – TCM.com (ang.). tcm.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 55. „Love, American Style” Love and the Know-It-All/Love and the Perfect Wife/Love and the Sensuous Twin/Love and the Triple Threat (TV Episode 1972) – Full Cast & Crew – IMDb (ang.). imdb.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 56. „The Sixth Sense” Through a Flame Darkly (TV Episode 1972) – IMDb (ang.). imdb.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 57. Houston, We've Got a Problem (1974) – Overview – TCM.com (ang.). tcm.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 58. „Fantasy Island” Pilot (TV Episode 1977) – Full Cast & Crew – IMDb (ang.). imdb.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 59. „Fantasy Island” Eternal Flame/A Date with Burt (TV Episode 1983) – Full Cast & Crew – IMDb (ang.). imdb.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 60. „Sierzant Anderson” Blind Terror (TV Episode 1978) – Full Cast & Crew – IMDb (ang.). imdb.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 61. Lost (1983) – IMDb (ang.). imdb.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].
 62. „Frasier” The Botched Language of Cranes (TV Episode 1994) – Full Cast & Crew – IMDb (ang.). imdb.com. [dostęp 2016-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2016)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Dodd Darin: Dream Lovers: The Magnificent Shattered Lives of Bobby Darin and Sandra Dee. Warner Books, 1994. ISBN 978-0-44651-768-3. (ang.)
 • Sam Kashner, Jennifer MacNair: The Bad & the Beautiful: Hollywood in the Fifties. W. W. Norton & Company, 2002. ISBN 978-0-39332-436-5. (ang.)
 • Pretty Baby. W: Sam Staggs: Born to Be Hurt: The Untold Story of Imitation of Life. St. Martin’s Griffin, 2010. ISBN 978-0-31260-555-1. (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]